Biela kniha EK korešponduje s aktivitami MVO ¼udia a voda
@ Aktuálne -> Životné prostredie
Apr 22 2009 - 20:10 GMT | (SITA) – O bielej knihe Európskej komisie nazvanej Adaptácia na klimatickú zmenu, ktorá bola zverejnená začiatkom mesiaca, ako aj o aktivitách mimovládnej organizácie (MVO) ¼udia a voda informoval dnes na tlačovej besede v Košiciach pri príležitosti Dňa Zeme líder Michal Kravčík.
„Biela správa v neposlednom rade vyzdvihuje zelenú infraštruktúru v porovnaní so šedou - betónovou infraštruktúrou. Ako príklad prvej uvádza zadržiavanie vody v prirodzených systémoch na zmiernenie účinku súch, protipovodňovú a protieróznu prevenciu, čo korešponduje aj so snažením našej organizácie a závermi, ku ktorým sme dospeli v odborných publikáciách,“ uviedol Kravčík.
Informoval, že pracovný dokument k Bielej správe o adaptácii na klimatickú zmenu, medzi adaptačnými opatreniami pre vodu vyzdvihuje schopnosť krajiny zadržiavať vodu, a táto jej funkcia sa musí zlepšiť. „Prioritou by malo byť zadržiavanie dažďovej vody tam, kde padá. Zlepšenie infiltrácie vody do pôdy a jej saturácia prispeje k obnove zdrojov podzemnej a povrchovej vody, čím sa prispeje k rozvoju trvalej vegetácie, ktorá zas zabezpečí chladenie,“ citoval dokument Kravčík. Zdôraznil, že pracovný dokument k Bielej správe implikuje obojsmerný vzťah medzi manažmentom krajiny a klímou. Významným spôsobom reflektuje myšlienky Novej vodnej paradigmy, ktorú vypracovala MVO ¼udia a voda a ktorú tvorcovia Bielej správy poznajú.
MVO ¼udia a voda s Nezávislým ekonomickým fórom - Hospodársky klub a ZMOS-om zverejnili program Slovenské vody pre ľudí. Program je vysoko kompatibilný s obsahom i duchom Bielej správy EK.
„Program predpokladá vytvorenie viac ako 30-tisíc pracovných príležitostí a vytvorenie kapacity na zadržanie a infiltráciu minimálne 100 mil. metrov kubických dažďovej vody, čo by malo významný účinok v prevencii pred povodňami i suchom a klimatickou zmenou a udržateľnou prosperitou Slovenska,“ uviedol Kravčík. Doložil, že iniciátorov programu inšpiroval program amerického prezidenta F. D. Roosevelta, ktorý v čase hospodárskej krízy v USA vytvoril viac ako 3,4 mil. pracovných príležitostí pre nezamestnaných, ktorí v Táboroch ochrancov prírody (Civilian Conservation Corps) revitalizovali poškodenú krajinu, vysádzali stromy, vytvárali protieróznu a protipovodňovú ochranu, budovali rybníky, vodné plochy a podobné projekty.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|