(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
Najstarší košický folklórny súbor Čarnica oslavuje polstoročnicu.
@ Kultúra -> Oznamy     May 03 2007 - 15:53 GMT
(TASR) - Najstarší košický folklórny súbor Čarnica si v tomto roku pripomína polstoročnicu. Za ten čas sa v súbore vystriedalo viac ako 1500 tanečníkov, tanečníčok, spevákov, speváčok, muzikantov i muzikantiek. Mesto dosiaľ reprezentovali na 62 zahraničných festivaloch.

"Spoločným znakom všetkých bola radosť z folklóru a láska k ľudovej piesni a tancu," uviedol dnes pred novinármi umelecký vedúci a riaditeľ občianskeho združenia Čarnica Marián Baloga. Vzhľadom na výnimočnosť telesa a jeho bohatú históriu si polstoročnicu pripomenú uceleným projektom Rok v znamení Čarnice.
V piatok otvoria v Slovenskom technickom múzeu o Čarnici výstavu, ktorá potrvá mesiac. Štyridsaťčlenný súbor pripravuje slávnostný premiérový program Takí sme boli, ktorý uvedie v júni, a v decembri bude mať premiéru ďalší program Takí sme. V príprave je vydanie CD nosiča a slávnostné vystúpenie pripravuje aj dorast súboru z Čarničky a detskej tanečnej školy Čarnulienka.
Vznik súboru v roku 1957 si jeho zakladajúci členovia doslova vyplakali. Dovtedy pracoval pri košickom Dome pionierov dievčenský tanečný súbor Vánok, ktorému zrazu hrozil zánik. Pribudla však k nemu chlapčenská sekcia a vznikla Čarnica. Ešte dnes jej pomáha jeden zo zakladajúcich členov, 73-ročný harmonikár a folklorista Zdeno Fačko. Účinkovanie v súboru "pomohlo" vzniku 32 manželstiev, v ktorých sa narodili viacerí dnešní členovia Čarnice.
Súbor je od roku 1991 občianskym združením a funguje bez sponzora. Spočiatku sa Čarnica venovala folklóru z celého Slovenska, posledných 20 rokov má však v repertoári najmä piesne a choreografie zo Spiša, Abova, Gemera, Zemplína a Goralskej oblasti. Legendárnym je rituálny pastiersky tanec zo Spiša Ovčí zdych, ktorý približuje skon ovce. Byť v ňom sólistom bolo snom mnohých generácií tanečníkov.
Najvýznamnejší úspech zaznamenal súbor v roku 2005, keď v Dijone získal v konkurencii 13 súborov z celého sveta Zlatú reťaz v kategórii štylizovaného folklóru. Čarnica je nositeľom štátneho vyznamenania Za vynikajúcu prácu a Ceny mesta Košice a je laureátom viacerých celoslovenských prehliadok choreografií.
Z radov čarničiarov vzišiel aj známy ľudový rozprávač a zabávač Ján Pisarčin, alias Ander z Košíc, s Čarnicou spolupracovali známe osobnosti slovenského folklóru ako Pavol Tonkovič, Alexander Móži, Vojtech Adamec, Július Selčan, Ladislav Bačinský a ďalší.


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/