(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
Knihovníci o komunitách
@ Kultúra -> Literatúra     Jun 12 2014 - 10:00 GMT


Košice privítajú viac ako päťdesiat knihovníkov z celého Slovenska. Tí sa v dňoch 16. – 18. júna 2014 stanú účastníkmi celoslovenského odborného seminára Komunitná knižnica VIII, projektu ktorý prezentuje komunitné aktivity verejných knižníc na Slovensku a v zahraničí. Témou aktuálneho ročníka je rodina a jej vzťah k čítaniu s cieľom prezentovať projekty na podporu čítania v rodinách. Predošlé ročníky prebiehali v mestách Poprad, Vranov nad Topľou, Dolný Kubín, Trnava, Nové Zámky, Prešov, Banská Bystrica a naposledy to bola Bratislava.



Projekt KOMUNITNÁ KNIŽNICA realizujú od roku 2008 OZ Korálky a Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou v spolupráci s ďalšími knižnicami po celom Slovensku. Ich snahou je predstaviť tak odbornej knihovníckej verejnosti aktivity, ktoré knižnice realizujú s cieľom napomáhať rozvoju komunity v mieste svojho pôsobenia. Komunitné knižnice podporujú dobré spolužitie ľudí v meste, pomáhajú rozvíjať dobré vzťahy nielen medzi ľuďmi, skupinami ľudí , ale aj medzi organizáciami na danom území. Rok 2014 bol Európskym parlamentom vyhlásený za Rok zladenia zamestnania a rodinného života.



#CONT#



Emília Antolíková, riaditeľka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou:



Komunitná knižnica je na jednej strane projekt, ktorý prezentuje aktivity knižníc, ale je to aj vízia, ktorú by sme chceli vo verejných knižniciach napåňať. Knižnica by mala pomôcť navzájom spojiť určité skupiny ľudí a tiež by mala posilňovať ich vzťah k miestu, v ktorom žijú. Určite by mala byť komunitným miestom.“



Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Naša knižnica, ktorá sa špecializuje na prácu s deťmi má už dlhoročné skúsenosti v organizovaní podujatí, ktoré dokážu spájať celé rodiny. Práve preto sme do programu projektu prispeli odborným príspevkom na tému Rodinné stretnutia v knižnici a workshopom Večerníčkové čítanie. Ten knihovníkom priblíži ako sa dá hravou formou a s dobrou knihou spojiť až tri generácie – deti a ich rodičov i starých rodičov. Podujatia tohto typu majú slúžiť nielen na strávenie príjemných chvíľ s rodinou, ale aj ako škola pre dospelých, ktorá ich naučí ako urobiť čítanie zábavným aj poučným zároveň.“



Projekt podporilo Ministerstvo kultúry SR a jeho organizátormi sú OZ Korálky, Hornozemplínska knižnica, Vranov nad Topľou, Verejná knižnica Jána Bocatia vKošiciach a Knižnicou pre mládež mesta Košice.



Eka



 


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/