(TASR) - Bezplatnú analýzu vody na dusičnany urobia v laboratóriách košickej Východoslovenskej vodárenskej (VVS) spoločnosti na Svetový deň vody, ktorým je 22. marec. Stačí, ak obyvatelia, ktorí nie sú napojení na verejný vodovod, prinesú v ten deň v čistej fľaši do zákazníckeho centra niektorého z deviatich závodov minimálne 0,3 litra čerstvej vody zo svojej studne, informovali dnes z VVS. Zvýšený obsah dusičnanov je totiž jedným z najčastejších ukazovateľov zníženia kvality pitnej vody, pretože toxický pôsobia na ľudský organizmus, hlavne u dojčiat.
Príspevkom východoslovenských vodárov k Svetovému dňu vody budú aj Dní otvorených dverí v ich závodoch. V snahe vyjsť v ústrety širokej verejnosti VVS ponúka v termíne od 20. - 23. marca možnosť prehliadky vybraných vodárenských objektov, úpravní a čistiarní odpadových vôd pre individuálnych záujemcov s odborným výkladom. Zároveň pre organizované skupiny vodári ponúkajú exkurzie s odborným výkladom. Termín je však potrebné dohodnúť vopred v zákazníckych centrách.
Pred Svetovým dňom vody pripravila VVS aj vedomostnú súťaž Voda - životne dôležitá tekutina pre žiakov 5. ročníkov v pôsobnosti svojich závodov v Bardejove, Humennom, Košiciach, Michalovciach, Prešove, Revúcej, Svidníku, Trebišove a Vranove nad Topľou. Odpovedať mali na jednoduché otázky, ako je chemická značka vody, koľko litrov sa jej nachádza v metri kubickom, akým spôsobom prichádza pitná voda do domácností a podobne. Na test so 40 otázkami dostali vodári od žiakov e-mailom 104 dotazníkov, z ktorých 82 so správnymi odpoveďami zaradili do žrebovania. Víťazi získali možnosť exkurzie pre celú triedu 22. marca do zaujímavého vodárenského objektu s odborným výkladom, občerstvením a dopravou, ako aj vecné dary.
V pôsobnosti VVS je napojených na verejný vodovod takmer 885 000 obyvateľov, čo je takmer 72-percentná napojenosť. O 20 percent menej je ich zatiaľ napojených na verejnú kanalizáciu, ale veľa kanalizačných objektov je v súčasnosti vo výstavbe. |
tlačiareň
|