Začína petícia za zachovanie Tokajského regiónu na pestovanie viniča
@ Aktuálne -> Rôzne
Feb 05 2008 - 15:11 GMT | (TASR) - Petíciu občanov za využitie Tokajského regiónu Slovenska na juhu Trebišovského okresu výhradne na pestovanie viniča, cestovný ruch, agroturistiku a vínnu turistiku predstavili dnes jej iniciátori v Košiciach.
Impulzom pre petíciu, ktorá začne v najbližších dňoch, sú zámery ťažobných a energetických spoločností podnikať na území navrhnutom na zápis do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.
Podľa členky petičného výboru a predsedníčky Združenia pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Magdy Haburovej iná činnosť než poľnohospodárska a rozvoj cestovného ruchu by mohla necitlivo zasiahnuť do regiónu a nežiaduco ovplyvniť kvalitu tokajského vína. Navyše, ako pripomenula, ohrozilo by to aj plnenie medzištátnej dohody medzi Ministerstvom pôdohospodárstva SR a Ministerstvom poľnohospodárstva a rozvoja vidieka MR o vzájomnej spolupráci v odbore vinárstva a vinohradníctva v Tokajskej vinohradníckej oblasti.
"Vyslovujeme dôrazný nesúhlas so zámerom banskej a inej než poľnohospodárskej činnosti a rozvoja cestovného ruchu v katastroch obcí Malá Tàňa, Veľká Tàňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Viničky, Slovenské Nové Mesto, Čerhov a priľahlých katastroch," uvádza sa v texte petície, ktorú po skončení chcú odovzdať všetkým kompetentným úradom, podieľajúcim sa na schvaľovacích procesoch.
Petíciou jej iniciátori podporujú aj aktivity Košického samosprávneho kraja (KSK), ktorý v Územnom pláne Veľkého územného celku Košického kraja rozhodol o využití tokajského regiónu na vinohradníctvo a podporu cestovného ruchu.
Zástupca KSK Jozef Šuchta spresnil, že v súčasnosti sú potenciálnou hrozbou pre región štyri projekty - zámer ťažiť perlit pri Obci Malá Bara, stavať tepelnú elektráreň v Trebišove a vodnú elektráreň na hati pri Ladmovciach a geologický prieskum na výskyt uránových a iných rúd pri obci Zemplín.
V prípade perlitu, kde ťažobná spoločnosť uspela pri určovaní dobývacieho priestoru, už podali odvolanie na Hlavný banský úrad, obrátili sa so sťažnosťou pre porušenie zákona na všetky kompetentné ministerstva a na prokuratúru. Šuchta pripomenul, že Slovensko má dostatočné zásoby perlitu v iných lokalitách a otvárať novú ťažbu v Tokajskej oblasti je neefektívne a neekologické. Chcú dosiahnuť odpis týchto nerastných zásob, v čom ich podporuje aj Ministerstvo pôdohospodárstva SR.
Iniciátori petície a KSK poukazujú na to, že podobné aktivity sú v rozpore so záujmom obcí aj ich územnými rozvojovými plánmi, na realizáciu ktorých chcú čerpať prostriedky z eurofondov v plánovacom období 2007 - 2013. "Nie sme proti investorom na tomto území, ale nie v banskej činnosti," uviedla starostka Malej Tàne a držiteľka titulu Líderka vidieka 2007 Monika Rakacká.
Šuchta poukázal aj na, podľa neho, nedostatočnú legislatívu v tejto oblasti a kompetencie banských úradov. "Zahraniční investori by sa k nám nehrnuli, ak by poplatky za prieskum, dobývací priestor i ťažbu boli také, ako v západných krajinách," dodal.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|