Môže Mesto Košice podporovať finančne profesionálne športové kluby? Ako je to s prerozdeľovaním dotácií? Schátra košická Angels aréna, alebo nie?
Odpovedá Ivan Šulek, vedúci referátu športu a mládeže Magistrátu mesta Košice:
Mesto nemôže ratovať profesionálny šport!
„Košický šport je na Slovensku i v Európe dobre známy zásluhou basketbalu, hokeja, volejbalu, vodného póla či hádzanej, ale je veľmi ťažké v dnešnom čase financovať profesionálne kluby mestom. Áno, je pravda, že najskôr padla hádzaná, potom futbalová značka VSS a teraz aj Good Angels. Divák a funkcionár však za to nemôže viniť mesto. To má totiž v kompetencii šport na mládežníckej úrovni, šport pre všetkých a športovú infraštruktúru. V meste Košice sa snažíme o to, aby bol mládežnícky šport na prvom mieste. Máme schválenú tretiu koncepciu rozvoja športu a v nej je presne popísané, čo všetko má mesto dotovať. Dotácie sa neustále navyšujú, v tomto roku už mesto Košice prerozdelilo na športových dotáciách 760 000 eur. V porovnaní s inými mestami na Slovensku je to najviac.“ #CONT#
Podľa akého kľúča sú dotácie rozdeľované?
„Mesto momentálne dotuje finančne až 127 športových klubov, a pri prerozdeľovaní finančných prostriedkov postupuje podľa presne stanoveného kľúča. Snažíme sa o to, aby boli kritériá pre prerozdeľovanie dotácií čo možno najspravodlivejšie. Peniaze sa rozdeľujú na základe modelu, ktorý je podobný štátnemu, ale je prispôsobený samospráve. V Košiciach máme 200 klubov a ak chcú dotáciu, musia si o ňu v prvom rade požiadať. Nemôžem rozdávať peniaze podľa toho, či sa nám ten človek páči, alebo nepáči. Od roku 2006, čiže od dobu môjho nástupu do tejto pozície sa vedenie mesta ani raz nepokúšalo o ovplyvnenie prideľovania dotácií. Kluby v meste získavajú dotácie na svoju činnosť na základe počtu členov, v závislosti od výsledkov a musia mať aj nejakú históriu. Na pridelenie dotácií sú potrebné minimálne tri roky fungovania klubu. Zohľadňujú sa aj počet reprezentantov, či koeficient športu. V tomto smere kopírujeme štátny model, pretože je naozaj rozdiel, či súperíte v konkurencii troch, alebo troch stoviek športovcov. A sledujeme aj ročný obrat klubu, pretože nemôžeme dávať klubu viac, ako je jeho ročný obrat. Adresátmi dotácií sú kluby pôsobiace v kolektívnych športoch, ale aj individuálni športovci. Ich problémy sú podobné, ale individuálni športovci len málokedy obviňujú mesto tak, ako to sledujeme v prípade kolektívnych klubov. V Košiciach sa stalo moderné, že za všetko môže mesto. V tomto smere nehovorím ani tak o funkcionároch, ako skôr o širokej verejnosti. Mesto však nemôže dotovať profesionálny šport a neexistuje na to legitímna opora ani v štátnom systéme financovania.“
Angels aréna určite chátrať nebude!
„Samotné kluby priznávajú, že ich hlavným problémom nie sú dotácie. Futbalový klub VSS poberal ročne na mládež 300 000 eur, basketbalový klub Good Angels poberá na mládež okolo 50 000 eur. Generálny manažér Daniel Jendrichovský viackrát zdôraznil, že od mesta nepotrebuje peniaze na prevádzku A-tímu a v súvislosti s mestom hovoril o problémoch s pokračovaním prenájmu Angels arény. Nie je nám to ľahostajné a môžem povedať, že táto hala určite neschátra. Pracujeme na tom, aby sme odkúpili časť budovy, ktorá nepatrí mestu. Zároveň môžem fanúšikov športu ubezpečiť, že aj keď v Angels aréne skončí pán Jendrichovský, tak ju nepostihne osud starej krytej plavárne. Ak by sa o túto halu nikto neprihlásil, tak ju bude prevádzkovať mesto. Máme s ňou totiž veľké plány v súvislosti s Európskym festivalom mládeže (EYOF), ktorý budú Košice hostiť v roku 2021. Musíme ju teda zveľaďovať, a ubezpečujem, že táto aréna bude naďalej fungovať pre šport. Do lepšieho stavu chceme dostať aj desať športovísk, ktoré budú musieť byť na úrovni hostiteľských stánkov úrovne majstrovstiev Európy juniorov. A to je už naozaj slušná úroveň. Športoviská, ktoré budú hostiť EYOF 2021 budú mať nové palubovky v najvyššej kvalite, zmodernizované šatne a pozornosť bude venovaná aj internátom na Jedlíkovej, ktoré budú slúžiť ako olympijská dedina. Športové možnosti v meste by mali výrazne zlepšiť aj Košická futbalová aréna, či Národné tenisové centrum. To bude mať navyše centrálny dvorec pripravený tak, že sa tam bude dať položiť aj palubovka pre iné kolektívne športy. Hotové by to pritom malo byť už v roku 2020. Pracujeme aj na novej športovej hale, ktorá by mala byť výhradne pre loptové hry. Nie je teda na mieste plakať, že tu už nikdy nič nebude.“
Zákon o športe sa javí ako problémový
„Naozaj je pravdou, že zákon o športe platný od 1. 1. 2019 veľmi ublíži profesionálnym klubom. Zo športovcov sa stanú zamestnanci a odvodové zaťaženie sa im tak zvýši od 40 až do 80 percent. Od roku 2016 ešte platili daňové prázdniny, ale tie sa teraz skončia a kluby to pocítia. V tomto s klubmi súhlasím.“
Mesto Košice „iba“ ako Mesto behu?
„V Košiciach športuje 40 percent obyvateľov, a to svedčí o láske obyvateľov tohto mesta k športu. Len pre porovnanie, vlani bola Európskym mestom športu Banská Bystrica a počas celého roka sa tam vyvinulo toľko športových aktivít, ako v Košiciach len za štvrťrok. ¼udia často hromžia že robíme iba behy. Niekomu sú tàňom v oku, ale beh je ten najzákladnejší pohyb, ktorý potrebuje každý športovec. My sme však podporovali a podporujeme aj množstvo iných športov. V Košiciach sme mali športové piatky, v rámci ktorých sme prezentovali menšie športy. Mali sme športové nedele, plaveckú či korčuliarsku štafetu. Mali sme tu vyše 600 športových podujatí a to nemá obdoby. Napriek tomu nás obviňovali, že sa chováme k športu v Košiciach macošsky.“
„Dovolím si tvrdiť, že Košice sú športové mesto, a práve preto sme získali titul Európske mesto športu. Hodnotitelia totiž aj v roku 2016 uviedli, že napríklad v porovnaní s Ostravou nemáme takú modernú infraštruktúru, ale tie naše staršie športoviská sú od rána do večera plné života. Chceme, aby tomu tak bolo aj v budúcnosti a práve preto venujeme takú veľkú pozornosť podpore mládežníckeho športu.“
Zdroj: RO SSN
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/