magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Otázka zvýšených platieb za odpad získala (na škodu) politický rozmer
@ Aktuálne -> Verejná správa      Apr 10 2002 - 11:58 GMT
Voliči primátora a mestského zastupiteľstva zvyčajne očakávajú, že ľudia, ktorým dali svoj hlas, budú konať v zmysle konštruktívneho dialógu tak, aby výsledky hospodárenia v meste boli prijateľné pre jeho obyvateľov. Žiaľ, v súčasnej situácii, najmä s blížiacim sa termínom volieb, vecné a dôležité rokovania stoja i padajú na vôli politických strán a ich klubov.
Aj keď sme pôvodne nemali v úmysle venovať sa na našich stránkach vyhláseniam politických strán, vzhľadom na charakter jednaní na úrovni mesta i závažnosť problematiky sme sa zúčastnili tlačovej besedy, na ktorej predseda SDKÚ v meste Košice JUDr. Eugen Čuňo prezentoval postoj strany k situácii odpadového hospodárstva v meste Košice.

Pripomeňme si, že košickí mešťania nemajú na nadšenie veľa dôvodov. Skutočnosť je taká, že obyvatelia panelákových bytov musia ročne za zber a odvoz odpadu platiť 650 Sk na osobu bez ohľadu na vek. Toto viacnásobné zvýšenie ceny prišlo v čase vzniku dvoch nových skutočností. Slovenský parlament prijal zákon o odpadoch, podľa ktorého od roku 2002 producentom komunálneho odpadu už nie je obec, ale jej obyvatelia. Druhou skutočnosťou je vznik nového podniku - akciovej spoločnosti Kosit, ktorý vznikol s 34 percentným podielom Mesta Košice. V tejto situácii ťažko jednoznačne povedať, akým dielom sa ktorá z týchto skutočností podpísala na navàšení ceny za zvoz a likvidáciu odpadu. Svoju verziu predkladá košické SDKÚ v tomto znení tlačovej správy:

"SDKÚ v meste Košice nesúhlasí so všeobecne záväzným nariadením mesta Košice č. 60 o poplatku za zber, prepravu a likvidáciu komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov na území mesta Košice zo dňa 27. 11. 2001.

Uvedené VZN nie je dobré riešenie pre občanov mesta Košice a jeho okolia, nakoľko:

- jeho výkon nie je zameraný na predchádzanie a obmedzovanie vzniku odpadov
- nešetrí životné prostredie a zdravie ľudí
- nie je odôvodnená výška poplatku
- centrálny systém je neefektívny a nespravodlivý

SDKÚ v meste Košice navrhuje zmenu uvedeného VZN tak, aby výška poplatku súvisela s množstvom vyprodukovaného odpadu, aby sa vytvorili predpoklady pre triedenie odpadu, aby výkon na úseku odpadového hospodárstva bol delegovaný na mestské časti."


"To nie je len našim problémom, ale aj občanov mesta. Považujeme to za nedobre pripravené, jeho aplikácia vyvoláva pochybnosti. Sme ochotní tento problém riešiť, mali sme stretnutia s odborníkmi,"
uviedol JUDr. Eugen Čuňo, ktorý sa opiera o vyjadrenia občanov. Tieto získali na základe ankety, ktorou oslovili 646 obyvateľov mesta v mestských častiach Šaca, Barca, KVP, Sídlisko ahanovce, Sever, Krásna, Staré mesto a Vyšné Opátske.

Otázky a vyjadrenia boli nasledovné:

1. Považujete za správne, aby každý občan v Košiciach platil paušálny poplatok za odpad bez ohľadu na množstvo vyprodukovaného odpadu?


- áno: 76
- nie: 524
- neviem: 46

2. Považovali by ste za správne, aby výška poplatku zohľadňovala množstvo vyprodukovaného odpadu?


- áno: 578
- nie: 33
- neviem: 73

3. Boli by ste ochotní triediť v domácnosti odpad, ak by ste si tým znížili výšku poplatku?


- áno: 544
- nie: 29
- neviem: 73

4. Považujete za správne, že kompetencie dotýkajúce sa odpadu nepatria miestnym úradom v mestských častiach, ale Magistrátu mesta Košice?


- áno: 26
- nie: 539
- neviem: 81

Prijatie VZN, ktoré núti obyvateľov mesta platiť viac, je vždy nepopulárne bez ohľadu na vec, ktorej sa týka. JUDr. Čuňo však spochybňuje transparentnosť prijatia mestskej legislatívy: "Nie je šťastné, aby sa to riešilo od stola bez potrebných analýz a aby dopad na občanov nebol optimálny."

Aj tu vidieť, že ide o politický problém, pretože mestská koalícia a opozícia spoločne skutočne málo komunikujú. Viacmenej ľavoorientovaná koalícia pravoorientovanú opozíciu na schválenie potrebných uznesení s vplyvom na život v meste vďaka početnosti poslancov SOP a SD¼ ani nepotrebuje. "Mesto nezačalo diskusiu, ale diktát," komentuje situáciu JUDr. Čuňo s tým, že SDKÚ ide aj o konzultácie s mimovládnymi organizáciami, ktoré združujú odborníkov na odpadové hospodárstvo a životné prostredie. "Aplikácia tejto normy nechráni ovzdušie ani zdravie občanov, nerieši spravodlivú ekonomiku, je to centralizovaný systém a tým nespravodlivý. Nemotivuje občanov k triedeniu odpadov, cieľom tejto normy by malo byť znižovanie produkcie odpadu," uviedol JUDr. Čuňo, pričom dodal, že súčasnému systému vyhovuje, aby sa v meste vyprodukovalo čo najviac odpadov, čím by sa v budúcnosti mohol zvýšiť ekonomický profit Kositu.

"Nie je možné, aby Michalovčania platili menej a pritom likvidujú odpad v našej spaľovni,"
je ďalšia informácia, ktorá nás mimoriadne zaujala už tým, že keby sa ukázala jej hodnovernosť, odpadové hospodárstvo v Košiciach by bolo skutočne zdieraním obyvateľov mesta. Už napríklad tým, že Michalovce sú od košickej spaľovne oveľa viac vzdialené ako naše mesto a tým musia byť aj výraznejšie vyššie náklady na jeho odvoz.

Rozhodli sme sa overiť si pravdivosť informácie. Podľa informácií z vedenia mesta Michalovce tamojší obyvatelia platia za odpad 360 korún ročne za osobu, avšak za tretie a ďalšie maloleté dieťa v rodine sa platí už len 180 Sk ročne. Päťdesiat percentnú zľavu majú aj obyvatelia s prechodným pobytom v Michalovciach. Aj najvyššia čiastka je teda o viac ako 50 percent nižšia, ako musia platiť obyvatelia Košíc. Nie je však pravda, že by sa komunálny odpad z Michaloviec vyvážal do košickej spaľovne. Ten sa zváža na skládku v Lastomíre. Podľa informácií z Kositu sa do košickej spaľovne priviezol odpad jednej michalovskej právnickej osoby, taký, čo je vhodný na likvidáciu v tomto zariadení. Išlo o obchodný vzťah s Kositom, ktorý ako čiastočne mestská akciovka má právo takéhoto podnikanie aj vzhľadom na zabezpečenie vlastnej ekonomickej stability.

Tlačovej besedy sa zúčastnil aj Ing. Štefan Krajník, ktorý poukázal na skutočnosť, že ešte vlani ako obyvateľ rodinného domu odoberal vrecia na odpad, pričom platil 30 Sk za vrece a ročne ich naplnil šesť. Jeho rodina teda platila 180 Sk za rok. V súčasnosti navrhuje, aby aj obyvatelia panelákov vyberali za poplatok malolitrážne odpadové vrecia, ktoré by napåňali a hádzali do kontajnerov.

Pri tomto návrhu sa je potrebné zastaviť. Aj pri najlepšej vôli možno iba veľmi ťažko predpokladať, že tento teoreticky korektný spôsob platby za množstvo vyprodukovaného odpadu by mal aj praktické uplatnenie. Ak by mal obyvateľ mesta chodiť na úrad, platiť za odpadové vrecká cenu, v ktorej je aj cena za zvoz a likvidáciu určeného objemu odpadu, potom tie vrecia nosiť domov, do nich plniť odpad a vyhadzovať ich, realita by bola iná. ¼udia by naďalej vynášali odpadkové koše, ignorovaním takéhoto nariadenia by si ušetrili čas aj peniaze. Tu sa na poctivosť spoliehať naozaj nedá, viac než pravdepodobne by to zaváňalo neopodstatneným idealizmom.

Podľa vyjadrenia Ing. Krajníka vo Vyšnom Opátskom šesť rokov separovali odpad a toto teraz zaniká. Triedenie odpadu je veľmi závažná vec už aj z toho hľadiska, že európske normy vykazujú potrebné percentá recyklácie odpadových surovín a bez splnenia tejto podmienky by sme sa nemohli stať členmi EÚ.

Avšak už cestou z tlačovej besedy som zaregistroval na Poštovej ulici odpadové kontajnery na separovaný zber. So snahou o zistenie skutočného stavu sme sa teda opäť obrátili na Kosit. Podľa informácií z tohto podniku prichádzajú kontajnery na separovaný odpad denne, už sa začali rozmiestňovať v mestských častiach KVP, Nad jazerom, Myslave, Poľove, Krásnej, Šebastovciach, Džungli a v Pereši. Vrecový systém separovaného zberu odpadov začal v mestských častiach Juh, Barca, Vyšné Opátske a Košická Nová Ves. Do konca februára by mal byť zavedený systém separovaného zberu vo všetkých mestských častiach a na budúci rok by sa mal počet kontajnerov na separáciu ešte zvýšiť. Viaceré reštaurácie, ktoré v odpadoch produkujú vyššie množstvo plastov dokonca bezplatne dostali 120 a 240 litrové kontajnery na separáciu plastov.

I keď je separovaný odpad jednoznačne ekologicky výhodný, v súčasných podmienkach je stále ekonomicky nerentabilný. Napríklad odpadové sklo recykluje len podnik Skloobal Němšová. Odvoz skla do tohto zariadenia vychádza drahšie, ako je hodnota vyvážanej suroviny. Kosit však údajne s odbytom druhotných surovín problém nemá, aspoň čo sa týka papiera, kovov a plastových PET fliaš.

V zložitom kolotoči odpadového hospodárstva však možno vážne hovoriť o dvoch argumentoch, ktoré predložilo SDKÚ. Prečo platia za zvoz, zneškodňovanie a likvidáciu odpadu rovnako napríklad obyvatelia Šace a ahanoviec, keď sú od skládky a spaľovne rozdielne vzdialené. Druhým sporným bodom je, prečo doposiaľ mesto, prípadne Kosit nepredložili Košičanom slušnú a podrobnú ekonomickú analýzu plánu hospodárenia podniku, podľa ktorej by bolo jasné, či ročná platba 650 Sk na občana je alebo nie je primeraná.

Ako informoval JUDr. Čuňo, na budúci týždeň začnú mimovládne organizácie Spoločnosť priateľov Zeme a Sosna s organizáciou petície proti jednotnému poplatku za zber, zneškodňovanie a likvidáciu odpadov. Petícia potrvá dva až tri týždne. Už na budúci týždeň však SDKÚ chce iniciovať na mestskom zastupiteľstve prehodnotenie súčasného stavu a jeho zmenu aj s odvolaním sa na petíciu.

Zaujímavo vyznieva skutočnosť, že podľa informácií z Kositu sa Spoločnosť priateľov Zeme a Sosna podieľa aj na kooperácii s Kositom pri pripomienkovaní koncepcie odpadového hospodárstva v meste v rámci programu Mestá zmeny.

V tejto veci sme oslovili lídra Spoločnosti priateľov Zeme Ladislava Hegyiho, pretože práve táto organizácia sa podieľala aj na pripomienkovaní zákona o odpadoch, ktorý prijala NR SR. Jeho vyjadrenie bolo prekvapujúce: "Som prekvapený, že o našej petícii informovala SDKÚ. Toto nie je žiadna politická akcia, pripravili sme ju na základe vecných argumentov, SDKÚ sa len vyjadrila, že túto našu snahu podporuje. Nie je pravda ani to, že spolupracujeme s Kositom pri koncepcii separovaného zberu odpadov. Stretli sme sa dvakrát a vždy sme prezentovali náš nesúhlas s jednotným poplatkom za odpady, pretože to nestimuluje ľudí odpad separovať a znižovať jeho produkciu. Taktiež sme prezentovali našu žiadosť, aby triedenie odpadu v meste získalo väčšiu osvetu, bez ktorej nemožno očakávať výraznejšie úspechy."

K petičnej akcii mimovládnych organizácií plánuje Spoločnosť priateľov Zeme zvolať tlačovú besedu na budúci týždeň, podľa vyjadrení Ladislava Hegyiho sa však neponesie v politickom, ale vecnom duchu.

Zástupcovia pravice na tlačovej besede vyjadrili, že mestu by stačilo platiť o polovicu menej a odpadové hospodárstvo by mohlo byť funkčné. Keď sme sa pýtali, či vedia predložiť finančnú analýzu, na základe ktorej vzniklo toto tvrdenie, nevedeli. Vec sa stala teda spolitizovanou, je potrebné si počkať na ekonomické analýzy a zdôvodnenia. Zatiaľ to, žiaľ, ostalo len v pozícii prezentácie ideí.

O vecný rozhovor sme požiadali vedenie spoločnosti Kosit, na stránkach Cassovia.sk ho nájdete v najbližšom čase.

13. 2. 2002
Slavomír Szabó

15. 2. 2002 - Reakcia námestníka primátora Jozefa Filasa, ako ju prinieol denník Korzár: "Čuňove komentáre k odpadom sú populistické a nekompetentné!"   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected]