Minulý mesiac bolo v hmotnej núdzi 6,02 % obyvateľov Slovenska, čo je medzimesačný nárast o 0,08 percentuálneho bodu
19. augusta (SITA) - Počet ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi narastá. Minulý mesiac bolo v hmotnej núdzi 6,02 % obyvateľov Slovenska, čo je medzimesačný nárast o 0,08 percentuálneho bodu. V porovnaní s júlom minulého roka ide o zvýšenie o 0,28 percentuálneho bodu. V systéme hmotnej núdze sa pritom v júli tohto roka nachádzalo 325,9 tis. osôb. Počet ľudí odkázaných na sociálne dávky tak oproti júnu vzrástol o 4,6 tisíca, medziročne je to nárast takmer o 15,7 tis. ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Najväčší nárast počtu ľudí v hmotnej núdzi oproti júlu vlaňajška zaznamenal Prešovský kraj. Kým v júli tohto roka bolo v Prešovskom kraji 9,26 % obyvateľov v hmotnej núdzi, v rovnakom období minulého roka bolo na sociálne dávky odkázaných 8,22 % občanov tohto kraja. Počet ľudí v systéme hmotnej núdze medziročne vzrástol aj v Košickom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji. V Košickom kraji bolo minulý mesiac v hmotnej núdzi 11,04 % občanov, čo je medziročný nárast o 0,79 percentuálneho bodu. Banskobystrický kraj evidoval v júli 9,9 % sociálne odkázaných obyvateľov. Ide o medziročný nárast o 0,76 percentuálneho bodu. V Trenčianskom kraji dostávalo v júli tohto roka sociálne dávky 2,47 % jeho obyvateľov. Oproti júlu 2008 je to nárast o 0,04 percentuálneho bodu.
Ostatné štyri kraje vykázali v júli tohto roka medziročný pokles počtu poberateľov dávok v hmotnej núdzi. Najväčší pokles pritom nastal v nitrianskom kraji. Vlani v júli bolo v tomto kraji 5,8 % ľudí odkázaných na sociálne dávky, v júli tohto roka evidovalo v tomto kraji 5,53 % ľudí v hmotnej núdzi. Zhodne o 0,17 percentuálneho bodu klesol v júli medziročne podiel ľudí v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov v Trnavskom a Bratislavskom kraji. Kým v Trnavskom kraji bolo minulým mesiac v hmotnej núdzi 3,38 % ľudí, v Bratislavskom kraji išlo o 1,07 % obyvateľov. Žilinský kraj zaznamenal v júli 3,12 % sociálne odkázaných ľudí, čo je medziročný pokles o 0,06 percentuálneho bodu. |
tlačiareň
|