Kríza rodiny v USA v rokoch 1965 – 1995
@ Aktuálne -> Rôzne
May 27 2004 - 09:05 GMT | (Združenie za sociálnu reformu - tlačová správa) -- V období sociálneho systému založenom v USA na budovaní tzv. Veľkej spoločnosti (od roku 1965 až do 1995), to vyzeralo tak, že ak rodiny ešte neboli rozbité, keď sa do systému dostali, určite sa rozbili keď sa v systéme ocitli. Jedným z dôkazov bol vysoký počet deti narodených mimo manželstva ženám, závislým na sociálnej pomoci. Napríklad len v meste Washington sa v roku 1994 narodilo až 70% detí ženám, ktoré neboli vydaté za otca svojich detí.
Keď začali so súčasnou sociálnou reformou, bol preto každý štát poverený realizovať programy zamerané hlavne na posilnenie rodiny a znižovanie mimomanželských tehotenstiev. Delegovanie tejto zodpovednosti jednotlivým štátom umožnilo, že žiadny z nich nemusel slepo aplikovať nejaký program vymyslený "vysoko postavenými" úradníkmi kdesi na ôsmom poschodí gigantického vládneho úradu v hlavnom meste. Tak sa tiež vytvoril reálny predpoklad, že tí, čo program "vymyslia" ho budú aj aplikovať v praxi.
Ako absencia plánovania rodiny zaručuje prehlbovanie chudoby
Povedzme, že ja som vláda a mám každý mesiac sumu 1000 Euro na „podporu“ nezamestnaných. Každý mesiac podporujem napríklad 10 ľudí po 100 Euro. V tejto sociálnej skupine je však nezvyčajne vysoký nárast populácie. Deti v sociálne podporovaných komunitách sa rodia rýchlejšie, ako ľudia umierajú. Takže do roka už vzrástla skupina závislá na podpore na 11 členov. Vládny rozpočet však medzitým nevzrástol. (Stále mám len tisíc Euro). Ak chcem naďalej odporovať všetkých, musím každému dať menej peňazí. A to bez ohľadu na fakt, či sa niekto z nich pokúša svoje problémy riešiť alebo nie. Všetci vidia, že ich príjmy klesajú. Po desiatich rokoch populácia narastie na 15 a podpora na osobu je úmerne nižšia. Ešte vždy mám len 1000 Euro na mesiac...
V spoločenstvách žijúcich na podpore žiaľ platí, že čím sú rodiny väčšie, tým väčšia je aj chudoba. Druhou krutou pravda je, že aj tie rodiny na podpore, ktoré sa snažia byt zodpovedné sú tiež čoraz chudobnejšie, pretože štát míňa čoraz viac peňazí na podporu veľkých rodín. Všetci prehrávajú a chudoba sa prehlbuje.
Sex… neplánované deti… a chudoba
V nedávnej dobe vykonával personál Lekárskej univerzity v Bulharskom Plevne výskum nazvaný “Niektoré aspekty sexuálneho a reprodukčného zdravia Rómskej populácie v Bulharsku”. Rozhovory boli vedené so 42 mladistvými chlapcami. Polovica z 82 žien boli dospievajúce dievčatá. Anonymné rozhovory sa zameriavali na sexuálne zvyklosti a hodnoty, ako aj na plánovanie rodiny. Značná väčšina tých, ktorí sa podrobili interview, sa identifikovala ako:
…žijúca v nehygienickom obydlí, ...podvyživená, …dostávajúca len ťažkú manuálnu prácu, …začínajúca s rodičovstvom vo veľmi mladom veku, …majúca veľké rodiny bez toho, aby mala potrebné podmienky, ...majúca veľký počet potratov, …fajčiaca od detstva, …problémy s alkoholom najmä u mužov, …nízka úroveň zdravotných znalostí.
Z výsledkov výskumu zameraného na rómske dievčatá v Bulharsku vyplynulo:
63 % dievčat získalo svoje znalosti o sexe z vlastnej iniciatívy.
45 % začalo svoj sexuálny život medzi 11. a 14. rokom života
43 % začalo svoj sexuálny život vo veku od 15. do 17. roku
12 % vyčkalo, až kým dosiahli vek 18 rokov, aby sa stali sexuálne aktívnymi.
7 % dievčat malo dieťa pred svojimi 15. narodeninami.
57 % malo svoje prvé dieťa vo veku medzi 15. a 17. rokom svojho života.
32 % malo svoje prvé dieťa po dosiahnutí veku 18 rokov.
58 % dievčat tvrdilo, že majú len jedného partnera.
20 % tvrdilo, že mali dvoch partnerov.
17 % tvrdilo, že mali troch a viac partnerov.
71 % žien nerobí nič preto, aby sa vyhli tehotenstvu. Polovica z nich verí, že mužský partner vie, ako sa vyvarovať tehotenstva.
Poznatky z rozhovorov s Rómskymi chlapcami:
70 % získalo poznatky o sexe z vlastnej iniciatívy.
74 % dúfalo, že ich priateľky vedia, ako zabrániť tehotenstvu.
7 % chlapcov tvrdilo, že majú len jednu partnerku.
37 % chlapcov tvrdilo, že mali dve až päť partneriek.
56 % povedalo, že mali viac ako 5 partneriek.
Hoci takýto ľahkomyseľný prístup k sexu v skutočnosti speje k prehlbovaniu chudoby, väčšina z nich si netúži mať veľké rodiny. Až 70 % chlapcov a dievčat verí, že ideálna je rodina s tromi alebo menej deťmi !
Osveta v plánovaní rodiny, ako proces
permanentného vzdelávania
Aby plánovanie rodiny bolo úspešné, je potrebné nachádzať odpovede na nasledujúce otázky:
Mnoho klientov nevidí súvislosť medzi chudobu a neschopnosťou starať sa o svoje deti. Ako ich cez osvetu, vzdelávanie možno priviesť k uvedomeniu si situácie a potreby zmeny?
Aké systémové podmienky musia byť "nastavené", aby klienti, ktorí vaše služby potrebujú ich aj žiadali, v úsilí zmeniť sa?
Čo im môže pomôcť (aké pomôcky, nástroje, metódy) pri zmene štýlu správania sa?
Ako docieliť, aby zodpovedné rodičovstvo bolo
súčasťou systému?
Zmluva o osobnej zodpovednosti je práve tým nástrojom obnovy rodiny a jej plánovania. Je založený na individuálnom prístupe k jednotlivým problémom. Používanie tohoto "nástroja" vytvára priestor v práci s klientmi pre hľadanie vhodného riešenia ich problémov. Kľúčom k úspechu je :
1. Komunikácia. V každom rozhovore sa klient a sociálny pracovník - popri riešení rôznych otázok, ktoré pomáhajú dostať sa z chudoby, (ako napr. vzdelanie, problémy zdravia, narábanie s peniazmi) - dostanú aj k téme plánovanie rodiny.
2. Každý klient je aktívne zapájaný do objavovania svojich problémov a podnikania krokov na ich riešenie. Ide v zásade o aplikovanie filozofie “Nerob pre mňa nič bezo mňa”. Sociálny pracovník vedie svojich klientov k tomu, aby objavovali, čo potrebujú.
3. Otázky a informácie, ktoré by mali byť súčasťou vstupného pohovoru:
• “O koľko detí si myslíte, že ste schopní sa postarať, ak vašim jediným príjmom by bola len mzda za vašu prácu?”
• “Čo by ste robili inak, keby štát nezvyšoval prídavky na každé ďalšie dieťa?”
• “Chceli by ste sa stretávať s niekým, kto by vám pomáhal s plánovaním rodiny?” (Je to zadarmo). Klient má možnosť písomne potvrdiť ‘áno’ alebo ‘nie’.
Čo musíme vedieť, keď spúšťame nové experimentálne programy?
Porovnávanie výsledkov jednotlivých regiónov umožňuje upravovať programy k lepšiemu. Prenesenie zodpovednosti za tvorbu sociálneho systému na úroveň regiónov spolu s finančnou kompetenciou vytvorí podmienky pre riešenia konkrétnych sociálnych problémov, ktoré sú v danom regióne najpálčivejšie. Žiadny celoštátny plán nemôže plnohodnotne zohľadniť problémy každého regiónu.
1. Porovnávajte kvalitu služieb mimovládnych organizácií s úrovňou, ktorú dosahovali, keď je sociálny program riadený štátom.
2. V rámci experimentu vyskúšajte programy zamerané na duchovnú orientáciu, budovanie morálnych hodnôt a pocitu osobnej zodpovednosti. V rámci programov zameraných na plánovanie rodiny majú nezastupiteľnú úlohu.
3. Náklady na prevenciu sú z dlhodobého hľadiska oveľa lacnejšie, ako následky chýbajúcej prevencie. Skúmajte, aké sú výsledky v regiónoch, kde je antikoncepcia poskytovaná bezplatne všetkým, ktorí sú finančne pod hranicou chudoby?
4. Klienti by mali mať možnosť výberu. Nielen v otázke vhodnej formy vzdelávania a prevencie, ale aj v otázke ne/účasti v programe plánovania rodiny. Svojim podpisom potvrdia, že berú zodpovednosť za svoje rozhodnutie.
Vzdelávanie mládeže, práca s mládežou
Žijeme v dobe, keď takmer každý "kultúrny" prejav vyzýva tínedžerov k sexuálnej aktivite. Zamerať sa na riešenie tohoto problému, najmä u mladých z najchudobnejších sociálnych skupín, je čoraz dôležitejšie.
Väčšina Amerických štátov preniesla túto úlohu do systému školstva. V 15 štátoch majú vzdelávacie programy založené na prevencii tehotenstva a prenosných pohlavných chorôb. Ïalších 15 štátov má programy založené na abstinencii pohlavného života až do uzavretia manželstva. A 20 štátov spája v rámci svojich programov prevenciu aj abstinenciu.
V snahe zmeniť myslenie, je dôležité si pamätať, že každý program je pokus. Programy musia byť neustále prehodnocované z hľadiska kvality a dosahovaných výsledkov.
Záver
V novembri minulého roka vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva konkurz na projekty pomáhajúce Rómom v plánovaní rodiny. (Plánovaná investícia pre celé Slovensko bola 300 000 Sk.) Už do 10 dní po zverejnení museli záujemcovia predložiť svoje návrhy! Stihli to sedemnásti! Vedia ľudia, aká obrovská je potreba v tejto oblasti? Áno! Avšak, namiesto čakania, kým si vláda uvedomí, že tento problém je naozaj vážny, odporúčame:
• Aby ste boli efektívnejší, musíte byť ‘v systéme’. Teda systém podmieni vyplatenie podpory účasťou v programe. Keď sú programy mimo systému, ich šanca na úspech je oveľa menšia.
• Ak na samom začiatku zameriate pozornosť na najťažšie prípady, budete mať pocit, že sa to nedá zvládnuť. Ak však riešite najprv ľahšie prípady, získate potrebné zručnosti, ktoré vám neskôr pomôžu úspešne zvládať aj tie najzložitejšie situácie.
Radi budeme vašimi partnermi. Ako pri organizovaní "pracovných dielní nápadov" (‘brainstorming workshop’), kde sa budeme spoločne deliť o skúsenosti, úspechy i zlyhania, tak i pri budovaní takýchto programov vo vašom regióne.
Ak máte záujem, kontaktujte nás, prosím...
S pozdravom
Bill Baker, 0908 635 823
Pavel Hanšut, 0907 104 153
ZDRUŽENIE ZA SOCIÁLNU REFORMU
Letná 38, 040 01 Košice, Tel.: 0907 104 153, e-mail: [email protected], [email protected]
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|