(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
Čo prinesie nový rok 2017 v Štátnom divadle
@ Kultúra -> Divadlo     Jan 07 2017 - 10:39 GMT


Slovenské premiéry, experimentálne tanečné divadlo, prvé uvedenie poslednej Verdiho opery v Štátnom divadle Košice, aj návraty po rokoch, či Shakespearov Hamlet v autorskom tanečnom projekte. To všetko prinesie nový rok 2017 na javiská Historickej budovy ŠD a Malej scény ŠD Košice.



V druhej polovici sezóny 2016/2017 uvedú činohra, opera a balet ešte šesť premiérových titulov. Prvou premiérou nového roka bude 17. februára, na Malej scéne ŠD Košice, slovenská premiéra snového thrilleru Nehoda jedného z najlepších súčasných maďarských dramatikov Zoltána Egressyho. S činoherným súborom tento titul už naplno skúša režisér József Czajlik. Egressyho hra je hrôzostrašný a predsa humorom presiaknutý thriller so zvláštnou atmosférou. Hovorí o samote i o nemožnosti komunikácie, o spáse a nespasiteľnosti. O živote. A o smrti.#CONT#



V skúšobnom procese, hoci zatiaľ len v podobe samostatných skúšok orchestra a zboru a korepetícií sólistov, je aj prvá tohtoročná premiéra operného súboru, opereta Johanna Straussa Noc v Benátkach, ktorá v novom naštudovaní zaznie prvý raz 24. februára 2017 v Historickej budove ŠD Košice. Táto Straussova opereta sa na javisko košického divadla vráti po viac ako 62 rokoch. Štátne divadlo Košice ju prvý raz a naposledy uviedlo 3. februára 1954. Hudobné naštudovanie novej inscenácie má v rukách domáci dirigent Igor Dohovič, realizačný tím pracuje pod vedením režisérky Dany Hlubkovej. Dej tejto čarokrásnej operety sa odohráva v priebehu jednej noci, počas ktorej dôjde k niekoľkým milostným nedorozumeniam a zámenám – to všetko v exotickom prostredí vyššej spoločnosti zabávajúcej sa na karnevale plnom masiek a bujarého veselia. Príbeh je pretkaný množstvom neočakávaných situácií, v ktorých sa ocitá mladá zamilovaná dvojica – rybárske dievča Annina a princov holič Caramello.



Zaujímavý autorský projekt pripravuje umelecký šéf baletu Ondrej Šoth na marec 2017. Netradične v utorok 21. marca 2017 bude mať na Malej scéne ŠD Košice premiéru experimentálne tanečné divadlo Denník Anny Frankovej. Predstavenie bude výnimočné aj tým, že baletný súbor sa prvý raz predstaví na menšej z oboch scén divadla a určite zaujímavosťou je aj hosťovanie herečky Táni Pauhofovej v postave Anny Frankovej. Meno trinásťročného židovského dievčaťa preslávil jej denník, ktorý je jedinečným svedectvom o druhej svetovej vojne. Anna Franková sa spolu s rodinou počas druhej svetovej vojny dva roky skrýval v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však padla za obeť nacistickému režimu. Anna si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte. Keď v marci 1944 v Oranžskom rádiu počula výzvu občanom, aby poskytli svoje zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Stihla prepísať podstatnú časť pôvodných listov. Zápisky sa končia textom, ktorý Anna zaznamenala iba pár dní pred tým, ako ju aj jej rodinu našli vojaci a odvliekli do koncentračného tábora. Zápisky sa však zachovali a po vojne sa o ich knižné vydanie zaslúžil Annin otec Otto Frank, ktorý jediný vojnu prežil.



Do repertoáru divadla pribudne v roku 2017 aj nový rozprávkový titul. Činohra uvedie 7. apríla v slovenskej premiére dramatizáciu rozprávky Astrid Lindgrenovej Ronja, dcéra lúpežníka. Príbeh slávnej švédskej autorky detských kníh a nositeľky prestížnej ceny H. K. Andersena do podoby dramatického textu spracoval Peter Palik, ktorý ako režisér povedie aj realizačný tím. Premiéra na javisku Historickej budovy ŠD Košice bude venovaná 110. výročiu narodenia „mamy“ slávnej Pipi dlhej pančuchy, ktoré si v roku 2017 pripomína celý svet. Košická činohra oslávi toto výročie v podobe rozprávky pre celú rodinu. Oslavovať sa bude po zbojnícky na hrade zbojníka Matissa a jeho družiny. A najmä jeho dcéry Ronji. Zbojníková dcéra Ronja je totiž jeden z najkrajších príbehov o priateľstve, odvahe a dobrodružstve.



Ïalšiu slovenskú premiéru prinesie 26. mája 2017 opera, ktorá v Historickej budove ŠD Košice uvedie, v hudobnom naštudovaní hosťujúceho českého dirigenta Roberta Jindru a v réžii Lubora Cukra, operu Richarda Wagnera Víly. Zaujímavosťou je, že táto prvá dokončená skladateľova opera, komponovaná ešte v štýle nemeckej romantickej opery a silne ovplyvnená Carlom Maria von Weberom a Heinrichom Marschnerom, mala premiéru až päť rokov po autorovej smrti, dňa 29. júna 1888 na kráľovskom dvore v Národnom divadle v Mníchove. Košická opera znovu vzkriesi toto zabudnuté dielo zobrazujúce lásku Ady, ktorá je ochotná vzdať sa svojej nesmrteľnosti pre lásku k manželovi Arindalovi. Romantický príbeh s rozprávkovými prvkami uvedie operný súbor so zaujímavými a renomovanými hosťami.



Slovenskou premiérou bude aj posledná novinka sezóny 2016/2017, pôvodná slovenská hra Jakuba Nvotu a Miriam Kičiňovej Ako Bonnie a Clyde, ktorú činohra uvedie 9. júna 2017 na Malej scéne ŠD Košice v réžii autora. Bonnie a Clyde sú nepochybne najznámejšou gangsterskou celebritnou dvojicou modernej doby. Pre niektorých romantickou, pre iných len dvojicou vrahov a zlodejov. Bonnie a Clyde to je takmer úspešný príbeh o prekračovaní hraníc, zákonov aj morálky, to je pomsta voči väzenskému systému i nespravodlivosti, vzbura voči generácii otcov.



Aj ponuka premiér v prvej polovici sezóny 2017/2018 prináša viac ako zaujímavé tituly. Do repertoáru opery pribudne 27. októbra 2017 ďalší titul z pera geniálneho Giuseppe Verdiho – Falstaff. O tejto opere istý operný teoretik prehlásil: „Keby sa niekto pokúšal spísať sedem divov hudobného sveta, Falstaff by bol medzi nimi.“ Zaujímavosťou je, že v histórii Štátneho divadla Košice zaznie táto posledná Verdiho dokončená opera prvýkrát. V tomto diele sa stretli dve geniálne umelecké osobnosti, dvaja majstri svojho remesla: najväčší dramatik a básnik všetkých čias William Shakespeare a Giuseppe Verdi, ktorý mal k dispozícii jedno z najlepších libriet opernej histórie, ktoré podľa Shakespeara spracoval Arrigo Boito. Jedinú komickú Verdiho operu, ktorá skladateľa prežila a uvádza sa dodnes, prinesie košická opera v réžii Jiøího Mencla a v hudobnom naštudovaní Martina Leginusa.



Aj druhá jesenná premiéra bude návratom Shakespeara. Premiéra jeho slávnej tragédie Hamlet  bude mať 6. októbra 2017 netradičnú podobu tanečného divadla. Režisér Ondrej Šoth si k spolupráci  na svojom ďalšom autorskom projekte ako choreografov prizve aj domáceho sólistu Maksyma Sklyara a hosťujúceho choreografa Nelsona Regueru Pereza.



Návratom po vyše piatich desiatkach rokov je aj jesenná premiéra činohry, ktorá 17. novembra 2017 uvedie v Historickej budove ŠD Košice ruskú klasiku – Uja Váňu Antona Pavloviča Čechova v réžii Lukáša Brutovského.  Čechov patrí k jedným z najvýznamnejších svetových dramatikov a na javisko Štátneho divadla Košice sa vracia po desiatich rokoch. Do veľkej štvorky jeho dramatických textov patrí aj Ujo Váňa, ktorého košické divadlo uviedlo naposledy 29. novembra 1960. Ujo Váňa je hrou o premárnených osudoch, o jemných odtieňoch mužsko-ženských vzťahov. Po strhnutí všetkých závojov a masiek ujo Váňa  spoznáva iba obyčajnú a holú pravdu. Napriek tomu je to však komédia, pretože Čechov výsostne trval na tomto označení svojich drám. 



Svjatoslav Dohovič



RO SSN


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/