(TASR) - Súčasný štrajk v zdravotníctve podľa vedenia, zamestnancov i odborovej organizácie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach neprispeje k pozitívnym zmenám, naopak môže poškodiť pacientom.
V súvislosti so vstupom zdravotníkov do ostrého štrajku to pre TASR vyhlásil dekan lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach profesor Andrej Jenča. Potvrdil, že si uvedomuje rezervy zdravotníckej reformy, ktorá možno potrebuje úpravy a skvalitnenie, ale nie zásadné popretie. Z celkového pohľadu je podľa neho proces transformácie zdravotníctva prínosom.
Na 43 klinikách a ústavoch, kde sú výučbové základne, pôsobí 229 zamestnancov LF, ktorí sú čiastočne aj zamestnancami Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura. Ich pomer k výlučne lekárskym pracovníkom nemocnice je takmer 1:1. Profesor Jenča vyzdvihol, že reforma priniesla pre lekárov, ktorí sú zároveň učiteľmi, jasné právne postavenie počnúc asistentom a končiac prednostom kliniky. "To je posun za posledné tri roky, ktorý zodpovedá postaveniu našich kolegov v západných krajinách," konštatoval. Pripomenul aj fakt, že na základe dohody o výučbových základniach LF pomohla FN LP sumou viac ako 340 miliónov Sk. "Tým sa zdravotnícke zariadenia u nás posúvajú do kvalitatívne inej sféry. Môžu nakupovať zariadenia, ktorým skvalitnia nielen svoju činnosť ale aj výučbovú základňu," dodal.
Dekan LF UPJŠ si myslí, že bratislavskí kolegovia problém kolektívnej zmluvy už posunuli do politickej roviny. "Zdravotníctvo a školstvo však nesmú byť použité na politiku, lebo ak to pôjde týmto smerom, spoločnosť sa dostane na rázcestie. Na mieste organizátorov by som bol veľmi opatrný," dodal dekan, ktorý potvrdil, že sám v minulosti pôsobil ako šéf odborovej organizácie pri LF UPJŠ.
Ostrý štrajk v košickej FN LP nechystajú, majú podpísanú kolektívnu zmluvu platnú do konca júla. |
tlačiareň
|