Astronomický ústav SAV zaznamenal svetový úspech vo výskume hviezd
@ Aktuálne -> Školstvo
Nov 07 2006 - 09:37 GMT | (TASR) - Mimoriadne zriedkavý astronomický úkaz - formáciu výtryskov hmoty z disku takzvanej symbiotickej hviezdy Z And - odpozorovali tento rok v spolupráci s kanadskými vedcami vedeckí pracovníci Astronomického ústavu (AsÚ) SAV v Tatranskej Lomnici Augustín Skopal a Theodor Pribulla. Dostali sa tým na svetovú špičku vo výskume tohto typu hviezd.
Ide o jeden z najvýznamnejších výsledkov ústavu v tomto roku, ktorý už zverejnili nedávno formou Astronomického kalendáru a vyjde o ňom čoskoro článok aj v prestížnom astronomickom časopise The Astronomical Journal.
Ako informoval dnes na tlačovej konferencii v Košiciach vedúci stelárneho oddelenia AsÚ SAV Drahomír Chochol, formácia výtryskov hmoty je mimoriadne zriedkavý jav a v minulosti bol odpozorovaný vo svete u iných symbiotických hviezd iba dvakrát. Objav urobili slovenskí astronómovia vďaka dlhodobej pozorovacej činnosti pri štúdiu symbiotických hviezd skladajúcich sa z chladného červeného obra a horúceho bieleho trpaslíka, zvlášť pozorovaním zmien ich jasnosti ďalekohľadmi AsÚ SAV v Starej Lesnej a na Skalnatom plese.
"Svoje zohrala aj náhoda, že kolega Pribulla bol na pracovnom pobyte v Kanade, kde výtrysky odpozoroval spektroskopicky 1,88- metrovým ďalekohľadom Univerzity v Toronte. Týmto výsledkom sa AsÚ SAV zaraďuje na špičku svetového výskumu symbiotických hviezd," povedal Chochol.
Podľa riaditeľa AsÚ SAV Jána Svoreňa to svedčí o tom, že dlhoročný výskum zamerali správnym smerom a darí sa im napriek zaostávaniu v technickom vybavení. Podľa neho by ústav potreboval hlavne ďalekohľad na skúmanie spektier hviezd, ktorý stojí približne 120 miliónov korún. Zatiaľ riešia problém pobytom v zahraničí alebo spoluprácou so svetovými observatóriami.
Ako informoval Pribulla, tatranskí astronómovia v spolupráci s kanadskými rozšifrovali aj štruktúru štvorhviezdnej sústavy VW LMi, ktorá je jednou z premenných hviezd objavených družicou Hipparos.
Vedenia AsÚ ASV v Starej informovalo, že v rámci Európskeho týždňa vedy pripravujú na 8. až 10. novembra Noci otvorených dverí. Ich návštevníkov čaká napríklad prostredníctvom internetu komentovaný prenos o očakávanom prechode planéty Merkúr cez slnečný disk, pozorovania oblohy a populárno-vedecké prednášky o výskume vesmíru a našej Slnečnej sústavy s jej ôsmimi planétami.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|