Kúriť možno aj obyčajnou vodou zo studne
@ Aktuálne -> Životné prostredie
Jan 15 2009 - 11:52 GMT | (SITA) – V Košiciach na Murgašovej ulici je budova patriaca firme Honors, ktorá si sama vyrába teplo. Na jeho výrobu nepotrebuje plyn, uhlie, drevo či iné palivo. Stačí jej na to obyčajná studničná voda. Celkové náklady na realizáciu projektu dosiahli 107 880 € a návratnosť investície pri súčasných cenách za dodávky tepla je približne sedem rokov. "Na výrobu tepla využívame studňu, z ktorej čerpáme vodu a pomocou tepelného čerpadla odoberáme z nej teplo. Dokážeme ňou vykúriť sedemposchodovú administratívnu budovu s plochou okolo 4 400 štvorcových metrov, čo je približne 55 trojizbových bytov, na teplotu predpísanú pre kancelárske priestory,“ hovorí jeden zo spoluautorov projektu, stavebný inžinier František Vranay, pedagóg Stavebnej fakulty Technickej univerzity Košice (TUKE). Ide o zariadenie, ktoré využíva energetický potenciál obsiahnutý aj v nízkoteplotnej vode.
"Zariadenie je v prevádzke od novembra 2007 a dodnes spoľahlivo využíva obnoviteľnú energiu na vykurovanie budovy. Technológia je projektovaná na 40 rokov, pričom energetický zdroj je nevyčerpateľný,“ hovorí Vranay. Dodal, že myšlienka využiť energetický potenciál nízkoteplotnej vody vznikla v roku 2006. Vtedy bola podpísaná aj dohoda o spolupráci na realizácii projektu medzi košickou stavebnou Fakultou TUKE, Fakultou elektrotechniky a informatiky STU Bratislava a firmou Honors, ktorá projekt financovala. Vranay doložil, že ide o známu technológiu, ich prínosom je, že nimi navrhnuté využitie je nielen realizovateľné, ale investícia je ekonomicky návratná v dobrom časovom horizonte. Je to aj praktický príklad temer okamžitej realizácie znalostnej ekonomiky v praxi.
Ako uviedol audítor pre odbor vykurovania a tepelných systémov ¼udovít Tkáčik, tento zdroj možno využívať vo veľkom v celej košickej nive v meste okolo Hornádu a všade tam, kde sú výdatné zdroje spodnej vody. "Na území mesta energetický potenciál obsiahnutý v nízkoteplotnej vode dosahuje vyše 1,2 milióna GJ, čo je štvrtina súčasnej potreby tepla v Košiciach. Tento zdroj sa obyvateľom mesta zíde aj preto, lebo nebudú musieť platiť v cene za teplo aj poplatky za emisie, čo je približne 15 % z ceny tepla,“ hovorí Tkáčik
"Získané skúsenosti a poznatky chceme zúročiť, preto sme v máji minulého roku založili Centrum výskumu ekonomiky obnoviteľných zdrojov energie a distribučných sústav so sídlom v Košiciach,“ hovorí zástupca spoločnosti Honors Dušan Lukášik. Členmi združenia sú akciová spoločnosť Honors, TUKE, STU a Ekonomická univerzita Bratislava. "Hlavným cieľom združenia je podieľať sa na zvýšení využívania obnoviteľných zdrojov energie, vytvárať koncepcie praktickej realizácie riešení v znižovania emisií, navrhovať odporúčania pre legislatívu a zároveň prepájať vzdelávanie s praxou. Preto v objekte na Murgašovej ulici v Košiciach vzniklo laboratórium, kde už druhý rok prednášajú študentom troch fakúlt TU Košice,“ uviedol Lukášik. Ako dodal, alfou a omegou využívania obnoviteľných zdrojov energie je dosiahnutie štandardných ekonomických parametrov, aby riešenia mohli byť realizované s využitím zdrojov komerčných bánk. "Preto orientácia združenia sa sústredí na riešenia s nízkymi investičnými nákladmi, kde významnú úlohu zohráva Ekonomická univerzita Bratislava. "Orientujeme sa na prax, kde spolupráca s SPP a U. S Steel má priniesť pre Košice významný projekt zmeny teplárenskej sústavy, ako o tom rokovali poslanci výboru NR SR pre hospodársku politiku v apríli minulého roku v Košiciach na svojom výjazdovom zasadnutí. Je zrejmé, že hľadáme aj riešenia, ako do projektu zapojiť zdroje štátu a Európskej únie,“ uviedol Lukášik.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|