Skúste polohu màtvoly
„Si dlhoročným učiteľom jogy. Hovorí sa, že jogíni sú voči chrípkam a prechladnutiu imúnni. Aký recept by si ponúkol ?
„V prvom rade je to úsmev, teda pozerať sa na svet okolo optimisticky. Pokojnou mysľou a optimistickým prístupom zvládneme aj všetky ťažkosti o veľa ľahšie. Najväčším nepriateľom zdravia, a teda aj našej imunity je stres. Vždy keď ho prežívame, znižujeme si imunitu. Takže v prvom rade sa musíme stresu zbaviť.“
„Ono sa povie pokojná myseľ, ale ako ju dosiahnuť? A stresy tie na nás číhajú hádam aj 24 hodín.“
„Cvičenie jogy má vypracované mnohé techniky na uvoľňovanie fyzického tela. Keď sa totiž uvoľní fyzické telo, uvoľní sa aj mentálne. Starým a najosvedčenejším spôsobom je relaxácia. ¼ahneme si na chrbát, na nie príliš tvrdú, ani mäkkú podložku. Nohy aj ruky sú mierene od seba. Dlane obrátime hore. Uvoľníme si odev, rozopneme remienok od hodiniek, opasok. Mysľou si skontrolujeme celé telo, odpútame sa od vonkajšieho sveta. Sledujeme priebeh nádychu a výdychu, ale neovplyvňujeme ho.
Oči môžeme privrieť, uvedomíme si polohu jazyka a uvoľníme si v mysli palec pravej nohy, po chvíli postupne všetky prsty, chodidlo, pätu, členok, lýtko, koleno, stehno, panvu. Potom si povieme, pravá noha je uvoľnená. Prejdeme na ľavú nohu, postup zopakujeme. (Uvoľnenie jednej nohy trvá asi minútu.) Uvoľníme si sedacie svaly, chrbát, chrbticu, hrudník, pľúca. Uvoľníme si prsty pravej ruky, postupne od palca, ukazováka po malíček, ďalej dlaň, zápästie, predlaktie, lakeť, rameno, plece, tak isto postupujeme na ľavej ruke. Uvoľníme si krk, sánku, spodnú čeľusť, hornú čeľusť, ústa pery a jazyk. Ïalej líce, nos, nozdry, práve a ľavé oko, ich okolie, čelo, vlasovú pokožku, práve a ľavé ucho. Skontrolujeme si uvoľnenie.
Hovoríme si postup bez nejakej veľkej predstavy. Ide o monotónne opakovanie. Niekoľkokrát prejdeme znova telom a uvoľníme to, čo sa medzitým naplo. Zatiaľ už prešlo niekoľko minút. Cítime, ako telom prebiehajú nekontrolovateľné záchvevy. Občas sa ruka, či noha mykne, čím sa odblokúva. Netreba na to reagovať, pokračujeme v uvoľňovaní. Celým telom prejdeme asi sedemkrát. Mali by sme si zaistiť, aby nás v tom čase nik a nič nevyrušovalo.
Ak v priebehu relaxácie zaspíme, nie je to účinné. Je chybou reagovať na vonkajšie podnety, alebo sa počas relaxácie hýbať. Ukončenie musí byť pomalé, teda pomaličky pohneme prstami na nohách, rukách a potom končatinami a ostatnými svalovými skupinami. Napokon sa ponaťahujeme, ako keby sne sa zobúdzali z hlbokého spánku a posadíme sa.“
„Relaxáciu môže robiť každý?“
„Áno a je úplne neškodná a úžasná. Všetko pnutie z tela odchádza. Jogíni hovoria, že keby ľudia robili len relaxáciu, strašne veľa spravia pre svoje zdravie. Zvýšia si imunitu. Je to vlastne vstup do podvedomia, rýchlejší než pri meditácii umožnení komukoľvek. Tým, že človek uprie myseľ na priebeh uvoľňovania, nemôže myslieť na problémy. Vyčlení si desať minút bez problémov. Poloha v ktorej sa relaxácia robí sa volá poloha màtvoly.“
„Základný, prvý krok máme za sebou, čo ďalej?“
„Prevenciu nosohltanu. Vieme, že infekcia sa do tela najčastejšie dostane práve cez nosohltan. Radil by som ho preplachovať. Do dvojdecového pohára dáme vlažnú vodu s jednou kávovou lyžičkou kuchynskej soli. Rozmiešame. Priložíme pohár ku koreňu nosa ( asi tam, kde sú u mužov fúzy), nakláňame sa, ako keby sme sa chceli napiť nozdrami a keď už cítime, že obe nozdry sú ponorené v slanom roztoku pomaličky „pumpovaním“, prerušovaným nadychávaním vodu dostávame dnu. Môžeme ju pocítiť v ústach, ale nemusíme. Postup opakujeme viac razy. Pri tejto metóde prečisťovania nemajú problémy ani alergici. Do roztoku s vodou môžeme pridať aj rôzne kvapky. Ak cítime, že na nás nádcha už ide, dezinfekciu robíme predpoludním aj päťkrát. Ak sa chceme rýchlo zbaviť ochorenia, výplachy robíme každú hodinu. Večer by sme už nádchu nemali mať. Výplachy môžeme doplniť o kloktanie.“
„Existujú aj špeciálne cvičenia?“
„Áno, s tých najľahších je to pozdrav Slnku. /na www.putnici.sk je celý postup cvičenia uvedený/. Treba si uvedomiť, že ak sa telo nehýbe inklinuje ku chorobám. Tento cvik je veľmi prehľadne ukázaný v knihe Šlabikár jogy. Veľmi účinné je dychové cvičenie pranajama. Nadýchneme sa, na sekundu zadržíme dych a vydychujeme prerušovane silne zošpúlenými ústami. Akoby pod tlakom, cez odpor. Telo sa mierne zachveje. Práve otrasy prebudia latentné obranné schopnosti. Vydychujeme až kým všetok vzduch nedostaneme von. Samozrejme nezabúdame na umývanie sa studenou vodu.“
„Aká má byť strava?“
„To je kapitola sama o sebe. Vyhnúť by sme sa mali sladkostiam, ktoré mimoriadne oslabujú organizmus. Dávajú len falošnú energiu a navyše oslabujú sliznicu. Radil by som sa ďalej vyhnúť ťažko stráviteľným jedlám, ktoré majú tendenciu hniť. Teda najmä mäsu. Pri hnijúcich procesoch sa musí totiž organizmus veľmi brániť. Mali by sme aj menej jesť. Vôbec nezaškodí 36 hodinová hladovka, ale vtedy treba dbať na pitný režim. Najmenej vhodná je minerálna voda a ak tak ju nechať vyprchať. V žiadnom prípade nepiť ochucované a sladené tekutiny. Sladiť by sme mali iba medom.“
(29.1.2001)
Katarína Bednáøová
Foto: Karol Hatala |
tlačiareň
|