PALIČKOVANÁ ČIPKA
@ Kultúra -> Výstavy
May 10 2005 - 08:31 GMT | Slovenské technické múzeum
Trvanie: od 3. mája 2005
8. ročník výstavy ručných prác členiek Klubu paličkovanej čipky pri Miestnom odbore Matice Slovenskej v Košiciach pri príležitosti jubilejných 11. osláv Dňa mesta Košice 2004.
Výroba čipiek pomocou paličiek siaha na Slovensku do vzdialenej minulosti. Jestvujú doklady, že už v 16. storočí bola táto technika pomerne rozvinutá. Veľký vplyv na jej rozvoj u nás mala banícka kolonizácia z nemeckých krajov v 16. a 17. storočí. Nemeckí kolonisti si okrem remesiel typicky mužských priniesli aj čipkárstvo, ktorým sa zaoberali prevažne ženy. Pretože banícke rodiny nemali poľnohospodársku pôdu, bola to popri baníctve možnosť aspoň malého zárodku. Nemecké vplyvy badať najmä na strednom Slovensku a v okolí Prešova na východnom Slovensku. Vzory čipiek vychádzajú prevažne zo vzorov obľúbených v týchto baníckych lokalitách Slovenska. Čipky sa spravidla zhotovovali a používali najmä pre ich krásu, ale i radosť z vlastnoručne zhotovenej ručnej práce. Čipky zjemňovali a zušľachťovali prostredie a aj dnes vnášajú do života radosť a spokojnosť. Dnes sa zhotovujú čipky vyhovujúce súčasnému vkusu, avšak vzory sú čerpané z bohatstva, ktoré tu zanechali naši predkovia.
Aj tohto roku je košické čipkárky vystavujú v Slovenskom technickom múzeu vyše 200 prác, v ktorých sa spája obdivuhodná zručnosť, nekonečná trpezlivosť, precíznosť a jemná ženská fantázia. Táto skutočnosť nás presviedča, že umenie paličkovanej a frivolitkovanej čipky nezaniká. V hojnom počte sú na výstave zastúpené rôzne druhy, najmä obrazy, prestierania, módne doplnky.
(c) Cassovia.Sk / https://w.cassovia.sk/ |
|