(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
„Chudoba Rómov na Slovensku“
@ Aktuálne -> Rôzne     Mar 02 2004 - 09:38 GMT
(Košické občianske fórum - tlačová správa) – Na fóre (Košice, Reštaurácia Jalta, 1. marca 2004) sa zúčastnilo 37 občanov mesta (zástupcovia samosprávneho kraja, poslanci mesta i kraja, podnikateľov, spoločenských organizácií, novinárov, zástupcov občianskych združení i samotných občanov). Fóra sa zúčastnili predseda Košického samosprávneho kraja RNDr. Rudolf Bauer a námestníci primátora mesta Košice (JUDr. Eugen Čuňo a Ing. František Knapík). Stretnutie sa taktiež zúčastnili aj dvaja zahraniční experti na sociálnu prácu, dlhodobo žijúci na Slovensku (Yves Nicholas Ogou pôvodom z Afriky a Bill Baker pôvodom z USA).

Účastníci občianskeho fóra diskutovali i načúvali o príčinách chudoby Rómov na Slovensku na príklade Košickej komunity. Z diskusie vyplynulo viacero podnetných poznatkov o stave rómskej komunity, vplyvu majoritnej pospolitosti na prostredie rómskych komunít i príčinách chudoby, ktoré je možné zhrnúť do týchto bodov:

1. Vzdelanostná úroveň občanov rómskych komunít zaostáva hlboko za slovenským priemerom.

2. Príčinou devastácie hodnôt občanov rómskych komunít je permanentná snaha majority meniť mentalitu občanov rómskej komunity bez záujmu poznať predstavu o živote občanov rómskej komunity.

3. Spôsob organizovania slovenskej pospolitosti s politickými deformáciami v 20. storočí zásadným spôsobom degeneroval sociálne správanie občanov rómskej komunity vysporiadať sa s vlastnými problémami.

4. Administratívno direktívny systém riadenia spoločnosti pred rokom 1989 deformoval prirodzené vzťahy, väzby i prirodzený výber lídrov (vajdov) rómskych komunít, ich kultúry, čím došlo k rozklade sociálnych vzťahov i strate zmyslu života u občanov v rómskych komunitách.

5. Zmena spoločenského systému po roku 1989 prehåbila závislosť občanov rómskych komunít na sociálnom systéme a posunula rómov na okraj spoločenského záujmu.

6. Majoritná spoločnosť predstiera, že rieši problém občanov rómskych komunít a že predstieranie o riešení problému je obecný jav slovenskej pospolitosti. Slovenská pospolitosť sa veľmi často tvári, že rieši problém po formálnej stránke bez vecných súvislostí.

7. Naďalej pretrváva predstava, že najväčší vinník sociálnych problémov je štát a taktiež že v majoritnej spoločnosti neexistuje pocit spolupatričnosti pomôcť riešeniť problémy rómov.

8. Sociálne problémy občanov rómskej komunity sú zrkadlom socio-ekonomických problémov znevýhodnených regiónov Slovenska a za to nesú zodpovednosť všetky zložky riadenia spoločnosti (národná, regionálna i lokálna).

9. Slovensko je naďalej poznamenané „demokratickým centralizmom“, čo posilňuje závislosť slabších vrstiev na sociálnej sieti. Občania nie sú motivovaní byť zodpovední za svoje sociálne, kultúrne i environmentálne prostredie.

10. Nízka šanca uplatnenia strednej vrstvy v znevýhodnených regiónoch Slovenska posilňuje emigraciu „mozgov“ smerom na západ, čím sa znižuje šanca vytvárania pracovných príležitosti aj pre sociálne znevýhodnené skupiny.

11. Absencia i nezáujem poznania reality rómskej komunity zo strany majority posilňuje riziká rastu konfliktov, intolerancie, agresivity medzi majoritou i minoritou.

12. Spoločnosť je silne orientovaná na hasenia problémov, čo vedie k degenerácii spoločenského vedomia učiť sa žiť a byť zodpovedný za vlastný život. To spôsobuje vzájomnú frustráciu hľadania vinníka medzi majoritou i rómskou minoritou.

13. Spoločnosť zanedbáva sociálne aspekty správania sa jedinca v krízových situáciách, chýbajú sociálne služby, ktoré by mali pomáhať sociálne slabším dostať sa do aktívneho spoločenského prostredia.

14. V spoločnosti sa silne prejavuje intolerancia a nezáujem o hlbšie poznanie vzájomných kultúr, ktoré by sa mohli navzájom obohacovať

15. Deformácia hodnôt ako spoločenský jav je diagnózou zneužívania stavu veci pre politické ambície.

Účastníci fóra konštatovali potrebu intenzívnej komunikácie v Košickej pospolitosti hľadať východiska riešiť problémy občanov rómskych komunít ako súčasť strategického plánu udržateľného rozvoja mesta Košíc. Vzhľadom na závažnosť problematiky, účastníci Košického Občianskeho Kruhu sa k danej problematike vrátia na 8. stretnutí fóra (22. marca 2004 - pondelok). Najbližšie stretnutie Košického Občianskeho Kruhu sa bude venovať problematike cestovného ruchu a stavu kultúry v Košiciach (8. marca 2004 - pondelok).

Zapísal: Michal Kravčík, 1. marca 2004.


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/