(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
ažba uránu pri Košiciach by nebola bez následkov
@ Aktuálne -> Životné prostredie     Nov 25 2008 - 16:20 GMT
(SITA) - ažba uránu v lokalite Kurišková na Jahodnej pri Košiciach sa podľa organizácie Greenpeace nezaobíde bez následkov na životné prostredie. Greenpeace tak reaguje na vyjadrenia predstaviteľov kanadskej spoločnosti Tournigan Energy, ktorá má záujem ťažiť rádioaktívny materiál na východe Slovenska. Problematické sú podľa environmentalistov hlavne vyjadrenia firmy o spôsobe ťažby a o možných dopadoch na životné prostredie. "Firma Tournigan už niekoľkokrát uviedla, že ťažba rudy bude prebiehať podzemným spôsobom bez akéhokoľvek vplyvu na životné prostredie. Takéto tvrdenia by však Tournigan mal podľa Greenpeace doložiť konkrétnymi príkladmi," uviedla hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová. Podľa environmentalistov totiž poznatky o ťažbe v uránových baniach vo svete dokazujú, že táto činnosť má následky na životné prostredie.

"Ak sa pozrieme na uránové bane vo svete, uvidíme hlavne negatívne príklady. V Českej republike, ktorú ťažiari vo svojich mediálnych vystúpeniach spomínajú, zostali po ťažbe a spracovaní uránovej rudy obrovské haldy rádioaktívnej hlušiny, rozsiahle odkaliská a kontamináciu vôd," povedal Karel Polanecký z Greenpeace Slovensko . Ako ďalej dodal, podľa oficiálnych odhadov bude stáť celková sanácia a likvidácia následkov ťažby a spracovania uránu v Českej republike 65 miliárd českých korún. "Aj keď sa rokmi ťažobné technológie nepochybne skvalitnili, nemôžeme od nich očakávať zázraky. Vyťažiť päť miliónov ton rudy a chemicky z nej odseparovať niekoľko tisíc ton uránu sa jednoducho nedá bez vplyvov na okolie, " skonštatoval Polanecký. Podľa neho chce spoločnosť Tournigan nad Košicami ťažiť tak, aby bolo všetko výborné a čisté, no napriek týmto plánom ťažiari stále nezverejnili konkrétny projekt, ako chcú svoje plány uskutočniť. "Na základe vyjadrení ťažiarov je ale už teraz je jasné, že sľubujú aj to, čo nemôžu splniť,“ uviedol Polanecký.

Proti plánovanej ťažbe uránu na Slovensku sa doposiaľ vyjadrili nielen predstavitelia ochranárskych organizácií, ale aj samosprávy dotknutých území a samotní obyvatelia. "Pod petíciu proti ťažbe uránu sa podpísalo už viac ako 70 000 obyvateľov z celého Slovenska," informovala Szabová z Greenpeace.


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/