Rekreačný areál Bankov je pre nejednu rodinu miestom víkendového oddychu vo forme prechádzky, bicyklovania či grilovania. Od marca však víta všetkých svojich priaznivcov aj novinkami, ktoré pútavou formou obohatia vedomosti i zážitky každého návštevníka – informačnými tabuľami.
Tie vznikli zo združenej iniciatívy najstaršieho hotela na Slovensku – hotela Bankov – a občianskeho združenia KOŠAKT, ktoré pravidelne túto oblasť zveľaďuje.
„Hlavnou myšlienkou bolo ľuďom ukázať históriu tejto lokality podobným spôsobom, akým mestské lesy informujú o flóre či faune, ktorú v tejto oblasti nájdete. Nakoľko sa poznáme s pánom doktorom Jánom Gašparom, rozhodli sme sa ho osloviť kvôli spolupráci, a on nám ochotne pomohol. Vznikol tak unikátny koncept, v ktorom je história lokality prenesená do exteriéru,“ hovorí Ivan Kovalčík z občianskeho združenia KOŠAKT. Vznikol tak unikátny projekt, ktorý spája lásku k prírode s láskou k histórii. Tej majú Košice naozaj mnoho, a aj vďaka tomu sa iniciatívy chopila oblastná organizácia cestovného ruchu Visit Košice, ktorá sa rozhodla tento projekt podporiť.
„Postupné riešenie sa začalo v máji 2016, kedy sa najskôr vybavovali povolenia od mestských lesov a schvaľovanie grafických návrhov a umiestnení. Fyzická realizácia a výroba sa začala v polovičke septembra, nanešťastie však počasie už neprialo natoľko, aby ešte v danom roku boli tabule zasadené na svoje miesta, a preto sa oficiálne ukončenie presunulo na koniec marca 2017. O výrobu, zasadenie a celkovú realizáciu sa staralo občianske združenie KOŠAKT,“ dopåňa Andrea Kulcsárová, projektová manažérka organizácie Visit Košice.
Výsledkom tejto spolupráce sa tak stalo 15 tabúľ, 10 smerovníkov, 5 odpadkových košov a 20 drevených lavičiek, pričom tabule popisujú zaujímavosti Bankova, počnúc ich hlavnou mapou, cez pramene pitnej vody a mlyn pod nimi, Kaplnku sv. Jána Nepomuckého, Starú spišskú cestu, Hotel Bankov, Letohrádky na Bankove, Banské štôlne, reedukačné centrum, minigolf, reštauráciu Baránok s históriou Čermeľa, Dolný Bankov či cyklotrasy. Týchto 13 tabúľ bolo vytvorených v dvojjazčnej verzii – po slovensky a po anglicky. Zvyšné dva, zameriavajúce sa na aktivity KOŠAKT-u a mapu vodovodu, sú v slovenskom jazyku.
Zdroj:RO SSN |
tlačiareň
|