Písal sa rok 1971, keď škótska skupina Nazareth vydala svoj prvý album. To už hrala tri roky, ale aby sa dokázali presadiť na rockovej scéne, museli sa presťahovať z mesta Dunfermline do Londýna. Úspech debutu nebol výrazný, v podstate sa presadili až svojim tretím albumom s názvom Razamanaz, ktorý vyšiel v roku 1973. Bol to však strmý úspešný výstup a pretrváva dodnes. Album Razamanaz ako prvý nesie typický nazarethovský sound s typickou rytmikou a priamou melodikou, v ktorej dominuje nezameniteľný chrapľavý a pritom príjemný hlas speváka Dana McCaffertyho. Nazareth hudobne pritvrdil. Skladby tohto albumu ako Razamanaz alebo Broken Down Angel hrajú na svojich koncertoch často i teraz. Túto platňu ako aj dve nasledujúce produkoval Roger Glover – basgitarista skupiny Deep Purple. Dobré kontakty s touto kapelou potvrdil aj album Rampant, ktorý vydali v roku 1974 a klávesové nástroje im na ňom hrá člen Deep Purple – Jon Lord.
Potom nastalo zlaté obdobie skupiny. Platne ako Hair Of The Dog a Close Enough For Rock´n´roll vstúpili do zlatého fondu rockovej hudby. Skladba Telegram (na Close Enough For Rock´n´roll) patrí i v súčasnosti medzi ich najväčšie hity.
Album Hair Of The Dog má zasa jednu zvláštnosť. Vyšiel v dvoch verziách. Americká verzia namiesto skladby Guilty obsahuje slaďák Love Hurts, ktorý je dodnes ich najúspešnejšou skladbou. Dan McCafferty sa v jednom rozhovore vyjadril, že táto pieseň mu je najmilšia a ľutuje, že ju nenapísal on. Love Hurts je totiž cover-verzia z repertoáru Everly Brothers. Naspievali ju aj také osobnosti ako Janis Joplin, alebo Cher, ale žiadna verzia nezaznamenala megaúspech Nazarethu. Z albumu Hair of The Dog sa len v Spojených štátoch predalo cez dva milióny kusov a skupina tak prerazila na západnú pologuľu. Úspech bol taký výrazný, že v polovici 70-tych rokov sa Nazareth takmer natrvalo presťahoval do Kanady.
Ïalšie albumy potvrdili, že to, čo sa v minulosti bralo ako výnimočný úspech, je už štandard. Mierny odklon od hard rocku znamenal až album The Cath i nasledujúci Cinema – oba boli vydané v polovici osemdesiatych rokov. Návrat ku koreňom znamenala platňa Snakes and Ladders, ale po nasledujúcom turné skupinu opustil jej zakladajúci člen – gitarista Manny Charlton. Nastalo obdobie personálnych zmien, čo dokladuje aj skutočnosť, že na predposlednom albume s názvom Move Me hrá gitaru Billy Rankin a na zatiaľ poslednom albume s názvom Boogaloo Jimmy Murrison. Práve tento album napriek vyše tridsaťročnej histórii vyniesol Nazareth medzi tie skupiny, ktorých invencia nie je vyčerpaná. Jeho sviežosť a nákazlivá melodickosť opäť vysoko zabodovali.
V rôznych obdobiach v skupine hralo viacero hráčov. Niekedy mali dve gitary, inokedy i klávesové nástroje. Ide však o typickú gitarový hard rock, čo potvrdí aj blížiaci sa košický koncert, ktorý bude 29. 11. 2003 v hale Cassosport na VŠA. Zo zakladajúcich členov Nazarethu tu vystúpi spevák Dan McCafferty a bubeník Pete Agnew. Žiaľ, stretnutie so zakladajúcim členom a bubeníkom Darelom Sweetom je nemožné. 30. apríkla v roku 1999 zomrel počas amerického turné na infarkt. Hrali spolu od roku 1968... Za bicími ho teraz nahradil syn basgitaristu – Lee Agnew.
Lístky na koncert tejto hard rockovej legendy môžete zakúpiť v oboch mestských informačných centrách, alebo priamo v umeleckej agentúre GreArt na Bielej ulici č.3.
Umelecká agentúra GreArt a www.cassovia.sk pre vás pripravili súťaž o dve vstupenky na koncert. Podmienkou je, aby ste na e-mail [email protected] napísali názov aspoň jedného radového štúdiového albumu Nazareth, ktorý sa v tomto článku nespomína. Tak aspoň budeme vedieť, že vstupenky vyhral niekto, kto má hudbu Nazareth naozaj rád. Žrebovanie sa uskutoční v piatok 7. 11. 2003 na poludnie a popoludní na www.cassovia.sk uverejníme meno výhercu. Nezabudnite teda uviesť aj plné meno a telefónny kontakt.
Ïalšie informácie o pripravovanom koncerte: klikni tu.
Slavomír Szabó |
tlačiareň
|