(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
MMM 2002 Košice v znamení nového traťového rekordu
@ Šport -> Podujatia     Oct 07 2002 - 12:44 GMT
Zatiaľ čo posledné ročníky Medzinárodného maratónu mieru boli slnečné, tohoročný sa konal v znamení prudkého poklesu teplôt, v niektorých oblastiach trate aj nepríjemného vetra. Viacerí z favoritov avízovali, že nižšie teploty sú prijateľnejšie ako nepríjemné horúčavy, ale košické babie leto sa tentoraz prejavilo v zubatej podobe. V čase štartu – 6. októbra 2002 o 10,00 bolo len 8,6 stupňa C.

Ako vlani, aj teraz sa súťažilo vo viacerých kategóriách. Najväčšiu pozornosť púta maratón mužov a žien s plnou dåžkou trate, ďalej to bol polmaratón, maratón vozíčkarov, polmaratón korčuliarov, minimaratón a firemný beh.

Otázne bolo ako budú nižšie teploty znášať najmä africkí bežci, ktorí sú zvyknutí na iné podmienky. Vlani sa keňskému bežcovi Davidovi Kariukimi podarilo prekonať košický traťový rekord starý 23 rokov, keď dosiahol čas 2:13:27.

Po štarte korčuliarov a vozíčkarov na trať nastúpili maratónci. Z nádejných favoritov dominovali Lameck Aguta (1971) z Kene s doterajším najlepším maratónskym časom 2: 10: 03, Wiliam Musyoki (1965) z Kene s obdobným rekordom 2: 10: 59, spomínaný David Kariuki (1967) z Kene s osobným rekordom 2: 12: 27, Adam Dobrynski (1974) z Poľska s osobným rekordom 2:12:20 a Petros Sithole (1976) z Juhoafrickej republiky s osobným rekordom 2:14:15.

Cenou pre víťaza, ktorý by ubehol trať pod čas 2:11 bolo 10 tisíc Euro. Inak 7 500 Euro. Hneď v nástupe sa počas prvých kilometrov vyprofilovala 11 členná vedúca skupina, v ktorej sa nachádzali šiesti Afričania, ale aj košický rodák Róbert Štefko. Skupina sa však postupne zmenšovala. Pomerne veľkým sklamaním bolo odstúpenie Keňana Lamecka Agutu, ktorý už na štrnástom kilometri strácal vedúce pozície a nakoniec to úplne vzdal. Róbert Štefko to vzdal na 29. kilometri. Už na obrátke v polovici trate sa zdalo byť jasné, že o víťazovi sa bude rozhodovať medzi vlaňajším víťazom Keňanom Davidom Kariukim a Poliakom Adamom Dobrynskim. Napriek chladnejšiemu počasiu počet divákov nebol výrazne nižší. Ako už mnohokrát potvrdili bežci košickej trate, veľký podiel na ich výkonoch majú práve povzbudzujúci Košičania, pre ktorých sa maratónsky beh nestal len športovým, ale predovšetkým spoločenským podujatím spojeným s históriou i súčasnosťou mesta.

Na 36. kilometri však Keňanovi Davidovi Kariukimu ostávalo akosi viac síl, evidentne zrýchlil, postupne naberal náskok 20 metrov. Ako sa neskôr v cieli vyjadril Adam Dobryznski, tento náskok už nebolo možné znížiť, udržiaval aspoň svoje tempo. V závere ako prvý prebehol cieľom David Kariuki s fantastickým časom 2: 12: 40, čím získal náskok nad Poliakom Dobrynskim 13 sekúnd. Ako tretí dobehol do cieľa Petros Sithole z Juhoafrickej republiky s evidentným meškaním nad vedúcou dvojicou. Jeho čas bol 2: 16: 44.

Aj keď ani jeden z vedúcej trojice neprekonal svoj osobný rekord, padol rekord košickej trate, zlepšil sa o 47 sekúnd. Naviac možno hovoriť o novej rarite. Po prvý krát za sebou v kategórii mužov zvíťazila tá istá krajina – Keňa. V roku 200 to bol Ernest Kipyego, David Kariuki vyhral v Košiciach aj vlani.

Tento rekord však neplatí v kategórii žien, pretože v rokoch 1986, 1987, 1988 vyhrala maratón nielen tá istá krajina, ale i rovnaká bežkyňa – Christa Vahlensieck (FRG).

Na záverečnej tlačovej besede víťazov David Kariuki potvrdil svoje vlaňajšie vyhlásenie, že košická trať je natoľko dobrá, že by sa dala zabehnúť aj pod 2:10. „Na zvýšenie rýchlosti je však potrebné mať aspoň troch ťahačov, ktorí by ťahali vedúceho bežca až do konca,“ uviedol. „Tento rok sme si veľmi pomáhali s Dobrynskim, podávali sme si navzájom vodu. Počasie bolo lepšie ako vlani, ale prvých 15 kilometrov bola možno až priveľká zima.“

David Kariuki vo svojej kariére ubehol šesť maratónov, z toho tri ukončil víťazne.

Víťazkou kategórie žien sa stala podľa očakávaní etiópska bežkyňa Tadelech Birra (1975) s časom 2: 36: 49. Na druhom mieste skončila Ivana Martincová (ČR) s časom 2:47:00, ako tretia skončila slovenská bežkyňa Balošáková z ŠKP Čadca s časom 2:54:12.

Medzinárodný maratón mieru 2002 v Košiciach celkovo bežalo 1038 pretekárov z 24 štátov. Z toho maratón 411 (muži 396, ženy 15), polmaratón 561 pretekárov (muži 495, ženy 66), 6 vozičkárov, 60 korčuliarov on-line. Minimaratón mal približne 1000 bežcov.

Prehľad výsledkov:

Maratón muži:
D. Kariuki – Keňa: 2:12:40, Adam Dobrzynski – Poľsko: 2:12:53, Petros Sithole –JAR: 2:16:44
Najúspešnejším slovenským bežcom, ktorý zároveň získal titul Majstra Slovenska 2002: Lipovský - Obalservis Košice: 2:21:58

Maratón ženy:
Tadelech Birrová – Etiópia: 2:36:49, Ivana Martincová – ČR: 2:47:00, Anna Balošáková – Slovensko: 2:54:12.

Polmaratón - muži:
Marcel Matanin - Slovensko - Obal servis Košice: 1:06:57, Alexandre Boltačev – Rusko: 1:08:19, Jaroslav Jakubašek - Slovensko - JM Demolex Bardejov: 1:09:34.

Polmaratón - ženy:
Zuzana Nováčková – Slovensko - MAC Rača: 1:28:29, Bogdana Cieplak – Poľsko: 1:29:18, 3. Gabriela Benko – Maďarsko: 1:30:19

Vozíčkari:
Daniel Kukľa – Slovensko - Športinvalid Košice: 1:54:22.

Korčuliari:
Jozef Skoviera – Slovensko – KB Nová Lesná: 0: 43: 57, Raimo Frondelius – Fínsko: 0:44:10, Darovin Škvaridlo – Slovensko – KB Nová Lesná: 0: 46: 33

Korčuliarky:
Lucia Petrovičová – Slovensko – Košice: 0:56:30, Zuzana Koscelanská – Slovensko – BS Tatran Turany: 0: 58: 55, Beáta Demeková – Slovensko – Prešov: 1: 03: 23