(Košický občiansky kruh – tlačová správa) -- Košický občiansky kruh organizoval 5. stretnutie občanov na tému “Beznečnosť občanov mesta Košice. Na fóre 9. februára v reštaurácii Jalta sa zúčastnilo viac ako 40 zástupcov mesta, poslancov mesta, Košickej mestskej polície, Štátnej polície, podnikateľov, zástupcov občianskych združení i samotných občanov. Fóra sa zúčastnili aj námestníci mesta Košice JUDr. Eugen Čuňo a Ing. František Knapík.
Účastníci diskusného fóra pomenovali stav bezpečnosti občanov mesta. Takmer všetci účastníci fóra zažili na vlastnej koži rôzny stupeň kriminality od drobnej vreckovej krádeže, cez obťažovanie, krádeže v obchodoch až po vykradnutie auta či bytu. Z diskusie vyplynulo, že občania i návštevníci Košíc sú ohrozovaní rôznou kriminalitou od drobných vreckárov, škrupinkárov, výpalnikov, vandalizmom i obťažovaním mladých dievčat. Podľa odhadov sa v Košiciach touto činnosťou živí okolo 10.000 občanov Košíc i záujemcov z iných regiónov, ktorým priestor v Košiciach dáva príležitosť krádežami riešiť svoje sociálne problémy.
Podľa odhadov výnos z krádeží dosahuje hodnotu viac ako 50 mil. Sk mesačne. Všetky tieto identifikované prejavy kriminality majú pôvod v pocite úzkosti i strachu z nedostatočnej informovanosti občanov, nedostatočného osvetlenia ulíc, drogovej závislosti, biedou a chudobou nezamestnaných, nízkou vymožiteľnosťou práva, nízkou kultúrou solidarity medzi občanmi, ostražitosťou policajtov vyplývajúcich z nedostatočnej motivácie i prístupom policajtov k občanom, bezpečnostnou byrokraciou, nedostatočnou spoluprácou mestskej i štátnej polície, dedičstvom nedôvery občanov k policajtom.
Účastníci diskusného fóra očakávajú, že mesto bude partnerom mestskej i štátnej polícii tento problém riešiť v prospech bezpečnosti občanov v týchto okruhoch:
1. Sústrediť sa na riziková lokality v meste, kde sa koncentruje kriminalita - vreckári, vandali, asociáli, tmavé miesta lákajúce na obťažovanie mladých dievčat i všetkých občanov.
2. Polícia by mala menej bojovať s občanom a viac mu pomáhať, mala by viac spolupracovať s občanmi.
3. Členovia polície by mali byť motivovaní sústreďovať sa na lokality koncentrovanej kriminality.
4. Občania by mali viac spolupracovať s políciou, potrebujeme pestovať vzájomnú dôveru.
5. Je nevyhnutná spolupráca medzi samosprávou, mestskou i štátnou políciou.
6. Program bezpečnosti mesta by mal byť koordinovaný s programom aktívnej politiky zamestnanosti prevencia pred sociálnou kriminalitou – nezamestnanosť a stav biedy je zdrojom kriminality. Podľa predbežných odhadov je v Košiciach okolo 10.000 ľudí živiacich sa drobnou kriminalitou ako zdrojom obživy.
7. Je nevyhnutná prevencia pred drogovou závislosťou
8. Program bezpečnosti mesta by mal:
- zverejňovať informácie pre občanov o rizikových lokalitách kriminality
- by mal zbaviť anonymity medzi policajtov „Poznaj svojho policajta“, aby sa posilňovala dôvera medzi policajným zborom a občanmi
- motivovať policajtov, aby mali záujem sústreďovať sa na rizikové lokality
- posilniť bezpečnosť v dopravných prostriedkoch
- posilňovať a pestovať solidaritu medzi občanmi, pretože za stav bezpečnosti sme zodpovední všetci
- ponúkať spoluprácu s ďalšími zainteresovanými subjektami, napríklad poisťovňami i podnikateľskými subjektami potrebujúce ochranu pred kriminalitou
9. Je nevyhnutné posilňovať morálny kredit policajtov
10. Mesto potrebuje vytvoriť systém integrovanej bezpečnosti prepojený na komplexný monitorovaci a informačný systém (budovanie infobanky prostredníctvom infosiete)
11. Fórum odporúča mestu pestovať medzisektorovú spoluprácu na programe bezpečnosti občanov Košíc, napríklad budovanie centrálnych garáži v historickom jadre Košíc, rozšíri centrálnu pešiu zónu v historickom jadre, vyrieši problém ochrany áut pred vlámaním, zefektívni výber parkovného pre mesto. Podobne je vhodné využívať informačné technológie pre posilňovanie bezpečnosti občanov mesta aj s prepojením napríklad na dopravný systém. Podobný program medzisektorovej spolupráce fórum odporúča pre prevenciu pred drogovou závislosťou, ako aj aktívnej politiky zamestnanosti.
Zapísal: Michal Kravčík, 9. februára 2004.
Témy predchádzajúcich stretnutí:
1. stretnutie 4. decembra 2003: „Potrebujú Košice otvorený spoločenský dialóg?“
2. stretnutie 19. decembra 2003: „Bezdomovci“
3. stretnutie 12. januára 2004: „Ako nájsť cestu k udržateľnej prosperite mesta Košice“
4. stretnutie 26. januára 2004: „Ako efektívne využívať energetické zdroje pre udržateľnú prosperitu mesta Košice“ |
tlačiareň
|