(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
Ružínsky okruh - vhodný pre horské i cestné bicykle
@ Okolie -> Cyklotrasy     Apr 09 2002 - 15:23 GMT

Trasa:
1. Košice (Štadión Lokomotívy) 0 km
2. Rázcestie Alpinka - Jahodná 5,4 km
3. Rázcestie Jahodná - cesta na Košickú Belú 8,4 km
4. Ružín (Reštaurácia Bradan) 21,5 km
5.Veľká Lodina 36,8 km
6. Družstevná 52,2 km
7. Anička 58,5 km
8. Košice (Štadión Lokomotívy) 60 km


Povrch: asfaltové cesty

Najťažší úsek trasy: kopec v časti Alpinka - Jahodná

Nami vyskúšaný čistý čas jazdy: 3 hodiny 40 minút
Priemerná rýchlosť: 16,5 km za hodinu
Maximálna rýchlosť: 58 km/h v časti z Jahodnej na Košickú Belú


Opis trasy:

Ružínsky okruh patrí medzi klasické trate cestných cyklistov, vhodný je aj pre horské bicykle. Jeho nespornou výhodou je, že táto trasa nepatrí k najfrekventovanejším, čo sa týka automobilovej dopravy, idete stále po asfaltových cestách a neustále v prírodnom, prípadne vidieckom prostredí.

Štart

Za východzí bod trasy sme zvolili Štadión Lokomotívy, ktorý sa nachádza v mestskej časti Košice-Sever, konkrétne na konečnej električiek .

Odtiaľ vyrážate Čermeľskou cestou na sever, ale pozor! Je tu zákaz vjazdu cyklistom. Paralelne s Čermeľskou cestou ide Potočná ulica, kde je cyklistický chodník. Prejsť sa však dá aj po Čermeľskej ceste po chodníku, ide len o niekoľko sto metrov.

Ak by ste mali problém s mäkkými dušami, asi po 500 metroch máte vpravo benzínovú pumpu, kde si môžete dofúkať. Odtiaľ sa už dá ísť normálne Čermeľskou cestou, ktorá je síce úzka, ale rýchlosť áut je tu obmedzená na 40 km/h, takže to adrenalínom nehrozí. Po niekoľkých ďalších sto metroch prichádzate k reštaurácii Baránok a bufetu Ovečka, čo je možnosť prvého, možno až priskorého občerstvenia. Dostávate sa na križovatku, vľavo do kopca ide odbočka na Bankov, pokračujete rovno pozdåž trasy Detskej železnice v Čermeľskej doline.

Alpinka


Asi po štyroch kilometroch jazdy (od úplného začiatku) míňate vľavo Areál zdravia. Príjemným jemne zvlneným terénom sa dostávate na križovatku Jahodná - Alpinka pri pamätníku obetiam fašizmu. Ak pôjdete takých 300 metrov dôjdete do rekreačnej oblasti Alpinka, kde je možné najesť sa i uhasiť smäd v reštaurácii. Náš (pomalý) čas u nultého kilometra trasy na toto miesto bol niečo pod 20 minút.

Jahodná


Naša trasa pokračuje prejazdom cez železničnú trať, stále po hlavnej ceste s nástupom do kopca. Začína najťažší úsek. Hore kopcom idú dva jazdné pruhy, dole jeden, takže autá tu majú dostatok priestoru na predbiehanie bez toho, aby cyklistov traumatizovali. Stúpanie nie je až taká tragédia, ak máte tri taniere tak na 2. tanieri to v pohode zvládnete. Cesta vedie cez les, keď váš tachometer bude ukazovať asi 8,4 km od začiatku cesty, trojprúdová cesta sa mení na dvojprúdovú. Odtiaľ už nie je stúpanie také náročné, keď máte na tachometri asi 11,8 km trasy za sebou, dostávate sa na križovatku. Vľavo hore ide odbočka, kde asi po dvoch kilometroch dôjdete do rekreačného centra Jahodná. Je tam reštaurácia, kde vás čapovaný bažant vyjde na 20 Sk, ak máte hlad, za 150 g vyprážaného syra zaplatíte 60 Sk (aktuálny stav - august 2001), za hranolky 22 Sk. Na spomínanú križovatku sme prišli za 50 minút od štartu, čiže od križovatky s Alpinkou zaberie výstup asi polhodinku. (Priemernú rýchlosť sme mali 13,5 km/h).

Košické Hámre - most

Ako sa šľapalo do kopca, tak sa teraz príjemne spúšťa. Dokonca tak, že niekedy musíte dávať pozor, aby ste neprekročili obmedzenie rýchlosti. Miestami, kvôli ostrým zákrutám, je to obmedzené na štyridsiatku. Voľným spúšťaním som dosiahol na niektorom z úsekov maximálnu rýchlosť 58 km/hod, kolega rovných 60 km/hod.

Po niekoľkých minútach opúšťate pásmo lesa a dostanete sa ku značke, ktoré informuje, že prechádzate do okresu Košice - okolie. Hneď vľavo je možnosť občerstviť sa v bufete Pri potokoch. Po niekoľkých metroch odbočkou vpravo sa dostanete na letné kúpalisko s dvoma bazénmi, reštauračnými zariadeniami a motelom. Je možný aj výlet, že dôjdete len na toto miesto, ubytujete sa, vychutnáte slasti bazénového kúpania i miestnej reštaurácie a v trase pokračujete na druhý deň. Vstupné na kúpalisko stojí 30 Sk.

Naša trasa však pokračuje priamo. V určitom úseku štvorprúdová cesta pokračuje rovno, uvidíte však smerovú tabuľu Košická Belá 1 km, ktorá ukazuje vpravo. Tu je lepšie zabočiť a prejsť cez Košickú Belú, pretože sa tak vyhnete jednému kopcu a cestu si nepredåžite. Naviac sú v dedine minimálne dva obchody, kde si môžete doplniť tekutiny.

Prechodom cez Košickú Belú sa opäť odstávate na pôvodnú cestu a pred vami sa otvára prvý pohľad na vody Ružínskej priehrady. V mierne zvlnenom teréne míňate Motorest Zlatník, kde sa dá dobre najesť i ubytovať, potom penzión Lubinka i hotel Sivec. Pred vami sa ukáže most, známy aj autobusová zastávka Košické Hámre - most, pretože v tejto oblasti sa nachádzala dnes už priehradou zaplavená dedina Košické Hámre.

Odporúčam prejsť cez most a zastaviť sa v moteli a reštaurácii Bradan. Dobré jedlá, čapované pivko Gambrinus za 20 Sk. Posedenie je spojené s príjemným výhľadom na priehradu a možnosťou okúpať sa. Od Štadióna Lokomotívy sme cestou tu namerali 21,5 km, časovo nám to vyšlo na 1 hodinu a 20 minút čistej jazdy. Priemerná rýchlosť približne 16,2 km/h.

Veľká Lodina

Pokračovať v trase je možné, ak sa mostom vrátite na jeho začiatok, odkiaľ ste prešli ponad vody a odbočíte na úzku nenápadnú asfaltovú cestu, v terajšom smere jazdy vľavo. Poznáte ju aj podľa toho, že po nej vedie zelená turistická značka. Po svojej ľavej strane budete ma ť chatky a vody Ružína.

Cesta má kolísavý charakter, je v dosť úbohom stave, záplaty na nej tvoria miestami väčšiu plochu, ako pôvodná asfaltová pokrývka. Po čase sa vám v určitom úseku naskytne výhľad na horu Sivec. Opäť prechádzate lesom, až v jednom úseku začne cesta klesať a dostávate sa k priehradnému múru Ružínskej priehrady. Pokračujúc stále rovno si to šiniete po ľavom brehu vôd, popod železničný most až do dediny Malá Lodina, ktorá je asi na 33. km trasy. Viac ako zastaviť sa tu odporúčam prejsť ešte čosi vyše troch kilometrov do Veľkej Lodiny. Potom cez most a hneď vpravo uvidíte krčmu U starej mamy. Tam vám načapujú bažanta za 15 Sk, pollitrík čapovanej koly len za 7,50 Sk. V dedine je ešte jedna reštaurácia o niečo vyššie na centrálnom námestí, ale U starej mamy máte bicykle hneď pri sebe, sedí sa aj vonku. Na toto miesto sme došli za približne 2 a štvrť hodiny čistého jazdného času pri priemernej rýchlosti 16,1 km/h.

Družstevná

Vrátite sa mostom na pôvodnú cestu a pokračujete v smere na Kysak.. Ešte pred príchodom do Kysaku sa však dostanete na križovatku, kde je nutné odbočiť mostom nad Hornádom vľavo a za mostom doprava. V Kysaku vás môže akurát tak zaujať, ak ste silným milovníkom stredovekej architektúry Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej.

Ak však pokračujete ďalej, dostanete do dediny Trebejov, kde sme nenašli ani krčmu a odtiaľ do Družstevnej pri Hornáde, kde sa dá dobre najesť i napojiť v reštaurácii Čárda. Tu sme však narazili na nečakaný problém, čašník si nás za polhodinu ani nevšimol. Ak pokračujete v ceste na Košice, asi po 300 až 400 metroch nájdete ďalšiu reštauráciu, kde je napríklad vyprážaný karfiol a zemiaky za 54 Sk, čapovaný bažant za 20 Sk a za pollitrík čapovanej koly zaplatíte 8 Sk. Sedieť sa dá rovnako vonku, takže bicykle máte pri sebe.

Táto reštaurácia je na 52,2 km trasy. Došli sme tu 3 hodinky a 10 minút čistého jazdného času za priemernej rýchlosti 16,4 km/h.

Anička

Odtiaľ trasa pokračuje v smere na Košice úzkou dvojprúdovou asfaltovou cestou systémom "dakuščičko hore, dakuščičko dole", až sa dostanete ku križovatke, kde vľavo vedie odbočka na ahanovce.

To už sme takmer v závere cesty, takže je vhodné doplniť si pohonné hmoty - pivo, kola, minerálka - podľa toho na čo jazdíte. Možností je niekoľko. Obľúbené je posedenie Pri súdkoch, kde často hrá živá muzika, avšak stále tam býva viac a viac ľudí.

Ak zájdete trochu hlbšie do areálu Aničky, nájdete ti krčmu 11, kde si dáte čapovaného kozla za 19,50 Sk, alebo pollitrík čapovanej kofoly za 15 Sk. Nikdy tu nebýva plno a bicykle môžete mať vedľa seba. Táto krčma sa nachádza ešte pred minerálnym prameňom, kde sa môžete občerstviť zadarmo. Cesta sem nám trvala celkovo 3 hodiny a 30 minút čistého jazdného času, pričom sme prešli 58,5 km za priemernej rýchlosti 16,5 km/h.

Štadión Lokomotívy

Návratom späť na Kostoliansku cestu sa dostanete na križovatku s Kavečianskou cestou, kde pokračujete priamo až k Štadiónu Lokomotívy. Pohľad na tachometer ukázal, že návrat okruhom na miesto štartu mal presne (!) 60 kilometrov, čistý jazdný čas 3 hodiny a 40 minút, priemerná rýchlosť 16,5 km za hodinu. Samozrejme, mali sme niekoľko prestávok.

Defilé

Trasu sme absolvovali 4. augusta 2001 v sobotu, čo mal byť podľa predpovede počasia najhorúcejší víkend v roku s teplotami do 34 stupňov. Spolujazdcovi je niečo cez 50, zvládnete to aj vy.

Časy a dåžka trasy, ako ju udávame my, nemusia zodpovedať úplne vašim údajom. Niekedy sa stačí trochu viac pomotať okolo nejakého miesta a rozdiel je evidentný. Berte to ako približné informačné údaje. Trasu odporúčam absolvovať v spomínanom smere, aby ste kopec na Jahodnú mali skôr za sebou.

Slavomír Szabó


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/