Pre pretrvávajúcu negatívnu situáciu v cestnej premávke súvisiacu so správaním sa chodcov ako účastníkov cestnej premávky nám neostáva iné, iba zdôrazňovať znovu a stále, že cestnú premávku netvoria len vodiči. Aj chodci si musia uvedomiť, že sú súčasťou cestnej premávky a z toho pre nich vyplývajú povinnosti, ktoré musia dodržiavať.
V zmysle zákona o cestnej premávke chodcom je účastník cestnej premávky pohybujúci sa pešo. Účastník cestnej premávky je povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky ustanovené v zákone o cestnej premávke. Účastník cestnej premávky (a teda aj chodec) je ďalej povinný :
správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam, poslúchnuť pokyn vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia, poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, strpieť výkon jeho oprávnení, ako aj pokyny iných osôb, ktoré na to oprávňuje tento zákon alebo osobitný predpis.
Povinnosti chodcov:
používať prednostne chodník
tam kde chodník nie je, chodí sa po ľavej krajnici – najviac dvaja vedľa seba
za zníženej viditeľnosti mimo obce musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev (odporúčame mať reflexné prvky za zníženej viditeľnosti aj v obci).
pri prechádzaní cez cestu: - prednostne použiť priechod pre chodcov,
nevstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy,
umožniť električke plynulý prejazd,
neprechádzať jednotlivo, ale v skupinách,
nevstupovať na vozovku, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť (tu si treba uvedomiť, že hlavne deti a starší ľudia často nevedia správne odhadnúť rýchlosť a vzdialenosť blížiaceho sa motorového vozidla, a preto by do vozovky nemali vstupovať, ak už vozidlo vidia),
neprekonávať zábradlie ani iné zábrany,
bezdôvodne sa nezdržiavať a nezastavovať po vstupe na vozovku.
na priechodoch so svetelnými signálmi :
- signál so zeleným svetlom „Voľno“ znamená, že chodec môže prechádzať cestu vo voľnom smere po priechode pre chodcov; ak počas prechádzania zhasne signál „Voľno“ a následne sa rozsvieti signál „Stoj!“, smie chodec dokončiť prechádzanie k svetelnému signalizačnému zariadeniu aj na tento signál
signál pre chodcov s červeným svetlom „Stoj!“ znamená, že chodec nesmie vstupovať na cestu. |
tlačiareň
|