Dňa 10. augusta 2013 sa v Košiciach, Európskom hlavnom meste kultúry uskutoční veľkolepé vystúpenie skupiny Ghymes a Tanečného divadla Honvéd, ktoré je vybraným programom zo série podujatí organizovaných a podporovaných Generálnym konzulátom Maďarska v Košiciach. Tanečná hra o dobrodružnom živote Mórica Beňovského je pozoruhodným príkladom kultúrnej spolupráce, ktorá podporuje tak oddanosť stredoeurópskych krajín k spoločným hodnotám, ako aj obohatenie európskej kultúry.
Význam projektu organizovaného Generálnym konzulátom Maďarska a finančne podporovaného Ministerstvom ľudských zdrojov Maďarska, Národného kultúrneho fondu, Vyšehradského fondu a Fondu Gábora Bethlena zdôrazňuje aj to, že nad podujatím prevzali záštitu Zoltán Balog, minister ľudských zdrojov Maďarska a MUDr. Richard Raši, PhD., MPH, primátor mesta Košice.
#CONT#
Prvou časťou programu bude koncert 30-ročnej skupiny Ghymes. Skupina bola ocenená Cenou „Maďarské dedičstvo“ a Cenou Kossuth. Kapela, ktorá vznikla v roku 1983 v Nitre pod vedením Gyulu Szarku, tentoraz predvedie publiku skladby zo svojho najnovšieho albumu vydaného pri príležitosti tridsiateho výročia založenia skupiny s názvom „30 svetelných rokov“. „Svetelné roky znamenajú, že tieto tri desaťročia boli pre nás značne jasné, rýchle a krásne,“ – povedal prednedávnom jeden zo zakladateľov kapely Tamás Szarka.
Kariéra skupiny Ghymes nemá obdobu, dosiahli mimoriadny úspech: počas svojej existencie vydali doposiaľ 18 samostatných albumov, 10 z nich sa stalo platinovou platňou a 5 zlatou platňou. Ich hudbu zaraďujú do kategórie „svetovej hudby“, pretože majú jedinečnú melódiu aj texty, ich tvorbu je možné takmer ihneď rozoznať. Hudba Ghymes sa plne viaže k autentickej maďarskej ľudovej hudbe, ale v ich umení sú badateľné aj vplyvy hudby z Balkánu a Karpatskej kotliny. Popri hudbe Gyulu Szarku založenej na ľudovej tvorbe sú osobitným znakom štýlu Ghymes literárne texty od Tamása Szarku, ktorý je hudobným skladateľom a spolupracovníkom tanečnej hry Benyovszky.
Tanečná hra o dobrodružnom živote Mórica Beňovského je jedným z vybraných predstavení Tanečného divadla Honvéd počas tohtoročnej sezóny. Táto atraktívna tanečná divadelná produkcia (scénograf: Kázmér Tóth) mala premiéru v roku 2008 na objednávku Segedínskych hier pod holým nebom. Po viacročnej prestávke sa opäť naskytne príležitosť tisíckam divákov v košickom Amfiteátri pozrieť si hru podľa scenára, ktorého autorkou je Zsuzsa Vincze.
V tanečnej hre sprevádzame po vášnivej a ťažkej životnej ceste výnimočného človeka, pričom „precestujeme“ takmer celý svet, tak ako to robil slávny dobrodruh, populárny cestovateľ a autor memoárov v polovici 18. storočia. Móric Beňovský, tento vzdelaný muž, ktorý ovládal viacero jazykov a bol pre ženy takmer neodolateľne príťažlivým objektom, svojimi myšlienkami a nápadmi výrazne predbehol svoju dobu.
Beňovský - maďarský husársky kapitán a gróf, slovenský zemepán a poľský vlastenec, ruský vojnový zajatec na Kamčatke (odkiaľ po tom, čo vytvoril prvú Deklaráciu nezávislosti na svete, ušiel), neskôr francúzsky hrdina, sa napokon stane kráľom Madagaskaru. Na základe pestrého životného príbehu a výnimočnosti jeho skutkov ho môžeme právom nazvať jednou z najvýznamnejších osobností svojej doby.
Vo veľkolepej a dynamickej produkcii sprevádzajúcej hlavnými stanicami a udalosťami životného príbehu Mórica Beňovského, popri Tanečnom divadle Honvéd spolupracujú aj košický Železiar, sliezska tanečná skupina „PATRIA“ z Poľska, česká skupina Gabrhel (Gajdoši z Kopanic) ako aj africkí tanečníci a deti zo Slovenska.
V hlavnej role hudobníka a speváka vystúpi Tamás Szarka. V úlohe manželky Beňovského, Zsuzsanny Hanszkej, si zatancuje Zsuzsanna Fekete.
Zaujímavosťou diela je, že v úlohe staršieho, spomínajúceho Beňovského vystúpi Pál Oberfrank, herec ocenený Cenou Jászai Mari a mladého Beňovského stvárni István Zámbó, tanečník skupiny Honvéd, nositeľ Ceny Prima Primissima.
Produkcia, ktorej režisérom je choreograf a umelecký riaditeľ Skupiny Honvéd, Zoltán Zsuráfszky, nositeľ Ceny Kossuth, okrem toho, že oživuje životný príbeh všestrannej a emblematickej osobnosti Mórica Beňovského, slúži zaviazanosti štátov vyšehradskej štvorky voči spoločným hodnotám, bohatstvu európskej kultúry a napomáha dialógu medzi kultúrami.
„Pre mňa osobne je toto predstavenie veľmi dôležité aj preto, lebo môj starý otec – ktorý bojoval aj pri rieke Soča – počas prvej svetovej vojny narukoval do vojska práve v Košiciach a aj môj otec tu začal vojenskú službu počas druhej svetovej vojny. Je úžasné, že teraz do tohto mesta prichádzam ako režisér a choreograf,“ vyhlásil Zsuráfszky v jednom z rozhovorov.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/