(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
Európskym hlavným mestom kultúry na rok 2013 sa stali Košice
@ Kultúra -> Podujatia     Sep 09 2008 - 17:29 GMT
(TASR) – Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK) na rok 2013 sa stali Košice. Rozhodla o tom dnes v Bratislave na pôde Ministerstva kultúry SR 13-členná medzinárodná porota na čele s predsedom Bobom Scottom.

"Projekt môže byť prínosom na skvalitnenie kultúrneho života mesta. Prichádzame s novými myšlienkami, ktoré mesto bude realizovať ako nové transformačné prvky svojej kultúrnej politiky," >i>povedal v reakcii na víťazstvo v súťaži primátor Košíc František Knapík. Podľa neho projekt priniesol do mesta a regiónu výzvu a nadšenie.

"V roku, keď bude mesto užívať tento titul, sa očakáva nárast návštevnosti, s čím je spojené budovanie infraštruktúry. Mesto sa dostane do zoznamu kultúrnych agentúr a cestovných kancelárií, čím sa zvýši turistický ruch. Toto je spôsob, ako sa môžu Košice dostať na úroveň známych miest alebo regiónov, ktoré sú už v našom európskom povedomí zafixované," zdôraznil Knapík.

Košický projekt Interface je projektom dlhodobej transformácie mesta prostredníctvom kultúry, ktorý chce vytvoriť priaznivé prostredie pre kultúru a kreativitu. Oproti prvému kolu mali štyria slovenskí uchádzači Košice, Martin, Nitra a Prešov takmer dvojnásobný čas na prezentáciu.

"K dispozícii sme mali 45 minút aktívnej prezentácie. Na otázky porotcov bola vyčlenená hodina. Vsadili sme na to, že komisári si už od nás prečítali dve knihy, boli v našom meste a rozprávali sa s nami v prvom kole. Teraz sme im ponúkli neformálne osobné výpovede, čo pre nás tento projekt znamená. Rozprávali sme o tom, že v meste žijú konkrétni ľudia s konkrétnymi životnými príbehmi. Chceli sme, aby si komisári vytvoril vlastný názor na nás a na ľudí, ktorých máme natočených na filmových záberoch. Prezentovali sme piati, ale vo filme sme, ako keby pred komisiu, priniesli celú škálu Košičanov," povedal o priebehu záverečnej prezentácie šéf víťazného projektového tímu Marek Kolárčik. Podľa neho projekt je veľmi dobrou príležitosťou vybudovať kultúrne inštitúcie, zapojiť mladých umelcov a zachovať nárast kultúrneho života v meste.
"Mnoho mladých ľudí, absolventov našich škôl v Košiciach a na Slovensku tu ostali vďaka tomuto projektu, v ktorom našli uplatnenie svojich schopností," dodal.

Hlavnými témami projektu Unterface je premena bývalých priemyselných a armádnych zón na prostredie kreatívneho priemyslu, vnesenie kultúry do okrajových častí mesta, dialóg medzi východnou a západnou Európou a zosúladenie potrieb človeka a životného prostredia.

Mesto v súvislosti s realizáciou projektu počíta s prílevom investícií vo výške 2,4 miliardy korún (80 miliónov eur), z nich 53 percent budú tvoriť štrukturálne fondy.

Od roku 1985 zvolili za Európske hlavné mesto kultúry 32 miest, od Štokholmu po Janov, od Atén po Glasgow, od Krakova po Porto. V priebehu rokov sa toto podujatie vyvíjalo bez toho, aby stratilo svoj pôvodný cieľ - upozorniť na bohatstvo, rôznorodosť európskych kultúr a ich spoločné črty, prispieť k tomu, aby sa európski občania navzájom lepšie poznali a podporiť získanie povedomia príslušnosti k tomu istému európskemu spoločenstvu.


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/