magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ÚS: Najvyšší súd porušil práva Greenpeace na slobodné prijímanie informácií
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 27 2004 - 15:13 GMT
(TASR) - Ústavný súd SR konštatoval, že práva organizácie Greenpeace na slobodné prijímanie informácií v kauze rekonštrukcie V1 v Jaslovských Bohuniciach boli porušené. Vec vrátil Najvyššiemu súdu SR na opätovné prerokovanie.
Podľa informácií, ktoré dnes(27.7.04) TASR poskytol hovorca Greenpeace Juraj Rizman, ÚS na neverejnom zasadnutí 24. júna 2004 rozhodol, že ústavné práva organizácie Greenpeace na slobodné prijímanie informácií v spojení s právom na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia orgánu verejnej správy boli porušené. Ústavný súd zároveň zrušil rozsudok Najvyššieho súdu SR vo veci nesprístupnenia dokumentácie o záverečnej termohydraulickej analýze roztrhnutia hlavného cirkulačného potrubia po postupnej rekonštrukcii bloku V-1 v jadrovej elektrárni a vec mu vrátil na opätovné konanie.
Podľa právnej zástupkyne Greenpeace Evy Kováčechovej rozhodnutie Ústavného súdu v praxi znamená, že Najvyšší súd musí celú vec znovu prejednať a rozhodnúť v intenciách nálezu Ústavného súdu SR.
"Po štyroch rokoch súdnych sporov je pre nás nález Ústavného súdu SR určitým zadosťučinením. Veríme, že zabezpečenie jadrovej bezpečnosti občanov Slovenskej republiky nemôže byť predmetom utajovania pred verejnosťou. Právo na informácie a bezpečnosť obyvateľstva musia byť nadradené úzkym obchodným záujmom," vyhlásil Rizman.
Spor medzi organizáciou Greenpeace a Úradom jadrovej bezpečnosti (ÚJD) SR o sprístupnenie bezpečnostnej dokumentácie bloku V1 v Jaslovských Bohuniciach trvá od septembra roku 2000. NS rozhodol v tejto veci už dvakrát. Prvýkrát dal v novembri 2001 za pravdu argumentom Greenpeace a zrušil rozhodnutia ÚJD nesprístupniť environmentalistom požadované informácie. ÚJD na základe tohto rozhodnutia NS sprístupnil expertom Greenpeace časť požadovaných informácií. Pretože nedošlo k plnému sprístupneniu dokumentácie, právni zástupcovia Greenpeace sa obrátili znovu na súd. Druhý súdny spor sa skončil v decembri 2003 rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý dal za pravdu argumentom úradu jadrového dozoru.
Ústavná sťažnosť Greenpeace, podaná začiatkom roku 2003, smerovala proti druhému rozhodnutiu Najvyššieho súdu, ktorým bolo rozhodnuté o nesprístupnení požadovaných informácií.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected]