Spoločnosť priateľov Zeme vyhrala zápas o podobu zákona o obaloch prínosnú pre životné prostredie a spotrebiteľov.
- Zaistenie práva spotrebiteľov na výber a podpora vratných opakovane používaných fľiaš, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu a lacnejšie
- zálohovanie jednorazových obalov nápojov, ktoré najviac zaťažujú prostredie a ich recyklácia
- predchádzanie vzniku a škodlivosti odpadov z obalov, vrátane znižovania obalov z PVC (obsahujúcich toxické látky) a jednorazových riadov
- pevná výška zálohy, ktorá zabráni ekonomickému poškodzovaniu spotrebiteľov a malých obchodníkov kvôli náhlemu znižovaniu záloh
… to sú jedny z najprínosnejších opatrení zákona o obaloch, ktorý schválila Národná rada SR v utorok 25.6. Tieto opatrenia od začiatku tvorby zákona o obaloch navrhovala a presadzovala Spoločnosť priateľov Zeme za podpory ďalších takmer 80 mimovládnych organizácií na ochranu životného prostredia, ochranu spotrebiteľov i obcí. Tieto subjekty zastupujúce desaťtisíce občanov SR s veľkou radosťou vítajú zákon o obaloch v podobe v akej ho schválila Národná rada SR.
Vďaka vyššie uvedeným opatreniam sa zníži množstvo odpadov z obalov o desiatky tisíc ton naviac oproti podobe zákona, ktorý presadzovali niektoré priemyselné skupiny. Len zavedenie zálohovania jednorazových obalov z PET a skla na nápoje (a zamýšľaná recyklácia 80% z ich celkového množstva) zníži množstvo odpadov v SR o 35- 40 000 ton ročne, čo je v priebehu 10 – 15 rokov 1 nepostavení skládka odpadov. Zároveň zníži tvorbu divokých skládok (jednorazové obaly tvoria ich významný podiel) a voľne pohodených fľiaš v našich mestách. Zálohovanie jednorazových obalov úspešne využíva rastúci počet krajín, v Európe Švédsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko, zavádza ho Nemecko,vo svete 13 štátov USA, 8 kanadských provincií, Izrael.
Ak by vyššie uvedené opatrenia zvýšili podiel vratných opakovane používaných fľiaš na trhu v SR len o 10%, spotrebitelia by ušetrili cca 50-60 mil. Sk ročne. Vratné opakovane používané obaly šetria životné prostredie, znižujú množstvo odpadov, šetria prírodné zdroje.
Opatrenia pre prevenciu v § 3 zabezpečia, že priemysel používajúci viac ako 10 ton obalov ročne bude predchádzať vzniku a škodlivosti odpadov z obalov. Zákon necháva liberálne na samotných výrobcov aké opatrenia zvolia a v akej miere, niečo však pre predchádzanie vzniku odpadov budú musieť realizovať. Súčasťou prevencie je aj povinosť znižovať obaly z polyvinylchloridu (PVC) a jednorazové riady v stravovacích zariadeniach (kde je trvalá inštalácia teplej vody a nič nebráni umývaniu riadov, neplatí to pre automaty a biologicky rozložiteľné riady). Vďaka tomuto opatreniu v SR vôbec nevznikne množstvo odpadov a škodlivého znečistenia. Zároveň pomôže šetriť aj peniaze spotrebiteľov, pretože napr. zníženie množstva obalov na výrobku zníži jeho cenu. Slovenský zákon o obaloch sa v schválenej podobe radí medzi najlepšie v EÚ i medzinárodnom meradle. Vyššie uvedené opatrenia zapracoval do zákona o obaloch z legislatívy viacerých environmentálne vyspelých štátov EÚ.
Každé zo 4 prijatých opatrení v zákone o obaloch úspešne aplikujú viaceré štáty EÚ. Sme radi, že Slovensko sa vďaka tomuto zákonu aspoň v problematike obalov začne časom radiť medzi environmentálne vyspelejšie štáty a vysiela do Európy o svojom postoji k životnému prostrediu pozitívny signál.
Košice 26.-27.6. 2002
Túto tlačovú správu nám poslal:
Ladislav Hegyi, koordinátor Spoločnosti priateľov Zeme
Spoločnosť priateľov Zeme
pošt. adresa: P.O.BOX H-39, 040 01 Košice
kanc.Alžbetina 53, Košice, tel./fax: 055 / 677 1 677
e-mail: [email protected], www.cassovia.sk/spz |
tlačiareň
|