Čaro achátov
@ Kultúra -> Výstavy
May 20 2002 - 14:32 GMT | 16. 5. – 30. 6. 2002
Východoslovenské múzeum
Výstava „Čaro achátov“ je pripravená zo zbierok Východoslovenského múzea a zbierok členov Mineralogického klubu pri Východoslovenskom múzeu. Po ukončení bude pokračovať ako putovná aj v iných múzeách východoslovenského regiónu.
Achát je odrodou chalcedónu, ktorá má výraznú textúrnu kresbu, sfarbenie a charakteristický tvar. Pomenovanie mu dal Theophrastos (376 – 287 pr. Kr.), podľa riečka Achates na Sicílii (dnes Dirillo). Podľa archeologických výskumov sú acháty ľudstvu známe už cez 8 000 rokov. Intenzívne sa ťažili a spracovávali už v staroveku. V tej dobe bol achát obľúbený zvlášť v starom Ríme. Vyhotovili z neho pečatidlá, drobné ozdobné predmety, brúsili gemy. Acháty majú svoj význam aj v astrológii. Pripisovaná im bola magická sila a moc liečiť rôzne choroby.
Výstava prezentuje vyše 240 achátov z 27 krajín tak, že je možné v celej šírke zhliadnuť ich variabilita vo sfarbení aj textúrnej kresbe, ich rozšírenie vo svete podľa kontinentov aj štátov. Zvlášť hodnotné sú acháty z lokalít v Patagónii, z Mexika, Indonézie aj Nového Zélandu.
Východoslovenské múzeum má vo svojich zbierkových fondoch asi dvesto achátov v časti drahé kamene.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|