Prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc.; Katedra astronómie, fyziky Zeme a meteorológie FMFI UK Bratislava; 18.11.2010 o 18:00, Teledom, Timonova 27, Košice
V priemere vznikne za rok približne 120 zemetrasení v intervale magnitúd 6.0-6.9. Každé z nich môže spôsobiť katastrofu, ak zasiahne obývanú oblasť. Najosídlenejšími sú práve oblasti, ktoré sú najzraniteľnejšie. Hustota osídlenia týchto oblastí a technologická zložitosť osídlenia rastie. Čo teda môžu robiť seizmológovia pre budúcnosť?
#CONT#
Ako vznikajú tektonické zemetrasenia a prečo aj relatívne slabé zemetrasenie môže spôsobiť tragédiu a rekordné ekonomické škody? Ako môžu v dôsledku zemetrasenia vzniknúť najväčšie škody vo vzdialenosti 380 km od epicentra? O čom nás poučili zemetrasenia v Mexiku (1985), Northridge (1994) a Kobe (1995), Sumatra (2004), Haiti (2010)?
A čo by robili, keby nás zemetrasenia neohrozovali? Existovala by seizmológia aj bez zemetrasení? Áno! Dôvodov je viac – na Zemi i vo vesmíre.
Odpovede na tieto otázky vám sprostredkuje vo štvrtok 18.11.2010 o 18:00 v aule košického Teledomu na Timonovej ulici prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc. z UK Bratislava, člen Učenej spoločnosti SAV a člen Slovenskej akademickej spoločnosti, zakladateľ teoretickej a výpočtovej seizmológie na Slovensku. Tím, ktorý vybudoval, patrí medzi svetovú špičku v numerickom modelovaní seizmického pohybu. Koordinoval analýzu seizmického ohrozenia elektrární v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach a výstavbu siete seizmických staníc na Slovensku. Bol hosťujúcim profesorom na Univerzite v Kyoto (Japonsko) a Université Joseph Fourier v Grenobli (Francúzsko) a hosťujúcim vedcom na University of Alberta (Kanada) a University of California at Santa Barbara (USA).
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/