(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
Paličkovaná čipka – spomienka na tvorbu M. Klinkovej
@ Kultúra -> Výstavy     Jun 05 2014 - 18:37 GMT


Kultúrne centrum KSK pripravilo pre obdivovateľov paličkovanej čipky zaujímavú výstavu, ktorá je venovaná spomienke na tvorbu Marty Klinkovej. Vernisáž výstavy sa uskutoční 11. júna 2014 o 17.00 v priestoroch Kultúrneho centra KSK na Hlavnej 48 v Košiciach a potrvá do 4. júla.



Marta Klinková, (1939) „Tula“ – tak ju priateľsky oslovovali tí, ktorí ju milovali a takto ju volali i tí, ktorých mala rada ona. Rodáčka z Trebišova žila v Košiciach, v kruhu svojej rodiny, v kultúrnom a výtvarníckom prostredí.#CONT#



Väčšiu časť svojho života venovala starostlivosti o svojich najbližších, ale až v zrelom veku sa jej splnili detské sny o umení a tvorbe, o kráse, účele a hodnote umeleckého diela. Stala sa a bola významnou autorkou tradičného i súčasného, pôsobivého a náročného umenia paličkovanej čipky. Začalo to rokom 1995, keď absolvovala Školu paličkovanej čipky. V roku 1997 spoluzakladala Klub paličkovanej čipky v Košiciach a stala sa jeho predsedníčkou. Stretli sa tu viaceré priateľky a nadšenkyne tohto európskeho, klasického umeleckého remesla i modernej textilnej tvorby. Všetky členky klubu ju akceptovali a vždy sa spoliehali na jej organizačné schopnosti pri prípravách výstav, ktorých od roku 1997 bolo viac než päťdesiat a to nielen doma, ale i v zahraničí. Je asi zbytočné ich vymenovávať, vždy mali úspech a ohlas u každého diváka či obdivovateľa tohto umeleckého remesla.



Každý z nás má svoje sny a túžby. Ja som od detstva obdivovala umenie ukryté v paličkovanej čipke. Môj sen sa mi splnil až v seniorskom veku. Narodila som sa v regióne Zemplína v Trebišove, kde táto textilná technika nemala svoju históriu a tradíciu. Možno preto, mojím snom bolo naučiť sa paličkovať. Paličkovaná čipka sa stala nielen mojou záľubou a životným štýlom, ale aj mojím svetom. Teším sa z toho, že sa mi naplnil môj sen z detstva. Pohľad na dokonale urobenú a vypracovanú paličkovanú čipku vzbudzuje vo mne radosť a úctu k rukám, ktoré ju vytvorili a zároveň i hrdosť na kultúrne dedičstvo slovenského národa.“



(Citát z vyjadrenia MK)



Čipky Marty Klinkovej v roku 2007 patrili medzi oficiálne dary, ktoré si z návštevy Slovenska odniesli holandská kráľovná Beatrix a taliansky prezident Giorgio Napolitane.



Umelecký kritik PhDr. Bohumír Bachratý CSc. o jej tvorbe hovorí:



Boli a sú to jedinečné diela jemnej, kultivovanej paličkárskej elegancie, noblesy a krásy. Diela inšpirované prírodou, životom i ornamentikou. To, čo dokázala vytvoriť svojim talentom a precíznou prácou, sú diela poetické a lyrické, samostatné ako artefakty, inokedy aj spojené s úžitkom, aplikované ako módne doplnky.



Tieto jemné a krehké paličkované pavučinky a siete držali a ochraňovali život umelkyne najmä v posledných rokoch. Marta Klinková nám svojím snažením a prejavom svojich umeleckých schopností, zanechala veľké množstvo krásnych artefaktov umenia paličkovanej čipky.



Pripravovaná výstava je sumarizáciou autorkinej tvorby a jej cieľov v umelecko-remeselnom snažení. Predstavuje súbor diel, ktoré sú detailne veľmi dobre spracované a vynikajú ako pôsobivé umelecké artefakty. Dokonalým remeslom, uplatneným vo väzbe krehkých nití, fantázie a tvorivých schopností nám táto umelkyňa sprostredkovávala priamy kontakt s pokračujúcou tradíciou tohto umenia, remesla a predovšetkým zručnosti.



Marta Klinková, dokonalá umelkyňa remeselnej krásy, nás navždy opustila 28. 2. 2014.



V Košiciach 3. 6. 2014



 



Akad soch. Martin Račko


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/