Vinárskej a pivovarníckej histórii Košíc boli venovabo februárové Potulky mestom
@ Aktuálne -> Región
Feb 05 2007 - 08:57 GMT | (TASR) - Približne 300 Košičanov a turistov cez víkend prilákali februárové Potulky mestom Košice, ktoré boli venované vinárskej a pivovarníckej histórii a tradíciám.
"Košická kaviareň Slávia spája v sebe víno i pivo. Keď sa pozrieme na jej ľavú časť, je tam vinič a napravo zasa chmeľ," povedal vďačným poslucháčom sprievodca Milan Kolcun. Účastníci potuliek sa od neho dozvedeli aj to, že postaviť ju dal najznámejší košický pivovarník Bauernebl v roku 1900, a tak mesto získalo jednu zo svojich najkrajších secesných budov.
Trasa potuliek viedla aj popri zvone Urban na počesť patróna vinohradníkov. Ten bude pravdepodobne v logu mesta, ak, vyhrá súťaž o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013.
Pre mnohých Košičanov bola zrejme novinkou informácia, že niekedy mesto profitovala práve z pestovania viniča a predaja tokajského vína, až kým v 19. storočí nezničila vinice choroba fyloxéra. Prostredníctvom obchodníkov putovalo košické víno až do Ruska a Indie. Známi obchodníci s "božským mokom" boli napríklad Schalkház, Litman, Maurer či prvý košický žid Horowitz.
Februárové Potulky mestom Košice mali štyri turnusy. Už tradične nechýbal maďarský turnus, novinkou bol sobotňajší slovensko - anglický a prvý raz aj nedeľňajší turnus. Jeho nemotorizovaní účastníci, obohatení o poznatky z vinárskej a pivovarníckej tradície svojich predkov, skončili pri pohári vína v novej košickej vinotéke.
Tradičné košické potulky za históriou mesta organizuje vždy začiatkom mesiaca Mestské informačné centrum. Záujem o nich stále rastie a o budúcom tematickom zameraní sa môžu milovníci histórie Košíc dozvedieť viac na www.mickosice.sk. Doteraz najväčší záujem bol o tému Židovské Košice.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|