Škola úžitkového výtvarníctva opäť skrášľovala priestory Nemocnice.
@ Kultúra -> Výtvarné umenie
May 12 2008 - 12:13 GMT | Skupina 8 študentov pod vedením Zsolta Lukácsa 2 týždne skrášľovala priestory čakárne pred gynekologickou ambulanciou a ambulanciou pre tehotné mamičky. Študenti končili svoje práce v izbe pre popálené detičky na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie. Maliarskej aktivite predchádzala náročná príprava – zadanie práce, obdobie prípravy, ktoré vyústili do kreatívnych návrhov a ich prezentácie pre nemocnicu. Víťazka návrhov sa stala študentka tretieho ročníka Zuzana Mlynarčíková.
(Študenti: Zuzana Mlynarčíková, Martin Laškody, Tomáš Lehocký, Zuzana Štovčíková, Alexandra Sabová, Lucia Mižáková, Petra Viňanská, Veronika Vagaská; praktikanti: Radoslav Repický, Lukáš Sečka.)
Akademická maliarka Zdenka Bloñska: „Polročnú klauzúrnu prácu, na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach, ktorá bola v prvom polroku zameraná na realizáciu riešenia priestorov pôrodníckej kliniky a kliniky popálenín Nemocnice košice-Šaca, realizovali žiaci tretieho ročníka Propagačnej grafiky. K práci pristupovali svedomite a prípravné kresby a štylizácie svojich kresieb rozvinuli do farebných kreácií, ktoré zodpovedajú požiadavkám príslušných oddelení. Výsledná práca a prezentácia dopadli na výbornú.„
Vyjadrenia žiakov – ako sa im pracovalo so zadaním
Lucia Drietomská: „Čo by mohlo ľudí v rôznych niekedy aj ťažkých situáciách potešiť? Myslím si, že všetci majú radi zvieratká, takže odpoveď bola jednoznačná. Vďaka tomuto zadaniu som začala premýšľať inak. Snažila som sa na svet pozerať očami tých, ktorí v nemocnici „žijú“. Pokúsila som sa vžiť do nich, pochopiť ich bolesť a pomôcť im, aj keď to nebolo práve najľahšie. Okrem toho, že som sa naučila pracovať s rozličnými programami, čo bude potrebovať aj do budúcnosti, pochopila som význam slova samota a radosť. Som za túto tému veľmi vďačná, aj keď by som do budúcnosti navrhla rozhovor s pacientmi, aby sme sa dozvedeli niečo o ich pocitoch a snoch. Možno im pomôžeme splniť aspoň časť snov. „
Jana Juščáková: „Z môjho pohľadu bola táto téma veľmi poučná nielen pre mňa, ale aj pre mojich spolužiakov. Naučila som sa, ako sa farby a tvary jednotlivých figuriek majú používať, ako majú vyzerať tak, aby potešili nielen deťúrence, ale aj dospelých. Pri tomto som sa oboznámila s určitými miestami nemocnice. Okrem iného som začala pracovať s priestorom, čo do nedávna pre mňa bola neznáma a neodskúšaná vec. Táto téma bola určite novou, zaujímavou skúsenosťou do môjho života a bola naozaj veľmi vďačná.“
¼ubica Durbáková: „Na úvod by som chcela uviesť, že táto téma sa mi veľmi páčila a zaujala ma. Mali sme vytvoriť návrh s použitím vlastnej štylizácie. Na začiatku práce som uvažovala nad rôznymi postavičkami a nakoniec vznikol ufónik, ktorý sa objavuje na viacerých miestach. V tejto téme som sa naučila nové a predovšetkým praktické veci.“
Lucia Dečová: „Na tejto téme som pracovala po prvý krát a bolo to všetko pre mňa niečo nové, hlavne čo sa týka vnímania priestoru, úpravy obrázkov v PC a tiež zohľadňovania faktu, že sa v týchto priestoroch budú nachádzať chorí ľudia. Myslím si, že táto téma bola veľmi pekná a zaujímavá aj z toho dôvodu, že mám rada ilustráciu a práca s touto témou mi nerobila žiaden veľký problém.“
Viktória Deverová: “Musela som sa zamyslieť viac nad touto témou a naučiť sa vnímať aj tých druhých okolo seba, ktorými sú tentoraz choré deti, pacienti ich príbuzní, ale aj personál. Aby počas pobytu mali čo najlepší pocit z týchto kresieb. Počas práce som získala znalosti v obore počítačovej grafiky, konkrétne v ukladaní obrázkov do perspektívy a vnímanie týchto ľudí. Pomohlo mi to v rozvíjaní mojich schopností. Som rada, že som robila túto tému, pretože pre chorých ľudí som urobila niečo pekné. Myslím si, že to nebolo na škodu. Každá práca je o niečom inom a je potrebné to vyskúšať. Dalo mi to veľa nových skúseností a prax do budúcnosti.“
Lukáš Altman: „Mojou veľkou vášňou sú autá, a tak som aj tento príbeh situoval do prostredia s autami. Malý Sergej vystrája rôzne šibalstvá, tak ako to robia všetky malé deti a dospelí. Na svojej ceste sa stretáva s dávnymi pirátmi, vyhráva automobilové preteky a v neposlednej rade závodí s marťanmi v medzi galaktických závodoch. Snažil som sa využiť detskú fantáziu, veď ktoré dieťa či dospelý netúži utiecť do sveta snov.“
Škola úžitkového výtvarníctva v Košiciach je špecifický typ odbornej školy. Pripravuje žiakov pre prax i pre vysokoškolské štúdium najmä umeleckého zamerania. Škola má už takmer 40 - ročnú tradíciu. Zárukou kvality vyučovacieho procesu je predovšetkým vysoká odborná fundovanosť pedagógov a ich schopnosť aplikovať praktické výtvarné skúsenosti vo vyučovacom procese.
Škola pozostáva zo 6 odborov. PROPAGAČNÁ GRAFIKA pripravuje študentov pre prax vo všetkých oblastiach grafického dizajnu - propagačná, úžitková a reklamná grafika. Od jednoduchých zadaní postupujú študenti k náročnejšiemu riešeniu úloh (firemné logá, značky, jednotný vizuálny štýl, plagát, grafická úprava kníh, časopisov, katalógov, obalového materiálu a pod.), v ktorom sa naplno uplatňuje ich tvorivosť a kreativita. Odborná príprava študentov zahàňa tiež ovládanie a využívanie tradičných grafických techník a počítačovej grafiky, ktorá je súčasťou výučby. Žiaci sa počas štúdia zúčastňujú rôznych medzinárodných aj domácich výstav, súťaží a zapájajú sa do rôznych projektov.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|