DOBRODRUŽNÁ VODNÁ CESTA – spojenie odbornosti a zážitku
@ Aktuálne -> Životné prostredie
Apr 21 2005 - 08:39 GMT | ( Občianske združenie SOSNA – tlačová správa ) -- Občianske združenie SOSNA rozbieha ku Dňu Zeme celoročný program pod názvom „Dobrodružná vodná cesta“. Podstatou program je spojiť odborný a zážitkový program tak, aby vzbudil záujem žiakov a študentov o rieku Hornád a jej prítoky, poukázať na nenahraditeľný význam biodiverzity, prírody a čistej vody pre nás všetkých. Do programu sa zapojilo zatiaľ 13 skupín z celého povodia Hornádu.
Projekt „Dobrodružná vodná cesta“ je rozšíreným pokračovaním programu „Staráme sa o svoju rieku“, v rámci ktorého začala SOSNA v roku 1996 v spolupráci so školami monitoring kvality vôd vpovodí Hornádu.
Celý program Dobrodružná vodná cesta pozostáva z dvoch častí: odbornej a zážitkovej.
Odborná časť je zastúpená chemickým monitoringom kvality vody v povodí a biomonitoringom.
Biomonitoring je založený na pravidelnom monitorovaní výskytu vodných bezstavovcov vo vybraných častiach rieky Hornád pomocou metódy BISEL, určenej pre stredné školy a v zjednodušenej forme aj pre základne školy. Metóda BISEL bola vypracovaná v Belgicku, Holandsku a Veľkej Británii a teraz je prvý krát použitá aj na Slovensku. Je vhodná aj na použitie v našich podmienkach, pretože základné skupiny vodných bezstavovcov používané pre indikáciu kvality vody sú rovnaké v celej Európe.
Vedúci skupín zapojených do projektu boli vyškolení certifikovaným pracovníkom o.z. SOSNA v metóde BISEL. Metóda BISEL je založená na rozličnej citlivosti vodných bezstavovcov na znečistenie vody: niektoré živočíchy sú veľmi citlivé aj na najmenšie znečistenie, iné skupiny znášajú aj silné znečistenie riek. Výsledok dlhodobého monitorovania výskytu vodných bezstavovcov v určitom úseku rieky poskytuje výsledky rovnocenné chemickému rozboru vody, vhodné na určenie tried kvality vody.
Zážitková časť programu – samotná „Dobrodružná vodná cesta“ – vychádza z poznatku, že vzťah detí a mládeže k prírode a jej ochrane nie je možné vypestovať len cez odborné a „rozumové“ aktivity, ale len v spojení s aktivitami, ktoré sú namierené na emócie, pocity a „srdce“. Zapojené skupiny budú preto dostávať každý mesiac úlohy dobrodružno-zážitkového charakteru, ktoré budú plniť na svojom úseku rieky. O plnení úloh budú skupiny pripravovať správy (príbehy zážitky, fotky, kresby a pod.), ktoré zašlú do o.z. SOSNA. Tu sú príklady niektorých úloh pre vybrané úseky rieky: kreslenie máp šťastia a smútku, postavenie jednoduchého úkrytu na brehu rieky a pozorovanie zvierat z neho, odlievanie stôp a ich spoznávanie, prieskum prítoku rieky až po jeho prameň a vyčistenie jeho prameňa, hľadanie najstarších a najzaujímavejších stromov v okolí rieky, ale aj spolupráca s miestnymi samosprávami na konkrétnych problémoch úseku a ďalšie. Okrem zlepšenia environmentálneho cítenia členov jednotlivých monitorovacích skupín je tu ešte jeden očakávaný dopad: že deti a mládež budú venovať pohybu v zdravom prostredí viac svojho času.
Dobrodružná vodná cesta sa realizuje v rámci projektu Union des Terres de Rivieres z finančnej podpory programu Európskej únie INTERREG III C.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|