(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
Aj naši prírodovedci na polárnej stanici
@ Aktuálne -> Školstvo     Jan 30 2017 - 10:40 GMT


Argentínska polárna stanica Marambio a prílet na českú polárnu stanicu J. G. Mendela



Vedecká expedícia pod záštitou Masarykovej univerzity (MU) v Brne, na ktorej sa partnersky spolupodieľa aj Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach, sa bezpečne dopravila na polárnu stanicu J. G. Mendela, ktorá je účelovým pracoviskom MU v Brne.



V piatok dňa 20. januára 2017 približne o tretej hodine rannej miestneho času prírodovedci po zdåhavom čakaní konečne odleteli z južnej Patagónie na vojenskom lietadle Hercules C-130, z mesta Río Gallegos, na argentínsku polárnu stanicu Marambio. „Skorší odlet nebol možný, pretože sa nad Weddellovým morom viac ako 10 dní nachádzala veľmi málo pohyblivá tlaková níž, s priemerom viac ako 1000 km. Let mal medzipristátie v meste Ushuaia, ktoré sa niekedy príznačne nazýva aj „koncom sveta“, pretože južnejšie je už len Antarktický kontinent,“ konštatoval prof. RNDr. Martin Bačkor, DrSc. z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.#CONT#



Po 10 minútach pristátia na stanici Marambio, expedícia odletela z ostrova Seymour vrtuľníkom Mi-171 Hip na vedľajší ostrov Jamesa Rossa, na českú polárnu stanicu. Na stanici už čakali ďalší štyria členovia expedície, ktorí sem priplávali na palube čilského ľadoborca niekoľko dní skôr.



Dve hodiny po príchode hlavnej skupiny na stanicu prileteli aj zástupcovia medzinárodnej inšpekcie, prebiehajúcej pod záštitou Komisie pre ochranu životného prostredia Antarktídy, v rámci tzv. Antarktického zmluvného systému. Inšpekcia prebehla bez akýchkoľvek problémov, pričom stanica J. G. Mendela bola veľmi pozitívne hodnotená z hľadiska vysokej miery využívania obnoviteľných zdrojov energie a použitia moderných technológii,“ zhodnotil prof. RNDr. Martin Bačkor, DrSc.



Aktuálne je už polárna stanica v plnej prevádzke a prírodovedci sa venujú práci v teréne, najmä odberu vzoriek prírodnín a zberu údajov, ktoré zaznamenávali vedecké prístroje počas poslednej sezóny.



Ïalšie informácie o priebehu expedície plánujeme poskytnúť v nasledujúcich  týždňoch, v závislosti od časových možností jednotlivých skupín, ktoré pracujú v náročnom teréne a nízkej pocitovej teplote 7 dní do týždňa a kvality internetového pripojenia stanice so zvyškom sveta,“ uviedol prof. RNDr. Martin Bačkor, DrSc.



 



Mgr. Mária Hrehová, PhD., Tlačový referent a hovorca



 


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/