(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ w.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: [email protected] tel. 0905 942 606
O rybách, rybároch a pripravovanej výstave
@ Obchod -> Výstavy     Mar 30 2004 - 12:59 GMT
V dňoch 2. až 4. apríla Dom techniky na Južnej triede č.2/A usporadúva predajno-kontraktačnú výstavu Rybárstvo a oddych. Informácie o nej nájdete v závere pod článkom. Samozrejme, je určená predovšetkým rybárom a rekreantom. O tom, kto a ako sa môže stať rybárom, čo k tomu potrebuje, aké je pytliactvo, ako i o ďalších témach sme sa porozprávali s prezidentom Slovenského rybárskeho zväzu Rudolfom Harvánkom.

Ako sa môže bežný človek stať rybárom?

„Je potrebné zaregistrovať sa v spádovej organizácii Slovenského rybárskeho zväzu podľa miesta bydliska. Dospelý záujemca musí absolvovať školenie z rybárskeho minima, ktoré ukončí písomnými testmi. Potom môže dostať rybárske povolenie.

Deti do 15 rokov sú organizované v krúžkoch mladých rybárov, mládež do 18 rokov má zľavy na členskom a lacnejšie rybárske povolenia na lov v miestnych vodách.“

Aké sú finančné nároky na rybárske povolenie?

„Členský príspevok pre stavovskú organizáciu je 300 Sk ročne. Rybárske povolenia sa delia na miestne vody, teda tie, ktoré spadajú pod príslušný miestny rybársky zväz a celoslovenské.
Poplatok za rybárske povolenie na miestne kaprovité vody je 900 Sk na sezónu, na miestne pstruhové vody je 800 Sk na sezónu. Z celoslovenských je to 1600 Sk na kaprovité vody a 2000 Sk na lipňové vody – tzv. muškárenie. Lipňové vody sa v teritóriu Mestského Slovenského rybárskeho zväzu Košice nenachádzajú.“

Ktoré sú teritoriálne vody Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Košice?

„Od maďarských hraníc po Ružínsku priehradu. Ružínska priehrada do týchto vôd nespadá, tento revír patrí Rade Slovenského rybárskeho zväzu.“

Charakterizujte, prosím, teritoriálne vody spadajúce pod Mestskú organizáciu Slovenského rybárskeho zväzu Košice.

„Nemá význam hovoriť o jednotlivých lokalitách; v každom type vody žijú všetky živočíšne druhy. V kaprovitých vodách je to predovšetkým kapor, šťuka, sumec, zubáč, amur a pleskáč. Tiež tzv. biele druhy rýb: ostriež, plotica, červenica a podobne. V pstruhovitých vodách je to pstruh potočný, pstruh dúhový, tiež jalec, podustva, ostriež a mrena.

Rybársky revír Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Košice má 21 kaprových a 10 pstruhových revírov.“

Aká početná je rybárska komunita?

„Na Slovensku je cca 120 tisíc registrovaných rybárov. Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Košice má cca 5600 dospelých členov. V kategórii deti a mládež je to asi 750 osôb.“

Rybári zvyčajne ako prví zaregistrujú znečistenia vôd. Ako v takomto prípade postupovať?

„Rybári sú na tieto situácie školení. Majú možnosť volať príslušného rybárskeho hospodára na mobil a ten si vezme celú situáciu na starosť.

Majú tiež možnosť hlásiť situáciu na príslušný miestny úrad. Ideálny stav je, ak za prítomnosti zástupcu miestneho úradu odoberú do dvoch čistých fliaš vzorky vody v oblasti nad a pod zdrojom znečistenia, prípadne vezmú vzorky uhynutých rýb.

Vodu potom laboratórne preskúma (v prípade Košíc) Povodie Bodrogu a Hornádu, ryby Ústav veterinárneho lekárstva.

Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu registruje 2 až 3 hlásenia ročne, počet znečistení však pravdepodobne býva výrazne vyšší.

Najvýraznejší prípad za posledné obdobie bolo znečistenie Čermeľského potoka (december 2003), kde uhynulo asi 30 pstruhov. Celková škoda bola vyčíslená na 24 tisíc Sk, polícia konštatovala: páchateľ neznámy.“

Aký je rozšírený pytliacky rybolov a čo zaň hrozí?

„Zákony SR sa už po roku 2000 výrazným spôsobom sprísnili, čo napomáha eliminácii pytliackeho rybolovu. Predovšetkým je to paragrafom 181 Trestného zákona, ktorý čierny rybolov charakterizuje ako trestný čin, konkrétne trestný čin pytliactva.

Pre mnohých ľudí je však stále veľkou neznámou, kto môže rybárske povolenia kontrolovať. V zmysle Zákona 139/2002, Z.z., je to člen Rybárskej stráže, ktorý má štatút verejného činiteľa; taktiež polícia. Člen rybárskej stráže má v zmysle zákona možnosť obmedziť osobnú slobodu pytliaka do príchodu polície, v prípade potreby aj nasadiť pytliakovi putá a predviesť ho na políciu. Poznáme niekoľko prípadov, kedy bol pytliak za nelegálny rybolov odsúdený na 7 až 8 mesiacov podmienečne. Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Košice eviduje asi 30 – 40 zadržaných pytliakov ročne.

Ak priestupok spácha člen Slovenského rybárskeho zväzu, môže byť riešený aj disciplinárnou komisiou Slovenského rybárskeho zväzu, ktorá v takomto prípade dáva pokuty od 3 do cca 10 tisíc Sk.

Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Košice má 59 členov Rybárskej stráže. Podmienky na členstvo sú: mnohoročný aktívny rybár so znalosťou problematiky, fyzická zdatnosť. Po splnení týchto podmienok rok sprevádza iného člena Rybárskej stráže a dopåňa si potrebné legislatívne poznatky. Po roku sa môže prihlásiť na štátne skúšky, ktoré v SR vykonáva len Rybárska škola v Ivanke pri Dunaji. Po úspešnom zložení skúšok sa nechá registrovať na príslušnom Úrade životného prostredia a vykonáva svoju činnosť ako verejný činiteľ – člen Rybárskej stráže.“

Ïakujem za rozhovor
Slavomír Szabó

Bližšie informácie o pripravovanej výstave Rybárstvo a oddych prinesieme nabudúce. Zatiaľ aspoň v skratke:


Názov výstavy: Rybárstvo – oddych
Charakter podujatia: kontraktačno-predajná výstava
Ročník: prvý - premiérový
Termín: 2. - 4. apríl 2004
Čas: denne od 10,00 do 18,00 (2. 4. od 9,00 do 12,00 len pre odbornú verejnosť – kontrakty)
Vstupné: 30 Sk
Miesto konania: Dom techniky, Južná trieda 2/A
Organizátor: EXPO-EDUC - Dom techniky ZSTVS v spolupráci so Slovenským rybárskym zväzom a magazínom športových rybárov Slovenský rybár


(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/