Piaty ročník festivalu židovskej kultúry Mazal tov v Košiciach ponúkne súčasné židovské umenie v rámci platformy Visegrad Space. Platforma je miestom pre vzájomnú spoluprácu umelcov z Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska. Program sa sústreďuje na špecifické oblasti a umelecké žánre, v ktorých jednotlivé krajiny vynikajú a môžu byť inšpiratívnymi pre ostatné. Umelecké podujatia dopåňajú workshopy, neformálne stretnutia a diskusie.
Poľsko zastúpi súčasná hudba – jidiš uspávanky Berjozkele v podaní Oly Biliñskej (29.6.2016 o 19:30 hod., Kasárne/Kulturpark) a výstava komiksovej antológie Zlaté včely, ktorú na festival príde predstaviť jeho scenáristka Monika Powalisz (29.6.2016 o 17:00 hod., KLUB). Pod jej vedením si návštevníci festivalu budú môcť vytvoriť aj vlastný komiksový príbeh na dvojdňovom workshope (29. – 30.6.2016, Kasárne/Kulturpark), kde im s výtvarnou stránkou tvorby komiksu pomôže slovenská ilustrátorka Lenka Šturmankinová.
#CONT#
Koncert budapeštianskeho dua Klezmer Chaverim bude spojený s ochutnávkou jedla na podujatí Erev tov, (1.7.2016 o 17:00 hod., Burekas). Českí bábkoherci z pražského Studia Damúza potešia najmladšie publikum. Pre festival Mazal tov pripravili novú hru Hlavouni. Inšpirovali sa príbehmi zo známej knihy Isaaca Bashevisa Singera Blázni z Chelmu a ich dejiny (2.7.2016 o 15:00 hod., Kasárne/Kulturpark).
Dokumentárny film slovensko-britskej koprodukcie Posledný portrét (2.7.2016 o 18:00 hod., Tabačka Kulturfabrik) je o známom fotografovi Yurim Dojčovi, ktorý pátra po osudoch svojej rodiny a židovskej kultúry na Slovensku. Dojč skrze fotografie zachytáva príbehy tých, ktorí prežili holokaust, dokumentuje priestory, v ktorých kedysi miestni Židia žili a predmety, ktoré im patrili. Medzi najsilnejšie momenty filmu patrí nájdenie zbierky opustených kníh. Medzi nimi Yuri Dojč objaví aj modlitebnú knižku patriacu jeho starému otcovi Jakubovi Deutschovi, ktorý prišiel o život v koncentračnom tábore Osvienčim. Po skončení filmu bude nasledovať diskusia so spolutvorcom filmu, kameramanom Richardom Krivdom.
Históriu košických Židov a dielo výtvarníka ¼udovíta Felda, košického rodáka a absolventa maliarskej školy Eugena Kóna, budú môcť návštevníci spoznať na podujatí Židovské Košice. Lektorka Jana Teššerová ich prevedie expozíciou galérie nesúcej Feldovo meno a ortodoxnou synagógou, ktorá verejnosti nie je bežne prístupná (2. – 3.7.2016, Puškinova 3).
Krajiny Vyšehradskej skupiny zdieľajú bohatú históriu židovstva, ktoré prekvitalo vo významných a slávnych židovských štvrtiach, a ktoré tragicky postihla tragédia holokaustu. Až po páde železnej opony sa židovské komunity mohli slobodne vrátiť k svojej viere a kultúrnemu dedičstvu. Dnes sa židovská kultúra v mnohých mestách opäť hlási k slovu a stáva sa hybnou silou ich ďalšieho rozvoja. Projekt Visegrad Space podporil International Visegrad Fund. Organizátorom festivalu Mazal tov je občianske združenie More, o. z.
Webová stránka projektu: http://mazaltov.sk/visegrad-space-2016/
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/