Ïurkovský a Trebuľa rokovali o spolupráci Bratislavy a Košíc
@ Aktuálne -> Verejná správa
Oct 04 2004 - 07:57 GMT | Košice (TASR) - Organizácia samosprávy v Košiciach a Bratislave, dopad fiškálnej decentralizácie na mestá, problematika odpadového hospodárstva a ďalšie problémy boli témou pracovného stretnutia, na ktorom sa v piatok v Košiciach zišli primátori Zdenko Trebuľa a Andrej Ïurkovský s pracovnými tímami.
"Ukázalo sa jednoznačne, že mechanizmus fungovania obidvoch miest je veľmi blízky a problémy ich obyvateľov veľmi príbuzné. Organizácia miest si jednoznačne v budúcom období bude vyžadovať rôzne zmeny a ja sa teším na spoluprácu medzi hlavným mestom Bratislava a metropolitným mestom Košice" - uviedol po rokovaní Trebuľa.
Ïurkovský k prvému pracovnému stretnutiu primátorov povedal, že popri kontaktoch "exekutívnych" pracovníkov a zlepšenia organizácie obidvoch miest išlo hlavne o zlepšovanie imidžu Bratislavy vo východnom regióne Slovenska. Prisľúbil zároveň, že samospráva hlavného mesta bude nápomocná Košiciam i celému regiónu pri nasmerovaní investorov tak, aby sa ich ekonomické rozdiely vyrovnávali. S Trebuľom sa zhodli na tom, že Slovensko potrebuje nielen ekonomicky a intelektuálne silnú Bratislavu, ale aj silné Košice ako ďalšieho "ťahúňa" a východnom konci republiky.
K schválenej fiškálnej decentralizácii Ïurkovský poznamenal, že znamená hlavne ekonomické zmeny, ktoré si vyžiadajú inú organizáciu výberu daní a ich správcovstva, spravovania komunikácií, údržby zelene a podobne. Trebuľa v tejto súvislosti pripomenul, že pre mesto Košice bude nevyhnutné presadiť vyšší, než je navrhovaný 1,4-percentný veľkostný koeficient pri podielových daniach, keďže omnoho menšie mesta ako je Martin, Poprad či Prievidza majú koeficient 1,37.
K pripravovanému novému zákonu o hlavnom meste Bratislava Ïurkovský poznamenal, že neočakáva zníženie terajšieho počtu sedemnástich mestských časti, ale napríklad posilnenie právomocí mestskej rady. Podľa Trebuľu sa očakáva zložitá diskusia okolo návrhu znížiť novým zákonom o Košiciach počet 22 mestských častí, ktorý sa všeobecne považuje za luxus.
Zástupcovia samosprávy oboch miest, ktoré ako jediné v SR majú spaľovne komunálneho odpadu, si vymenili aj skúsenosti z organizácie jeho zvozu a likvidácie.
Kým mesto Bratislava ide 1200-korunový poplatok za odpad znižovať, čo súvisí s dokončenou investíciou, v Košiciach pravdepodobne zvýšia poplatok zo 650 na 780 korún, čím sa priblížia bratislavským cenám.
Primátori sa zhodli v tom, že efektívnosť spaľovní by sa mohla zvýšiť vstupom na európsky trh, čo v praxi znamená spaľovanie odpadov aj zo susedných štátov - Rakúska a Maďarska pri dodržaní prísnych environmentálnych opatrení.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|