(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
Slovensko-maďarské pohraničie ožije bábkovými rozprávkami
@ Kultúra -> Divadlo     Dec 14 2021 - 06:03 GMT

V roku 2021 sa Bábkové divadlo v Košiciach (kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, ďalej aj BDK) stalo prijímateľom medzinárodného projektu s názvom Bábky bez hraníc, akronym projektu: BBH_HUSK. Zmyslom projektu je v družbe s maďarským partnerom predstaviť zaujímavé lokality na slovensko-maďarskom pohraničí prostredníctvom umeleckej produkcie. Zvýšiť všeobecné povedomie o prihraničnej oblasti a dať ju do pozornosti väčšiemu počtu domácich i zahraničných turistov. Bábkové divadlo v Košiciach nadviazalo spoluprácu s Miskolci Kortárs Mûvészeti Alapítvány (Miskolc) a slovenským občianskym združením Smart art. Výstupom projektu bude desať televíznych bábkových večerníčkov s názvom Knihomoľ a Knihomoľka, podtitul Príbehy z knižnice, pričom päť sa bude odohrávať v Košickom kraji a päť na území severného Maďarska. #CONT#


 


Rozprávky sú koncipované ako moderné večerníčky. Tvorivý tím vybral päť lokalít z Košického kraja, kde sa príbehy budú odohrávať: Slanský hrad, obec Skároš, obec Kečovo, Ladislavov prameň pri Debradi a Silická planina. K týmto miestam sa viažu zaujímavé povesti a legendy, ktoré budú zhmotnené prostredníctvom hercov a bábok do umelecky zaujímavej a nevšednej podoby.


 


Scenáristi projektu navrhli predstaviť nasledujúce lokality zo severného Maďarska, späté s legendami z dávnych čias: obec Karcsa, mestečko Sárospatak, hrad Regéc, jazero Hámori a hrad Boldogkõ. Slovenskí diváci sa prostredníctvom rozprávok dozvedia zaujímavosti o miestach v Maďarsku, o ktorých možno ani netušili a podobne na tom budú deťúrence z Maďarska, keď si pustia večerníček napríklad o Silickej planine. 


Natáčanie bude prebiehať najmä v priestoroch Bábkového divadla v Košiciach. Na seriáli participuje niekoľko členov umeleckého súboru BDK. V hlavnej postave knihovníka sa vystriedajú Peter Creek Orgován a Miroslav Kolbašský. V každom dieli seriálu sa ocitnú dve bábky (Knihomoľ a Knihomoľka), ktorým prepožičajú hlasy Ivan Sogel a Erika Orgován Molnárová. Animátormi bábok budú Jana Bartošová a Kristína Medvecká Heretiková. Do maďarčiny budú dabovať Zsuzsa Lehõcz, Dániel Takács a Péter Valcz. 


 


Režisérom seriálu je Ján Sabol, ktorý s BDK spolupracoval aj v rokoch 2015 - 2017 na projekte Cestujúce bábky. Dramaturgom je Peter Himič, scénografiu mal na starosti Andrii Suchanov. Jedným zo scenáristov je Peter Karpinský, vysokoškolský pedagóg a známy autor literatúry pre deti a mládež. Ïalšie scenáre napísali Tom Rasty a Peter Siegfried. Na scenároch spolupracovali aj Peter Himič a Ján Sabol. Titulnú pieseň k seriálu zložil Peter Siegfried, o hudbu sa postaral Peter Creek Orgován. Natáčanie a postprodukcia rozprávok sa ukončí niekoľko dní pred Vianočnými sviatkami. 


Projekt podporil Interreg Slovenská republika – Maďarsko. Hlavným cieľom projektu je podpora cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti.


 


Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja


 


Mgr. Martin Konečný, PhD.


 


Zdroj: RO SSN


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/