(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
Exkurziu na košické uránové ložisko absolvovalo okolo tridsať záujemcov.
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Jun 11 2007 - 09:30 GMT
(TASR) - O postupe geologického prieskumu na potenciálnom bohatom ložisku uránovo-molybdénovej rudy v blízkosti rekreačného strediska Jahodná pri Košiciach sa mohli presvedčiť účastníci včerajšej túry na Kuriškovú.

"Išlo o prvú takúto akciu pre verejnosť. Pri zachovaní všetkých bezpečnostných opatrení sa podobným podujatiam nebránime ani v budúcnosti," povedal pre TASR vedúci geologického prieskumu uránovej lokality na Jahodnej František Pomorský, ktorý približne tridsiatim účastníkom túry podal odborný výklad.
Túra na Kuriškovú je súčasťou šesťdňovej návštevy Patricka Moora, riaditeľa a hlavného odborníka kanadskej environmentálnej spoločnosti Greenspirit Strategies Ltd. na Slovensku. Moore sa označuje za jedného zo zakladateľov Greenpeace, s čím nesúhlasí hovorca Greenpeace Slovensko Juraj Rizman. "Pravda je taká, že Patrick Moore do organizácie vstúpil po tom, čo ju zakladatelia založili v roku 1970 a prišiel na inzerát. V Greenpeace pôsobil v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Po viacerých sporoch ho napokon z organizácie prepustili. Patrick Moore zmenil orientáciu a začal sa živiť public relations (PR) projektmi, ktoré sú environmentálne škodlivé. Obhajoval napríklad holorubnú ťažbu kanadských ťažobných spoločností, banské odkaliská, známe sú jeho výroky na obhajobu geneticky modifikovaných organizmov a podobne. Environmentálne ide o spornú osobu. Patrick Moore jednoducho povie to, za čo mu zaplatia," uviedol Rizman.
Rovnako za šikovný PR ťah považuje Rizman zorganizovanie túry na miesto súčasného geologického prieskumu v Jahodnej.
"Je to súčasť PR aktivity, ktorá má pomôcť ozeleniť kontroverzný a rizikový projekt v Jahodnej pri Košiciach," reagoval Rizman.
Ako ďalej dodal, proti prieskumu nič nenamietajú. "My len upozorňujeme, že nejde len o prieskum. V pozadí sa pripravujú materiály, pôda a ľudia na rozhodnutia. Ak by verejnosť, ktorá je proti takýmto projektom, zaspala na vavrínoch, nechala by sa učičíkať tým, že sa nič nedeje, upokojila sa, bola by to veľká chyba, pretože bežia rôzne povoľovacie konania, príprava štúdií. Veľmi podrobne si všímame, akým spôsobom menia názor a ako sa im darí získavať potrebné povolenia."
Lokalita v Jahodnej patrí podľa predsedu ekologického združenia Sosna Štefana Saba medzi najstaršie rekreačné oblasti Košičanov. Zároveň považuje za nebezpečné pre Slovensko rokovať na takého témy, pokiaľ sa týkajú chránených území podľa legislatívy EÚ NATURA 2000. Proti ťažbe sa vyjadrilo aj zastupiteľstvo mesta Košice na vlaňajšom mimoriadnom rokovaní.
V prieskume bohatého ložiska v lokalite pod kótou Kurišková pokračuje od začiatku júna držiteľ prieskumného územia, Kremnica GOLD - dcérska spoločnosť kanadského investora Tournigan Gold Corporation. Tohtoročných 49 vrtov s celkovou dĺžkou 14 000 metrov má spresniť zásoby uránových rúd v tejto časti Slovenského rudohoria.
Ako na tlačovej konferencii v Košiciach uviedol riaditeľ banskobystrickej akciovej spoločnosti Kremnica GOLD Boris Bartalský, v súčasnosti už možno hovoriť o zásobách 3,5 milióna ton rudy, čo je dvojnásobok doterajších odhadov.
Podľa Bartalského sa v lokalite Kurišková pri Košiciach dá postaviť moderná a bezpečná uránová baňa. Ak by sa však po vypracovaní štúdie o environmentálnych dopadoch banskej činnosti ukázala ako nebezpečná, od projektu odstúpia.


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/