V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach sa uskutoční piaty ročník výstavy Včelárstvo. Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Slovenským zväzom včelárov ZO Košice a MIMI farmou pozývajú záujemcov na piaty ročník výstavy Včelárstvo.
Posledná tohtoročná výstava v Botanickej záhrade sa uskutoční od 4.11. do 20.11.2016 v čase od 9:00 do 17:00 hod., na Mánesovej 23. Na výstave sa budú môcť návštevnícioboznámiť s rôznymi včelárskymi pomôckami, historickými prístrojmi využívanými pri včelárení kedysi, ale aj modernými pomôckami a najnovšími úľmi. Najväčším lákadlom najmä pre detských návštevníkov bude istotne špeciálny úľ s presklenou stenou, v ktorom bude možné pozorovať živé pracovité včelstvo.#CONT#
„Včely sú príkladne usilovné. Vzorne spolupracujú na spoločnom diele. Každá má pridelenú nezastupiteľnú úlohu vo všetkých fázach svojho života. Fungovanie včelstva ako dokonale organizovanej mnohopočetnej rodiny je tým najideálnejším prirodzeným príkladom aj pre nás ľudí,“ vysvetľuje Ing. Robert Gregorek, PhD. vedúci Oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.
Počas celej doby výstavy budú k dispozícii členovia SZV ZO Košice, ktorí zabezpečia poradenskú činnosť a predaj medu a včelích produktov.
„Novinkou tohtoročnej výstavy bude v sobotu 5. novembra 2016 súťažná degustácia lokálnych medov. Návštevníci budú môcť ochutnať rôzne medy a rozhodnúť o najlepšom. Predpokladáme, že tak ako po minulé roky aj teraz návštevníci ocenia možnosť zakúpiť si včelie produkty priamo od včelárov,“ poznamenáva predseda SZV ZO Košice Eduard Grega.
Okrem súťažnej degustácie čaká na návštevníkov v sobotu 5.11. aj ďalší pestrý program. Pani medovnikárka Renáta Hladová predvedie umenie pečenia a zdobenia medovníkov, v najväčšom množstve sa odprezentujú výrobcovia včelárskych pomôcok a predajcovia produktov a zároveň budú pripravené prednášky pre včelársku ale aj laickú verejnosť. O 10:00 hod. predstaví Ing. Jaroslav Gasper technológiu včelárenia - Úľový priestor verzus včely a o 14:00 hod. vystúpi MUDr. Štefan Košlík s prednáškou Využitie peľu a iných včelích produktov v medicíne.
Počas celej doby trvania výstavy sa budú môcť záujemcovia pod vedením MIMI farmy priučiť práci s včelím voskom a vyrobiť si vlastnú sviečku. Zároveň prostredníctvom filmovej prezentácie sa návštevníci budú môcť dozvedieť viac o včelárení kedysi a dnes.
„Včely citlivo reagujú na zmeny a sú veľmi závislé na životnom prostredí. Príroda okolo nás je naopak existenčne závislá na včelách. Nie každý moderný človek si túto previazanosť dostatočne uvedomuje. Je dôležité si pripomenúť našu povinnosť pomáhať prírode vysporiadať sa so zmenami, ktoré sme svojim počínaním vyvolali. Včely potrebujú pomoc človeka, aby vedeli aj naďalej človeku a prírode prospievať. Chov včiel nie je v žiadnom prípade len o získavaní medu. Hodnotné včelie produkty sú len drobnou odmenou za prácu včelárov pri podpore nenahraditeľnej opeľovacej činnosti včiel,“ objasňuje Ing. Robert Gregorek, PhD.
„Celoročne je v botanickej záhrade sprístupnený včelársky náučný chodník, ku ktorému bude počas výstavy pripravený znalostný test pre detských návštevníkov a na najúspešnejších bude čakať malá sladká včelia odmena,“ pozýva na výstavu a jej aktivity riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, doc. RNDr. Sergej Mochnacký, Csc.
Mgr. Mária Hrehová, PhD. Tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/