Slávnostným odovzdávaním cien sa v sobotu 12. júna skončil 16. ročník medzinárodného festivalu Zlatý žobrák, ktorý sa po prvý raz konal pod záštitou európskeho komisára Maroša Ševčoviča v komplexe Kasárne/Kulturpark.
Porota pod vedením Ed Baumeistera z USA pracovala tentoraz virtuálne – približne mesiac mali k dispozícii všetci porotcovia filmy na webe a preto mohli každý program detailnejšie posúdiť. Porota ocenila dovedna 7 programov a udelila aj štyri čestné uznania. Ceny udelili v sekciách Lokálna televízia, Produkčná spoločnosť a Mladý tvorca. Program Medzinárodného festivalu lokálnych televízií bol nabitý zaujímavými filmami. Po prvý raz sa prihlásili aj tvorcovia z takých krajín ako je Libanon – ktorého neobyčajne silný film Adeem zvíťazil v sekcii produkčná spoločnosť. Súčasťou festivalu bola aj prehliadka dokumentov v novom multiplexe City Cinemas, kde sa uskutočnilo viacero premiér. Jednou z nich bola aj slovenská snímka S muchou v hlave - predminuloročnej držiteľky ceny Mladý tvorca Katky Kočalkovej zachytávajúca príbeh moderátora Michala Ïuriša, bývalej televíznej hviezdy, ktorú takmer zabila závislosť.
Toho roku festival spolupracoval s Európskou komisiou a jej kampaňou Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu, ktorá udelila cenu za najlepší festivalový program zobrazujúci túto problematiku. Súčasťou pracovnej časti festivalu bola panelová diskusia na tému – akú úlohu plnia média pre zvyšovanie povedomia o chudobe a v čom je ich úloha katalyzátora pre sociálne začlenenie. Lokálne médiá majú v tomto smere kľúčovú pozíciu, lebo majú vo svojej prirodzenej povahe byť bližšie k lokálnym komunitám. Sú dôležité aj z toho dôvodu, že učia ľudí byť citlivými na spomínané témy. Na pôde festivalu zároveň zástupkyňa Európskej komisie Elodie Fazi vyzvala zahraničných a domácich televíznych tvorcov a producentov, aby prihlásili svoje programy týkajúce sa chudoby a sociálneho vylúčenia do celoeurópskej súťaže, ktorá má uzávierku v auguste tohto roku. Ïalšia panelová diskusia na tému „Energie a globálne otepľovanie“ , silne zastúpená predovšetkým zo strany domácich odborníkov, hľadala odpovede na otázky, ktoré sa týkali úlohy lokálnych novinárov pri spracovaní reportáží na túto tému. Fórum televízií krajín V4 a Európske fórum, boli jedinečnou platformou pre domácich a medzinárodných lokálnych vysielateľov na výmenu skúseností, diskusiu o spoločných problémoch, ale aj pre námety na konkrétne koprodukčné projekty. Medzi najzaujímavejšie určite patril projekt seriálu The Link, ktorého autorom je filmový a televízny režisér Marcel Děkanovský. Francúzska asociácia lokálnych vysielateľov a zástupcovia lokálnej marseillskej televízie Tabasco TV zasa navrhli spoločný projekt s TV Naša v rámci informovanosti o prípravách projektov Európskeho mesta kultúry. Švajčiarsky herec Roger Worod vyzval všetkých účastníkov, aby spoločne pouvažovali, že v roku 2013 sa festival uskutoční počas plavby na Dunaji a Rhone a vydá sa z Bratislavy až do Marseille.
„Podarilo sa nám zorganizovať festival aj napriek nedostatku financií. Mali sme dva skvelé panely na tému chudoby a globálneho otepľovania a veľmi pestrý workshop na tému participatórny prístup lokálnych televízií. Bol iba čiastkovou fázou veľkého spoločného projektu, ktorý sa bude realizovať v roku 2011 v Marseille. Predstavili sme niekoľko mladých talentovaných autorov, režisérov a takmer dvadsiatku premiérových filmov. V prehliadke Európa na plátne sme absolvovali sériu diskusií s autormi filmov. Súťažnej prehliadky Zlatý žobrák sa zúčastnilo 23 krajín, medzi nimi po prvýkrát aj exotické krajiny ako Japonsko, Čína, alebo Libanon. Teší nás, že sme veľkou mierou prispeli aj k zviditeľneniu Kulturparku, ktorý sa v najbližších rokoch má stať kultúrnym centrom Košíc„ uzavrela riaditeľka festivalu Eva Děkanovská. |
tlačiareň
|