(TASR) - Približne 25 miliónov EUR, v prepočte vyše 939 milióna SKK, preinvestuje v rokoch 2006 - 2009 pri modernizácii košická taliansko-slovenská akciová spoločnosť na spracovanie komunálneho odpadu KOSIT, hlavne do zariadenia na výrobu elektrickej energie.
O zaradení modernizačnej investície do priemyselného plánu na najbližšie tri roky rozhodlo valné zhromaždenie spoločnosti KOSIT koncom júla. Hovorca spoločnosti Roland Bánhegyi dnes pre TASR spresnil, že pôjde o termovalorizačné zariadenie, doplnením jeho výrobného cyklu inštaláciou turbíny na premenu pary, vyprodukovanej pri spaľovaní komunálneho odpadu, na elektrickú energiu. Investícia v prvej fáze umožní, aby spaľovňa neprodukovala len paru, ale aj elektrinu, čo by bolo v súlade s európskymi smernicami a trendmi.
KOSIT bude takto závodom zameraným na zber a zneškodňovanie komunálneho odpadu so zhodnocovaním prvotnej suroviny - separovaný zber papiera, kartónov, plastov, skla a na získavanie energie.
Projekt talianskych spoločníkov, ktorý predložili na zhodnotenie valnému zhromaždeniu, sa stretol s pozitívnym ohlasom a schválením zo strany slovenských spoločníkov. Predovšetkým primátor Košíc František Knapík zdôraznil úsilie mesta podporiť činnosti KOSIT-u ako energetického závodu aj v súvislosti s energetickým plánom mesta, ktorý bol nedávno vypracovaný príslušnou komisiou odborníkov. Navrhované investície predpokladajú okrem iného aj použitie najvyspelejších technológií na výrobu energie z alternatívnych palív - biomasy, kalov z čistiarní a podobne.
Spoločníci sa dohodli na vytvorení technicko-finančnej pracovnej skupiny, ktorá vypracuje obchodný plán a výkonné projekty tak, aby boli zrealizované do roku 2009, dodal Bánhegyi.
KOSIT ako spoločný taliansko-slovenský podnik na spracovanie komunálneho odpadu vznikol v roku 2001, keď mesto Košice hľadalo investora na modernizáciu mestskej spaľovne odpadu. Talianska spoločnosť 4 ITALY má v ňom 46-% podiel, mesto 34-% a 15-% podiel akcií patrí spoločnosti EUSK (HOOCH, a. s.).
Spaľovňa KOSIT-u v Kokšove - Bakši pri Košiciach spracuje ročne približne 75 000 ton komunálneho odpadu. Vyrába paru, ktorú odoberá košická tepláreň, pričom z jej celkovej produkcie nateraz zhodnocujú len približne polovicu. |
tlačiareň
|