(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
Košický samosprávny kraj vypracoval program rozvoja vidieka.
@ Aktuálne -> Rôzne     Nov 14 2007 - 12:12 GMT
(TASR) - Vyše 2,136 milióna Sk získal Košický samosprávny kraj (KSK) z Európskeho fondu regionálneho rozvoja na vypracovanie stratégie rozvoja vidieka. Rok trvajúci rozsiahly projekt, ktorý ukončili tento mesiac, ukázal, že budúcnosť vidieka v regióne je v rozvoji malého a stredného podnikania pri využití štrukturálnych a Kohézneho fondu EÚ v plánovacom období 2007 - 2013.

Po podrobnej analýze potenciálu kraja vypracovali strednodobý rozvojový dokument, ktorý zastrešovala medzinárodná slovensko-holandská spoločnosť VVMZ. Ako uviedla pre TASR Katarína Svistáková z odboru regionálneho rozvoja KSK, takýto dokument pre vidiek majú zatiaľ ako prví a jediní na Slovensku. V súčasnosti sa už začína jeho aplikácia na konkrétne podmienky mikroregiónov, ako sú Slovenský raj na Spiši, Tokajská oblasť na Zemplíne či oblasť Zemplínskej šíravy.
Analýza kraja poukázala okrem iného na jeho rozdrobenosť, veľa malých obcí, problémy v hospodárení a vysídľovanie obyvateľov do miest. Sídelná charakteristika kraja hovorí, že až 34 jeho obcí z ich celkového počtu 440 má už menej ako 200 obyvateľov. Vidiecke obyvateľstvo dlhodobo vymiera a vysoký je podiel populácie v dôchodkovom veku.
Podľa slov Svistákovej v obciach s veľmi nízkym počtom obyvateľov budú musieť sídla vyhodnotiť z hľadiska ich etnografickej a pamiatkarskej hodnoty, historického, sociálneho a ekonomického potenciálu. "Podľa výsledku potom vyberieme sídla vhodné na zastavenie úpadku a prijmeme opatrenia na ich záchranu respektíve reštrukturalizáciu na chatárske dediny a na ich zapojenie do vidieckej turistiky," dodala.
KSK predpokladá, že v regióne sa bude naďalej znižovať zamestnanosť v poľnohospodárstve. Zdrojom navýšenia príjmov z poľnohospodárstva a jeho podielu na tvorbe hrubého domáceho produktu (HDP) môže byť podľa projektu rozvoja vidieka diverzifikácia činností, ekologická výroba, agroturistika a pestovanie energetických plodín na biomasu.


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/