(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
O tehlách od doby rímskej až po dnešok
@ Kultúra -> Výstavy     Feb 28 2014 - 11:11 GMT


Dejinám výroby tehál a stavebnej keramiky na východnom Slovensku s dôrazom na mesto Košice je venovaná nová výstava CURRICULUM LATERIS ORIENTALIS, ktorú 6. marca 2014 o 16:00 hodine otvoria v Dome remesiel – Východoslovenskom múzeum na Hrnčiarskej ulici v Košiciach. Výstava potrvá do 6. júna.  



Výstava poukazuje na význam tehál a ostatnej stavebnej keramiky v architektúre na východnom Slovensku. Výber pamiatok ilustruje dejiny tehliarstva, ktorého počiatky siahajú v našom regióne až do 3. – 4. storočia, do doby rímskej. Skutočnú autonómnu tehliarsku výrobu s kontinuitou až do súčasnosti registrujeme od doby románskej (12. storočie). Najväčší rozmach tehliarskej výroby zaznamenávame od obdobia gotiky v súvislosti s rozvojom miest a výstavbou hradov.#CONT#



Škála tehliarskych výrobkov sa rozrástla a na výstave bude možné vidieť rozličné druhy strešnej krytiny, podlahových dlaždíc, tehlových tvaroviek a architektonických článkov, vrátane z hľadiska celého stredoeurópskeho priestoru výnimočných a luxusných výrobkov ako sú zdobené dlaždice, glazovaná strešná krytina a keramické potrubia.



V novoveku zaznamenávame hustejšiu sieť tehelní, ktoré zakladali tak mestá ako aj svetskí a cirkevní zemepáni. Výroba začala byť masová. Za viac ako 400 rokov novovekej tehliarskej výroby bolo v Uhorsku vyprodukovaných mnoho miliónov tehál a ani územie dnešného východného Slovenska v tomto smere nezaostávalo. Na výstave bude prezentovaná kolekcia niekoľkých desiatok značkovaných tehál z hornouhorských žúp zo 16. až 20. storočia. Osobitný priestor je preto venovaný dejinám jakabovej tehelne v Košiciach. Výstava si všíma aj ďalšie tehelne regionálneho významu (Prešov, Bardejov, Spiš, Zemplín).



Pozornosť autorov vo vzťahu k dejinám výroby tehál uzatvára obdobie znárodnenia. Okrem samotných tehliarskych výrobkov výstava poskytne exkurz do pracovného procesu ich výroby za využitia ukážky pracovných nástrojov a pomôcok (motyky, krompáče, vedrá, formy) a rôznorodej obrazovej dokumentácie.


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/