Minister Eduard Kukan verí (dúfa), že referendum o EÚ bude úspešné
@ Aktuálne -> Verejná správa
Apr 03 2003 - 14:38 GMT
|
„Mám záujem navštíviť čo najvyšší počet regiónov a osloviť čo najvyšší počet ľudí v súvislosti s integračnými ambíciami Slovenska, ktoré sa postupne začínajú naplňovať,“ uviedol minister zahraničných vecí Eduard Kukan na stretnutí s novinármi pri príležitosti jeho výjazdu do Košického kraja.
Záujem ministra sa koncentruje na to, aby blížiace sa referendum o záujme obyvateľov Slovenska o vstup do EÚ bolo úspešné.
„Už 16. apríla sa v Aténach podpíše prístupová zmluva o našom členstve v Európskej únii. V predchádzajúcich dňoch sa však vyskytli určité špekulácie o tom, že tento podpis môže byť odložený, alebo že je ohrozený, a tým by sa spomalil aj proces rozširovania.
Európsky parlament bude prvý hlasovať o týchto prístupových zmluvách, a to 9. apríla. Problematické vyzerali rozpočtové opatrenia, ale ukazuje sa, že sa podarilo nájsť také riešenie, ktoré je prijateľné a hrozba odloženia podpisu prístupovej zmluvy nie je aktuálna,“ povedal minister Eduard Kukan s tým, že všetko bude pokračovať podľa pôvodných plánov.
Prístupová zmluva je rozsiahly dokument, ktorý má asi 5 tisíc strán a je dostupná na internete. (Kliknite tu, potom na ikonu SR a EÚ, potom na Revidované znenie Prístupovej zmluvy.)
Podľa ďalších ministrových informácií EÚ naďalej monitoruje, ako sa Slovensko vyrovnáva s tými problémami, v ktorých sa požaduje pokrok ešte pred prijatím Slovenska za plnoprávneho člena. „Európska komisia má dojem, že nedostatočne rýchle pokračujeme pri vytváraní administratívnych kapacít pre čerpanie fondov v oblasti regionálneho rozvoja, tiež v oblasti finančnej kontroly. Nie je tajomstvom, že sme dostali ďalšie upozornenie podobného charakteru, majú obavy, že pokiaľ ide o pôdohospodárstvo, čo je ďalší zdroj pre absorbovanie financií z Európskej únie, že si nevedieme dostatočne kompetentne a dostatočne rázne. Vláda sa bude týmito otázkami zaoberať.“
Po podpise prístupovej zmluvy sa začne ratifikačný proces v parlamentoch členských štátov EÚ, na Slovensku bude referendum 16. a 17. mája. Minister je v tomto smere optimisticky naladený: „Chcel by som veriť, že naši občania prídu v dostatočnom množstve, že sa zúčastnia tohoto referenda a budú hlasovať pozitívne tak, aby sme mohli do knihy histórie zapísať prvé platné a pozitívne referendum na Slovensku.“
Plnoprávnymi členmi EÚ by sme sa mali stať 1. mája 2004. Dovtedy ešte bude Európska komisia publikovať komplexnú monitorovaciu správu o tom, aká je situácia na Slovensku v plnení záväzkov, ktoré vyplývajú z nášho budúceho členstva.
Minister Eduard Kukan na svojej ceste po regiónoch absolvuje početné diskusie so študentmi. Tentoraz diskutoval so študentmi v Šaci.
„Študenti všade reagujú rovnako, a Šaca nebola výnimkou. Pýtajú sa vynikajúce otázky. Tu sa ma pýtali, či bude severný, alebo južný diaľničný ťah na východ, lebo bez komunikácií sem zahraničné investície nikdy neprídu. Majú svätú pravdu.
Pýtajú sa priamo a neostýchajú. Je to také osvieženie, že keď vystúpi prvý s otázkou, ktorá je akože tak trochu proti, vždy to vyvolá búrlivý potlesk. Keď debatujem so študentmi a prvý krát sa ozve potlesk, viem, že to má tu správnu atmosféru. Aj keď sa spytujú niekedy také vyrývačné otázky, považujem to za normálne a u týchto mladých ľudí si to vážim.“
Minister Eduard Kukan uviedol, že ďalší dôvod jeho návštevy je informovanie o čerpaní finančných prostriedkov pre regionálny rozvoj. V tejto súvislosti je známy fakt, že Prešovský a Košický kraj v tomto smere nestoja dobre. Nedávno sa predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer sťažoval práve na spoluprácu s viacerými ministerstvami.
„Tieto veci patria do pôsobnosti podpredsedu vlády pána Csákyho, ktorý koordinuje všetky tieto aktivity. Je predsedom Rady vlády pre otázky európskej integrácie. On je za to zodpovedný, ako i jednotlivé rezortné ministerstvá. Na ministerstve pôdohospodárstva sa vytvorí takzvaná platobná agentúra, to bude ako banka. To budú naozaj sofistikované inštitúcie, ktoré sa musia vytvoriť a musia hlavne fungovať. To, čo nám vyčíta Európska komisia a na čo sa možno sťažoval aj pán Bauer, je to, že to robíme pomaly.
Čas je veľmi dôležitý faktor. Od 1. januára 2004 máme možnosť naplno možnosť čerpať tieto prostriedky, aj keď sa naplno staneme členom EÚ až 1. mája.
Treba sa obrátiť na príslušné ministerstvá. Sám dostávam protichodné informácie. Keď sa rozprávam s kolegami vo vláde, tvrdia, že potrebné informácie sú na krajských a okresných úradoch. To ešte tvrdil pán Hamžík, keď bol podpredsedom vlády. Ale keď chodím do terénu, tam si ľudia sťažujú.
Všetka pomoc musí ísť administratívnymi cestami, ktoré musia spåňať požadované kritériá. V EÚ platí princíp solidarity, EÚ spolufinancuje. Na financovaní sa musí podieľať aj vláda a kontrola peňazí bude veľmi striktná.
Na Slovensku sú určené rezorty a na nich príslušné inštitúcie, ktoré sa týmito otázkami zaoberajú.“
Problém je však v tom, že aj keď niekto napríklad z Košického kraja predloží projekt, financie v konečnom dôsledku budú rozdeľovať slovenské štátne orgány. Rudolf Bauer ako predstaviteľ regionálnej samosprávy má však pocit, že by pri prerozdeľovaní financií mali participovať aj regionálne samosprávy, pretože napríklad v uplynulých rokoch (1999 – 2001) z fondu SAPARD neprišla do Prešovského a Košického kraja ani koruna.
„Má pravdu. Je to stará bolesť, že to končí v Žiline, alebo v Bystrici.“
V čase čerpania financií zo štrukturálnych fondov EÚ by sa situácia mala údajne výraznejšie zlepšiť. Pri porovnávaní rovnako dobrých projektov zo západu a východu Slovenska by údajne mali byť podporené tie projekty, ktoré pochádzajú z menej rozvinutého regiónu.
„To už je zabudované do celého systému. Bratislava je napríklad už aj v inej kategórii ako iné regióny. Ten systém to jednoducho vyžaduje. Aj keby sme chceli niečo iného robiť, prijatý systém to nedovolí a peniaze naozaj budú musieť ísť na regionálny rozvoj,“ uviedol minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Slavomír Szabó |
tlačiareň
|
|