I. Mliečne automaty
Vzhľadom k súčasnému pribúdaniu automatov s produktami zn. Brejky na školách v rámci realizácie školského mliečneho programu si dovoľujeme zverejniť naše výhrady k tomuto spôsobu distribúcie a ponúkaným produktom:
1. Nižšia zdravotná hodnota ponúkaného produktu (množstvo pridaného cukru 6% z objemu produktu, vysoko tepelne upravené mlieko s nižším obsahom výživných látok...), vrátane vytvárania návyku u detí na sladké (čo je napokon v priamom rozpore s jedným z cieľov kampane - boj s detskou obezitou).
2. Zbytočná doprava - produkty sú neraz dodávané cez celé Slovensko (cca 500 km). Namiesto uprednostňovania výrobkov od lokálnych producentov a podpory miestnej ekonomiky tak podporujeme zbytočnú prepravu, ktorá je priamo spojená s ničením životného prostredia.
3. Manipulatívna reklama zameraná na deti (svetelné a zvukové efekty...).
4. Produkcia odpadov z jednorazových obalov, ktoré mnohé mestá a obce nedokážu odovzdať na recykláciu.
Neprítomnosť automatov v školách už niektoré krajiny EÚ celoplošne zakázali, urobilo tak napr. Francúzsko a Veľká Británia. Dokonca Lotyšsko sa rozhodlo, v snahe zlepšiť stravovanie detí v školách, úplne zakázať predaj potravín a nápojov obsahujúcich farbivá, konzervačné prísady, soľ, cukor a kofeín. Školské bufety a jedálne ponúkajú namiesto sladených nápojov, cukroviniek či zemiakových lupienkov nesolené oriešky, ovocie, či celozrnné pochúťky.
II. Mlieko a zdravie
Vzhľadom na stúpajúci trend nekritickej propagácie konzumácie mlieka a mliečnych produktov (predovšetkým zo strany jeho producentov, Ministerstva pôdohospodárstva ale aj iných inštitúcií) sme sa tiež rozhodli zverejniť informácie, ktoré upozorňujú na nemalé riziká s tým spojené. Ide o vedecky potvrdené informácie, ktoré by sme určite nemali prehliadať a zatajovať predovšetkým, ak ide o zdravie našich detí.
Myslíme si, že rodičia by mali venovať viac pozornosti tomu aké mliečne produkty ich deti konzumujú, resp. či vôbec budú alebo nebudú konzumovať mlieko. Pred týmto slobodným rozhodnutím by však mali „vidieť obidve strany mince“. Žiaľ na Slovensku sa v súvislosti s mliekom ešte stále hovorí hlavne iba o jeho prínosoch. Informácie o vedľajších zdravotných dopadoch v diskusii chýbajú alebo sú nielen „mliekarenskou lobby“ bagatelizované. Každý kto sa rozhodne pravidelne konzumovať mlieko a mliečne produkty by si podľa nás mal zistiť, či práve on nepatrí do skupiny ľudí, ktorí majú problém so spracovaním jednotlivých zložiek mlieka (napr. laktóza, kazeín), môže tak predísť viacerým zdravotným problémom v neskoršom veku.
Obzvlášť zarážajúce je, ak sú z daní slovenských občanov a prostriedkov EÚ dotované produkty, ktoré sú priamo v rozpore s tým čo hlásajú viaceré štátne dokumenty venujúce sa predchádzaniu obezity a kardiovaskulárnych ochorení. Konkrétne máme na mysli ochutené a vysoko tepelne upravené mliečne produkty, v ktorých je obsah cukru vyšší ako pri niektorých sladených nealko nápojoch (napr. niektoré kolové nápoje a pod.)
Myslíme si, že viac ako propagácii mlieka a zvyšovaniu jeho spotreby je potrebné venovať oveľa väčšiu pozornosť propagácii vyváženého stravovania a pravidelného pohybu u detí. Práve štátne inštitúcie a školy majú veľa možností ísť v tejto oblasti príkladom - napr. školské jedálne, informácie vo vyučovacom procese a pod.
v Bratislave, 15. júna 2009
Členovia Výkonnej rady programu Zelená škola (abecedné zoradenie):
Mgr. Zuzana Dovalová, Mgr. Juraj Hipš, Mgr. Richard Medal, Radoslav Plánička, RNDr. Silvia Szabóová, Ing. Július Šréter, Mgr. Eva Štroffeková |
tlačiareň
|