Prvá premiéra baletu Štátneho divadla Košice v novom roku, ktorou bude v utorok 21. marca 2017 experimentálne tanečné divadlo Denník A. Frankovej, bude z viacerých dôvodov jedinečná. Autorský projekt Ondreja Šotha bude prvou inscenáciou baletu na javisku zrekonštruovanej Malej scény ŠD Košice, hľadisko bude usporiadané arénovým spôsobom a v hlavnej úlohe Anny Frankovej sa ako hosť predstaví známa slovenská herečka Táňa Pauhofová.
Režisér a choreograf Ondrej Šoth sa tentoraz inšpiroval skutočným príbehom židovskej rodiny, ktorá sa skrývala počas druhej svetovej vojny v Amsterdame, ale tesne pred koncom vojny padla za obeť nacistickému vyvražďovaniu. Spracovanie tejto témy podobne ako úspešný projekt Charlie Chaplin je motivované aj súčasným dianím na Slovensku a vo svete a silnejúcim vplyvom krajnej pravice podporujúcej myšlienky fašizmu a má byť aj príspevkom v boji s týmto nebezpečným fenoménom súčasnosti.#CONT#
Annelies Marie Franková sa od svojich trinástich rokov spolu s rodinou počas druhej svetovej vojny skrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Napokon však tesne pred koncom vojny padla za obeť nacistickému režimu. Anna si do denníka zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944 a zaznamenala všetko, čo sa okolo nej dialo, aj jednotlivé dni v úkryte. Keď v marci 1944 počula v dánskom Slobodnom rádiu Oranje výzvu občanom, aby poskytli svoje zápisky do zbierky na historické účely, svoje poznámky začala prepisovať do knižnej podoby. Stihla prepísať podstatnú časť svojho denníka - stihla pripraviť 324 strán svojej novej knihy. Denník sa končí zápisom, ktorý urobila len pár dní pred tým, ako ich objavili nemeckí vojaci. Jej denník zostal v úkryte, kde ho objavila Miep Giesová a schovala ho. Po vojne ho odovzdala Anninmu otcovi Ottovi Frankovi, ktorý jediný vojnu prežil. Ten ho upravil do knižnej podoby, ktorá vyšla prvý raz v roku 1947 a za sedemdesiat rokov ho preložili do 60 jazykov a vyšiel v miliónových nákladoch na celom svete. Príbeh Anny Frankovej a jej denník bol inšpiráciou pre mnohých umelcov, od hudobných skupín po filmových tvorcov. Troma Oscarmi ocenený film Denník Anny Frankovej režiséra Georgea Stevensa z roku 1959 vychádzal z rovnomennej divadelnej hry z roku 1957, ktorá získala Pulitzerovu cenu. V roku 2001 vznikla v americko-českej koprodukcii dvojdielna životopisná miniséria Anne Frank: The Whole Story režiséra rumunského pôvodu Roberta Dornheima, ktorá bola nominovaná na tri Zlaté glóbusy a získala množstvo ďalších ocenení.
Scenár novej inscenácie pripravil osvedčený autorský tandem Ondrej Šoth a Zuzana Mistríková, choreograf a režisér Ondrej Šoth vybral aj hudbu do predstavenia. Scénu navrhli bratia Jaroslava a Miroslav Daubravovci, kostýmy ¼udmila Várossová a filmové dokrútky pre predstavenie pripravil Vasyl Sevastyanov. Titulnú postavu Anny Frankovej stvárni známa a populárna slovenská herečka Táňa Pauhofová, pre ktorú to bude prvé hosťovanie v Štátnom divadle Košice. V postave otca Otta diváci uvidia Jozefa Marčinského a Petra Nagya, matku Editu stvárnia Elena Chetvernya, Lilla Babos a Daria Ivanenko, sestru Margot Eva Sklyarová, Giorgia Bergamasco a Ami Fujikawa. V postavách rodiny Van Daanovcov, ktorí sa ukrývali spolu s Frankovcami, sa predstavia Eva Sklyarová, Giorgia Bergamasco, Lyudmyla Kolimečkov, Silvia Borsetti, Maksym Sklyar, Sergii Iegorov, Marek Šarišský a Šimon Stariňák. Ïalšími postavami sú doktor Dussel (Vasyl Sevastyanov a Igor Pashko), Miep Giesová (Františka Vargová), Viktor Kugler (Peter Rolík, Dalibor Fabián) a Johannes Kleiman (Marcel Medvecz). V predstavení účinkujú aj ďalší členovia baletu Katarína Frigová, Jana Hriadeľová Kolesová, Anastasia Kravtsova, Simona Paňáková, Inessa Yagolnik, Shoko Yamada, Adrien Tisza, Nina Ravasova, Kostiantyn Brandler, Dalibor Fabián, Sergii Iegorov, Dmytro Krutii, Oleksandr Skopintsev, Martin Bányai a Viktor Mikulišin.
Zdroj: RO SSN
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/