Regionálna samospráva pomôže pri záchrane a ochrane exponátov z vyhoreného hradu Krásna Hôrka. Predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa o tom v utorok 13. marca hovoril priamo na hrade s Evou Lazárovou, riaditeľkou Múzea Betliar, pod ktoré patrí aj hrad Krásna Hôrka. Aktuálnu prvú pomoc poskytne Banícke múzeum Rožňava a Východoslovenské múzeum Košice, ktoré dajú k dispozícii technické zázemie, automobily i odborných pracovníkov na presun zbierok a mobiliára. Vo svojich priestoroch i depozitoch sú pripravené uskladniť exponáty, ktoré musia byť z vyhoreného hradu čo najskôr presťahované. #CONT#
Košický samosprávny kraj je zriaďovateľom 24 kultúrnych zariadení v celom kraji. Je medzi nimi aj sieť regionálnych múzeí – Východoslovenské múzeum Košice, Banícke múzeum Rožňava, Zemplínske múzeum Michalovce, Múzeum Spiša Spišská Nová Ves a Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove. Múzejnícka solidarita vyvolala okamžitú ochotu všetkých kolegov pomôcť hradu Krásna Hôrka. Odborníci na ochranu a prezentáciu kultúrneho dedičstva si veľmi dobre uvedomujú všetky ohrozenia, ktoré požiar a jeho následky znamenajú pre zbierkové fondy. Košický samosprávny kraj ako zriaďovateľ požiadal všetkých o ústretovosť a všestrannú pomoc.
Hneď, ako bude jasný rozsah škôd a očakávané formy pomoci, bude Košický samosprávny kraj pripravený aj na ďalšiu pomoc. „Sme pripravení uvoľniť účelové prostriedky aj z grantovej schémy programu Terra Incognita – Krajina nespoznaná. Tento program je našim príspevkom k projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013 a jeho zámerom je predstaviť návštevníkom celý región prostredníctvom tematických ciest. Krásna Hôrka je dôležitým bodom na Gotickej ceste. Je to skvost, za ktorým prichádzajú návštevníci z celého sveta. Prispieť k rýchlej obnove hradu je našim veľkým záujmom a k spolupráci určite vyzveme aj našich partnerov z rôznych oblastí,“ povedal predseda KSK Zdenko Trebuľa.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/