Každý jednotlivec, pokiaľ svoju budúcnosť riadi s rozumom, má víziu, čo by chcel reálne dosiahnuť a tomu prispôsobuje aj svoje životné kroky podľa vopred rozvrhnutého plánu. Napriek častým a neočakávaným zmenám reaguje na okolnosti tak, aby sa včasným prispôsobením aktuálnym podmienkam naďalej prepracoval k vytýčenému a žiadanému stavu. To isté platí aj v oblasti plánovania rozvoja mesta. Vízia budúcnosti a postupnosť realizácie krokov na jej reálne dosiahnutie sa zakotvuje v dokumente nazvanom Hospodársky a sociálny plán rozvoja mesta. Na jeho vypracovaní sa práve podieľa tím vedený námestníkom primátora Eugenom Čuňom. Rovnako ako primátor a víceprimátor František Knapík vyzýva k širokej spolupráci, z ktorej nevylučuje ani radových obyvateľov mesta.
„Tento základný dokument by malo mať každé mesto aj zo zákona. Naša krajina pristupuje k strategickému plánovaniu nielen na celoštátnej úrovni, ale aj na úrovni komunálnej. Niektoré mestá a obce už majú tento proces za sebou, Košice zaostali.
V stave, ktorý tu bol, bolo ťažké plánovať, keď sme žili z ruky do úst a neostali nám žiadne peniaze na rozvoj. Dnešná situácia je predsa len trochu iná, dlh mesta je nižší o 850 miliónov. Samozrejme, nie sme v situácii, že môžeme vyskakovať a výskať, ale sa ubezpečujeme, že splácanie dokážeme zvládnuť a aj plány, ktoré v Hospodárskom a sociálnom pláne rozvoja mesta Košice vzpracujeme, dokážeme v nasledujúcich rokoch a desaťročiach zvládnuť.
Oslovili sme celý rad inštitúcií v našom meste podľa jednotlivých sektorov, aby sa zapojili do tohto procesu. Snažíme sa do toho zatiahnuť košické univerzity, zúročiť ich vedomosti a skúsenosti. Do procesu zapájame vyšší územný celok, Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice, rôzne organizácie, podnikateľské subjekty, ako i rôznych odborníkov.
Chceli by sme použiť aj podnety a iniciatívu občanov, pretože je tu veľa ľudí, ktorí majú dobré nápady, dobrú filozofiu, mnohí z nich sa dokážu pozerať dopredu, ale nemajú na to nástroje. Nie sú v pozíciách, aby mohli do týchto otázok vstupovať. Vytvárame teda priestor aj pre nich,“ predstavil zámery mesta primátor Zdenko Trebuľa.
Ako uviedol jeho námestník Eugen Čuňo, prioritami sú zdravé, tolerantné, kultúrne bohaté a ekonomicky prosperujúce Košice. V súčasnosti ním vedená komisia pracuje na konkretizácii krokov k žiadanému stavu v týchto oblastiach:
1. ekonomický rozvoj,
2. územné a priestorové plánovanie,
3. marginalizované skupiny (Rómovia a bezdomovci),
4. energetika, tepelné hospodárstvo,
5. odpadové hospodárstvo,
6. bezpečnosť mesta,
7. vzdelanie, výchova,
8. kultúrne a historické dedičstvo,
9. príroda, lesy a voda,
10. informačné technológie,
11. šport,
12. cestovný ruch,
13. zdravie,
14. rozvoj bývania,
15. doprava,
16. vzťahy mesta s náväznosťou na mestské časti a región.
Aby sa predstavenie plánu nepohybovalo len v lyrickej rovine, čiastočne priblížime napríklad oblasť energetiky. Je potrebné spracovať energetický audit mesta (určiť kto a dokedy), vypracovať plán pravdepodobnosti budúceho nárastu energetických nárokov mesta, jeho obyvateľov a inštitúcií sídliacich na ich území, zmapovať energetické zdroje (napr. pri teple TEHO, TEKO, energetické vrty pri Ïurkove, charakterizovať vzťah dodávateľov s odberateľmi, atď.) a navrhnúť opatrenia na optimalizáciu energetického zásobovania v rámci predpokladaných nárokov a podobne.
Ako uviedol námestník primátora František Knapík, takýto plán sa stal základom pre stabilizáciu a rast všetkým významných miest, ktoré sa postupnými krokmi prepracovali na súčasnú úroveň. Ako príklad uviedol blízku Viedeň. „Rozvoj nesmie byť náhodilý a nesystematický. Preto aj plán je potrebné vytvoriť postupne tak, aby sa zohľadnil všetok potenciál, ktorým mesto a jeho región disponuje. V súčasnosti analyzujeme využiteľné zdroje a spracúvame stratégiu.“
Hospodársky a sociálny plán mesta Košice by mal byť v záverečnej etape koncom apríla skompletizovaný, aby ho mohli predstaviť už 1. mája. Teda okrem ideových zámerov by mal obsahovať obsiahly rad krokov, ktoré by malo realizovať mesto v spolupráci s rôznymi inštitúciami na dosiahnutie žiadaného stavu. Konkrétne kroky budú mať určené presné časové termíny a svoju postupnosť. Plán by mal zohľadňovať rozvoj mesta vychádzajúci so súčasného stavu na obdobie 15 až 20 rokov. V rámci jeho realizácie musí byť zohľadnené aj možné finančné krytie jednotlivých projektov, aby sa nepohyboval v nedosiahnuteľných idealistických sférach. Pri dobre vypracovaných projektoch je možné počítať aj s pomocou štrukturálnych fondov EÚ. S realizáciou prvých krokov plánu je možné počítať od mája 2005.
„Plán nie je len o peniazoch, ale o hodnotách,“ povedal námestník primátora Eugen Čuňo. Ako opätovne zdôraznil, vítaný je každý, kto príde s dobrým nápadom. Tie je možné zasielať napríklad aj e-mailom. V spolupráci vysoko vyzdvihol občianske združenia, najmä spoločné diskusie a stretnutia s občanmi v rámci Košického občianskeho kruhu.
Slavomír Szabó
príbuzné linky:
Košický občiansky kruh – Chcú pomôcť pri pestovaní hodnôt, ktoré sa po novembri 1989 vytratili
Košický občiansky kruh – Príďte hovoriť o tom, čo vás v meste trápi a ako to zmeniť
Košický občiansky kruh – „Ako nájsť cestu k udržateľnej prosperite Košíc:
Košický občiansky kruh – „Odporúčania Košického Občianskeho Kruhu pre udržateľný rozvoj mesta Košice“
|
tlačiareň
|