Vo Valalikoch bola založená prvá Riečna koalícia na Slovensku
@ Aktuálne -> Životné prostredie
Dec 02 2002 - 11:48 GMT | (OZ SOSNA – tlačová správa) Dňa 27. novembra 2002 sa v priestoroch zasadačky Obecného úradu vo Valalikoch uskutočnila ustanovujúca schôdza Riečnej koalície, spojená so slávnostným podpisom Riečnej zmluvy. Podujatie bolo organizované občianskym združením SOSNA z Košíc.
Na tejto akcii boli prítomní zástupcovia všetkých subjektov, ktoré prejavili seriózny záujem o členstvo. Spolu je to 23 subjektov zahàňajúcich štátnu správu, samosprávu, školy, firmy a mimovládne organizácie. Po prvý krát na Slovensku vznikla trojsektorálna miestna iniciatíva na riešenie problémov v povodí na zmluvnej báze.
Od decembra 2001 jednalo občianske združenie SOSNA so zainteresovanými subjektami, zasahuiúcimi svojou činnosťou do kvality životného prostredia v Mikroregióne Hornád. Partnerský Mikroregión Hornád združuje 13 obcí, ležiacich v južnej časti povodia rieky. Väčšina obcí spadá do Košickej ohrozenej oblasti, patriacej z hľadiska kvality životného prostredia medzi 8 najviac znečistených oblastí na Slovensku. Jednou z ciest, ako spoločne pracovať na zlepšení stavu životného prostredia, je práve príprava a realizácia Riečnej koalície a Riečnej zmluvy.
Riečna koalícia má za cieľ vytvoriť spoločnú platformu v záujme dlhodobého spojenia rôznych subjektov, pôsobiacich - v tomto prípade - v južnej časti povodia Hornádu, ktoré majú vplyv na kvalitu životného prostredia. V praxi to znamená vytvorenie siete, spájajúcej samosprávy, správcu povodia, firmy, školy, štátne orgány a mimovládne organizácie, ktoré vzájomne rešpektujú svoje potreby a spoločne chcú konkrétnymi krokmi zlepšiť stav životného prostredia. Členovia Riečnej koalície si stanovili konkrétne ciele a podpisom Riečnej zmluvy sa zaviazali k ich splneniu do stanovených termínov.
Príklady aktivít, ktoré sú súčasťou Riečnej zmluvy na území Mikroregiónu Hornád:
§ revitalizácia meandrov (màtvych ramien) Hornádu v katastroch obcí Gyňov a Čaňa
§ príprava cyklotrasy po násypoch Hornádu s prepojením na Maďarsko
§ spolupráca pri odstraňovaní čiernych skládok a pri predchádzaní ich tvorby
§ tvorba obecných kompostovísk
§ výsadba zelene, odstraňovanie invazívnych druhov
§ realizácii protipovodňových a protieróznych opatrení
§ realizácia dobrovoľného riečneho monitoringu „Starám sa o svoju rieku“
Navrhnuté aktivity podporuje aj Ministerstvo životného prostredia, s ktorým o.z. SOSNA jednalo aj o tom, aby zo svojej pozície podporovalo realizáciu alternatívnych riešení, akými sú výstavby malých bio-čističiek odpadových vôd, revitalizačných opatrení v krajine a výstavby obecných kompostovísk. Postoj MŽP SR je vyjadrený v Memorande o spolupráci, ktoré sa schvaľuje v týchto dňoch.
Okrem environmentálneho rozmeru má Riečna koalícia aj sociálny a ekonomický rozmer, prostredníctvom ktorého prispieva k zlepšeniu kvality života miestnych obyvateľov. Projekt má aj svoj cezhraničný rozmer – o.z. SOSNA spolupracuje s organizáciou Holocén z Miškolca, ktorá má svoje aktivity v maďarskej časti povodia Hornádu. O vytváranie Riečnych koalícií prejavili záujem aj ďalšie mimovládne organizácie z Maďarska, Rumunska a Ukrajiny. V októbri 2002 sa v Maďarsku uskutočnila prvá trilaterálna schôdza, na ktorej zástupca o.z. SOSNA referoval o skúsenostiach so zakladaním Riečnej koalície.
Uvedený komplexný prístup riešenia problémov povodia rieky nebol ešte na Slovensku aplikovaný a môžeme ho považovať za pilotný model, použiteľný aj v iných slovenských povodiach.
Riečna koalícia je otvorená pre ďalších členov. Bližšie podrobnosti, týkajúce sa členstva sa záujemcovia môžu dozvedieť v kancelárii o.z. SOSNA.
Projekt Riečnej zmluvy pripravilo o.z. SOSNA vďaka podpore Holandského veľvyslanectva a Karpatskej nadácie.
Ing. Štefan Szabó, PhD.
koordinátor projektu
predseda rady o.z. SOSNA
Pražská 2, 040 11 Košice
tel./fax: 055 644 51 24
e-mail:[email protected]
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|